Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.03.2022 05:00 Publikacja: 03.03.2022 05:00
Foto: materiały prasowe
Na giełdzie w Wiedniu notowania Warimpeksu utrzymują się na wieloletnich minimach poniżej 1 euro za akcję . Spółka działa w kilku krajach Europy, ma też aktywa w Rosji, które według raportu za I połowę 2021 r. stanowiły 34 proc. wartości portfela. Mowa o obiektach w Petersburgu: hotelu oraz istniejących i budowanych biurowcach o łącznej powierzchni prawie 50 tys. mkw. Biuro prasowe Warimpeksu przesłało nam komentarz do sytuacji.
„Nasza działalność ogranicza się do Petersburga, więc ani nasi pracownicy, ani nasze nieruchomości nie są bezpośrednio dotknięte wydarzeniami. We wszystkich biurowcach mamy solidnych, długoterminowych najemców oraz doświadczony zespół na miejscu. Nasze projekty w Rosji są w większości finansowane w lokalnej walucie przez lokalne banki, są dobrze skapitalizowane i same pokrywają swoje potrzeby w zakresie płynności. Nasze rosyjskie spółki są autonomiczne i niezależne od wsparcia holdingu. Finansowo cykl jest zamknięty: lokalne przepływy pieniężne pokrywają zobowiązania zarówno w zakresie finansowania, jak i dalszego rozwoju nieruchomości. W tej chwili nie możemy dokonać oceny skutków gospodarczych kryzysu. Mamy doświadczony zespół, który pracuje razem od dziesięcioleci, także podczas poprzedniego kryzysu. Jesteśmy przekonani, że i ten kryzys będziemy w stanie przezwyciężyć. Nadal trzymamy się lokalizacji i naszych projektów na miejscu" – czytamy w e-mailu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Za nami bardzo zmienny rok pod względem sprzedaży, w końcówce lekkie odbicie po bardzo słabych wakacjach. Jak poradzili sobie notowani deweloperzy?
Deweloperzy mają obowiązek podawać ceny i ich składowe w miejscu sprzedaży detalicznej – wskazał urząd. Podawanie cen w internecie byłoby dobrą praktyką.
Deweloper stawia na mniejsze biurowce na które łatwiej znaleźć nabywców. Będą też nowe projekty mieszkaniowe.
Dzięki przejęciu Transkolu mamy kompetencje, by samodzielnie startować w przetargach na inwestycje kolejowe. Rozmawiamy też z Torpolem o wspólnym startowaniu w kolejnych dużych postępowaniach – mówi Jerzy Mirgos, prezes Grupy Mirbud.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Zarząd producenta biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych podtrzymuje plany wypłaty sowitej dywidendy po zamknięciu transakcji sprzedaży części działalności w zakresie oddymiania grawitacyjnego oraz wentylacji pożarowej Grupie Kingspan.
Mimo trudnego otoczenia grupa zgromadziła największy portfel zamówień z rynku budowlanego. Wartość sięga 18 mld zł – i to bez megakontraktu Rail Baltica.
Mimo trudnego otoczenia grupa zgromadziła największy portfel zamówień z rynku budowlanego. Wartość sięga 18 mld zł – i to bez megakontraktu Rail Baltica.
Jeśli obniżki rozpoczęłyby się w połowie roku, deweloperzy będą w stanie obronić marżę – mówi jeden z topowych analityków w Polsce, Tomasz Duda z BM Pekao. Jego zespół widzi szanse na cięcie mocniejsze, niż oczekuje rynek.
Jedną piątą wszystkich kontraktów w ramach rządowych programów budowy dróg realizują obecnie firmy z Azji. Polscy wykonawcy oskarżają ich o nierówną konkurencję.
To, że pozyskujemy kapitał z emisji obligacji, dowodzi, że cały czas się rozwijamy, inwestujemy w kolejne działki. Stawiamy na Warszawę i Gdańsk – mówi Filip Friedmann, przewodniczący rady nadzorczej i większościowy udziałowiec w spółce Budlex.
W 2024 r. połowa spółek z indeksu WIG-nieruchomości przyniosła inwestorom solidne zwroty – w tym z dywidend, połowa niestety straty. Lepiej wypadli deweloperzy mieszkaniowi i komercyjni. A jak rysują się perspektywy na 2025 r.?
Specjaliści, importerzy i sprzedawcy nie wyrażają większych obaw związanych z wystąpieniem braków LPG na krajowym rynku. Wyższe niż dziś mogą być za to ceny, gdyż import z alternatywnych kierunków jest droższy niż ze Wschodu.
Sprzedaż lokali w ostatnich miesiącach nie powala, ale jest solidna – biorąc pod uwagę koszt kredytów i brak programów wsparcia popytu. Obniżki stóp zwiększą dostępność mieszkań – i to scenariusz, który warto wziąć pod uwagę z inwestorskiego punktu widzenia.
W listopadzie sprzedaż mieszkań była stabilna, deweloperzy wciąż dużo wprowadzali do oferty, która ustanowiła nowy rekord. Jest i korekta cen, ale mieszkania dostępne są dla zamożnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas