Po dosyć dużych perturbacjach (w tym falstarcie z WIRON-em) w końcu nastąpił przełomom w trwającej od 2022 r. reformie wskaźników referencyjnych w Polsce. W połowie grudnia Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej zdecydował, co ma zastąpić WIBOR, wskazując na indeks o roboczej nazwie WIRF. Pytanie, co dalej? Kiedy pojawią się pierwsze produkty finansowe z oprocentowaniem liczonym w nowej formule?
Potrzebna nowa mapa drogowa
Bankowcy podkreślają, że na pewno nie nastąpi to z dnia na dzień. Na początek rynek potrzebuje szczegółowych rekomendacji, w szczególności jeśli chodzi o standardy stosowania nowego docelowego wskaźnika w nowych produktach bankowych, leasingowych i faktoringowych oraz instrumentach finansowych, jak również standardy dobrowolnej konwersji dla portfeli, w których stosowany jest WIBOR.
Potrzebna jest też aktualizacja tzw. mapy drogowej reformy, które wyznacza kamienie milowe, determinujące sposób i tempo jej realizacji, w tym harmonogram działań i daty osiągnięcia kolejnych etapów.
Czytaj więcej
Nowym wskaźnikiem referencyjnym w Polsce, ma być indeks z rodziny WIRF- zdecydowano.
Sporo pracy czeka GPW Benchmark, który przygotuje dokumentację i sformalizuje proces obliczania wskaźnika, a następnie zacznie go publikować. Trzeba również dopełnić formalności, zgłaszając wskaźnik do ISDA i izb rozliczeniowych, a banki muszą dostosować swoje systemy do nowych wymogów.