W tym roku Grupa Kopex obchodzi jubileusz 50-lecia. Gdy firma powstawała w 1962 r., łatwo nie było. Na początku nie miała nawet własnego biura i funduszy na pensje dla czterech wówczas pracowników. Dziś Kopex zatrudnia 5755 osób.
Nie da się ukryć, że rok jubileuszowy jest intensywny dla Kopeksu. Warto przypomnieć, że na początku roku ze stanowiska został odwołany prezes Marian Kostempski, a na czele firmy stanął jej główny akcjonariusz Krzysztof Jędrzejewski (ma prawie 60 proc. walorów spółki, obecnie jest szefem jej rady nadzorczej). Niedawno nastąpiła kolejna zmiana – prezesem grupy produkującej maszyny i urządzenia dla górnictwa został Andrzej Jagiello, który wcześniej przez wiele lat szefował polskiemu oddziałowi konkurenta Kopeksu – Sandvik Mining and Construction. Teraz to właśnie on ma przedstawić nową strategię Kopeksu, która będzie kładła duży nacisk na rozwój na rynkach zagranicznych.
Postawić na eksport
– Jednym z kluczowych elementów strategii jest zwiększenie sprzedaży na rynkach zagranicznych, dalszy rozwój produktów i zmiana organizacji zarządzania – mówi Andrzej Jagiello. – Mamy bardzo dobre produkty, które mają technologiczne przewagi nad konkurencją, pracujemy nad rozwojem nowych. Ważnym elementem strategii jest zwiększenie sprzedaży na największych rynkach pod względem wielkości wydobycia węgla kamiennego. Chcemy się skoncentrować na takich rynkach, jak Rosja, Chiny, Indie, Indonezja, RPA czy Australia. Na tych rynkach jest realizowanych 75 proc. światowego wydobycia węgla, a w Polsce zaledwie 2 proc. Są to nasze główne kierunki ekspansji – dodaje prezes.
– 50 lat sukcesów Grupy Kopex na rynkach górniczych zobowiązuje. Wart podkreślenia jest nasz wkład w rozwój technologiczny polskich kopalń. Mamy także znaczące osiągnięcia na zagranicznych rynkach – powiedział „Parkietowi" Krzysztof Jędrzejewski. – Patrzymy jednak w przyszłość i zmieniamy się dla osiągnięcia jeszcze większych sukcesów. W najbliższym czasie czeka nas dużo nowych wyzwań związanych z wdrażaniem nowej strategii Kopeksu. Teraz jesteśmy firmą zorientowaną na produkcji, a mamy być firmą zorientowaną na klienta i najważniejsze rynki górnicze świata. Wierzę, że wspólnymi siłami wszystkich pracowników grupy osiągniemy ten cel – dodaje.
Rynek czeka
– Nowa strategia Kopeksu będzie nastawiona na ekspansję zagraniczną i zwiększanie przychodów z eksportu, co jest sensowne – mówi Zbigniew Porczyk, analityk DM BZ WBK. – Mogą paść deklaracje skupienia się na najbardziej perspektywicznych rynkach, takich jak Chiny, Australia, Indonezja czy RPA, a odejścia od mniej rozwojowych, jak np. Bośnia czy Serbia. Można się też spodziewać porządkowania grupy, co częściowo już się dzieje, w tym m.in. zbycia aktywów nieprodukcyjnych, bo to dobry moment. Może się pojawić pomysł uzupełnienia portfolio produktowego poprzez rozwój własny albo akwizycje – wylicza. Dodaje, że można się spodziewać także większego nastawienia na klienta.