Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.03.2022 05:00 Publikacja: 03.03.2022 05:00
Foto: materiały prasowe
Na giełdzie w Wiedniu notowania Warimpeksu utrzymują się na wieloletnich minimach poniżej 1 euro za akcję . Spółka działa w kilku krajach Europy, ma też aktywa w Rosji, które według raportu za I połowę 2021 r. stanowiły 34 proc. wartości portfela. Mowa o obiektach w Petersburgu: hotelu oraz istniejących i budowanych biurowcach o łącznej powierzchni prawie 50 tys. mkw. Biuro prasowe Warimpeksu przesłało nam komentarz do sytuacji.
„Nasza działalność ogranicza się do Petersburga, więc ani nasi pracownicy, ani nasze nieruchomości nie są bezpośrednio dotknięte wydarzeniami. We wszystkich biurowcach mamy solidnych, długoterminowych najemców oraz doświadczony zespół na miejscu. Nasze projekty w Rosji są w większości finansowane w lokalnej walucie przez lokalne banki, są dobrze skapitalizowane i same pokrywają swoje potrzeby w zakresie płynności. Nasze rosyjskie spółki są autonomiczne i niezależne od wsparcia holdingu. Finansowo cykl jest zamknięty: lokalne przepływy pieniężne pokrywają zobowiązania zarówno w zakresie finansowania, jak i dalszego rozwoju nieruchomości. W tej chwili nie możemy dokonać oceny skutków gospodarczych kryzysu. Mamy doświadczony zespół, który pracuje razem od dziesięcioleci, także podczas poprzedniego kryzysu. Jesteśmy przekonani, że i ten kryzys będziemy w stanie przezwyciężyć. Nadal trzymamy się lokalizacji i naszych projektów na miejscu" – czytamy w e-mailu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Deweloper planuje sprzedać w tym roku 3100-3300 lokali. Wkrótce dane za I kwartał i rekomendacja dywidendy.
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Więcej przekazanych lokali, po wyższych cenach – deweloper poprawił wyniki finansowe w 2024 r. Na spadkowym rynku zanotował też stabilną sprzedaż mieszkań.
Jarosław Zagórski dalej kieruje działaniami dewelopera w Polsce. Nie ma planów zmiany strategii ani ryzyka wykupu zapadających w tym roku obligacji – podała spółka. Ostatnie zmiany nie spodobały się części obligatariuszy.
Zagraniczni inwestorzy przyglądają się spółkom budującym mieszkania w Polsce.
Nawet jeśli nastąpi obniżka stóp w lipcu czy sierpniu, to niewielka. Trochę ożywi klientów, ale nie na tyle, by to miało duży wpływ na sprzedaż. Dlatego myślę, że ten rok będzie dla deweloperów dość podobny do poprzedniego – mówi Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronsona.
Rezygnacje to nie odejścia. Kluczowi menedżerowie dewelopera pozostają dyrektorami działów. Belgijska część grupy ma kłopoty, Polska jest dobrze postrzegana przez inwestorów, co pokazuje wycena obligacji na Catalyst.
Umiarkowany wzrost w budownictwie, stabilizacja w usługach dla przemysłu, rozkwit OZE i zamiana fabryki drewnianych modułów w zyskowny biznes – to plany Grupy Erbud na najbliższe lata.
Grupa budująca linie kolejowe oczekuje wzrostu przychodów w tym roku. Startuje w nowych przetargach, ale priorytetem jest rentowność, a nie ryzykowne zapełnianie portfela.
Gospodarka rosyjska mocno już uzależniła się od Chin. Kuszenie Putina przywróceniem normalnych relacji ekonomicznych i politycznych ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską może więc okazać się zbyt mało atrakcyjną nagrodą za przerwanie wojny.
Grupa zachodnich funduszy uzyskała możliwość pozbycia się papierów spółek notowanych na giełdzie moskiewskiej. Sama giełda radziła sobie jednak w ostatnich miesiącach bardzo dobrze.
W tym roku prognozujemy wzrost budownictwa infrastrukturalnego na poziomie przynajmniej 8 proc., w kolejnym 5–6 proc. – mówi Szymon Jungiewicz, dyrektor zespołu analiz rynku budowlanego w PMR Experts.
Od początku roku wartość indeksu WIG-budownictwo żwawo odbija, ostatnie sesje to nowy zastrzyk optymizmu. Czy jest on uzasadniony? Czy po koniunkturalnym dołku w segmencie infrastrukturalnym czeka nas stopniowe odbicie, czy klęska urodzaju? Czy potencjalne uszczelnienie rynku przed wykonawcami spoza UE to duża zmiana? Kiedy odbije rynek inwestycji prywatnych? O tym w rozmowie z Szymonem Jungiewiczem, dyrektorem zespołu analiz rynku budowlanego w PMR.
Kontrolowana przez Skarb Państwa spółka będzie dalej budować biura, magazyny i mieszkania, stawia też na PRS. PHN będzie płacić dywidendy, może utworzyć REIT, jeśli zostaną przyjęte przepisy, które to umożliwią.
Na te zmiany – i poprawę konkurencyjności – branża budowlana czekała od lat. Publiczni zamawiający będą mogli odrzucać oferty firm spoza UE.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas