Były włoski właściciel Pekao wraca do Polski. Kupuje dwie spółki technologiczne

Włoska grupa UniCredit poinformowała w środę o podpisaniu wiążącej umowy nabycia całego kapitału zakładowego spółki Vodeno oraz Aion Banku.

Publikacja: 24.07.2024 12:07

Były włoski właściciel Pekao wraca do Polski. Kupuje dwie spółki technologiczne

Foto: Adobestock

UniCredit to włoski grupa bankowa, która jeszcze do 2015 r. była właścicielem jednego z największych banków w Polsce – Pekao SA. Wówczas udziały od Włochów, o wartości ok. 10 mld zł, odkupiły PZU i Polski Fundusz Rozwoju w ramach tzw. procesu repolonizacji Pekao.

Można więc powiedzieć, że teraz UniCredit wraca do Polski, choć w mniejszym wymiarze. Łączna wartość transakcji zakupu spółek Vodeno i Aion Banku to ok. 370 mln euro.

Co UniCredit kupuje w Polsce

Platforma Vodeno Cloud to najnowocześniejszy, „chmurowy” system bankowości rdzeniowej zbudowany w oparciu o technologię inteligentnych kontraktów i API, zintegrowany z procesami i procedurami pełnoprawnego banku – podaje UniCredit w swojej informacji.

Aion Bank to bank zarejestrowany w Belgii, który działa również na rynku polskim. Podobnie jak Vodeno, jest on częścią portfolio inwestycyjnego Warburg Pincus.

Czym zajmują się przejmowane przez Włochów spółki

Spółki łączą innowacyjną, skalowalną i elastyczną platformę opartą na chmurze z usługami bankowymi opartymi na licencji Aion EBC – zaznacza w komunikacie nowy włoski właściciel. I dodaje, że transakcja stanowi jedno z pierwszych posunięć Unicredi, które mają umożliwić grupie posiadanie podstawowej technologii bankowej nowej generacji, z opartą na chmurze, w pełni funkcjonalną i skalowalną platformą bankowości cyfrowej oraz kompleksową gamą produktów dla segmentów o wysokiej wartości (np. zamożnych, MŚP).

Finalizacja transakcji planowana jest na IV kwartał 2024 r., pod warunkiem uzyskania wymaganych zgód regulacyjnych.

Banki
Ukraiński bank należący do PKO BP ma nowego prezesa. To były szef PKP SA.
Banki
W bankowości telefon wyprzedził komputer
Banki
Pierwszy „polski” wyrok
Banki
Akcje PKO BP rekordowo drogie. Będą dalsze wzrosty?
Banki
Banki mają duże zyski. ING BSK wypłaci dywidendę. Co zrobi mBank?
Banki
Bank Anglii tnie stopy procentowe