- Wygląda na to, że ten rok w bankowości może być lepszy. Zdaniem bankowców będzie to wynikało ze wzrostu biznesu w różnych obszarach, co będzie powiązane z kontrolą kosztów w sektorze bankowym i z niewielkimi, w niektórych obszarach, wzrostami cen usług bankowych – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Dodaje, że w 2017 r. sektor bankowy był stabilny stabilnym i osiągnął dobre wyniki (według prognoz analityków ok. 14,1 mld zł), co jest efektem silnej gospodarki. ZBP liczy na dobry także ten rok, a analitycy domów maklerskich szacują, że w tym roku sektor może zarobić blisko 16 mld zł netto.
W prognozie na ten rok przeważają przewidywania pozytywne nad negatywnymi: tylko 20 proc. badanych (rok wcześniej 33 proc.) uważa, że 2018 rok będzie dla bankowości gorszy niż poprzedni, natomiast 42 proc. badanych spodziewa się, że ten rok będzie lepszy - wynika z cyklicznych badań ZBP oraz TNS Polska. Trzy czwarte badanych (70 proc.) patrzy na 2018 r. z nadzieją i optymizmem, jednak trzecia z lękiem i obawą. Grupa optymistów jest o 24 pkt proc. liczniejsza niż przed rokiem.
Według 60 proc. badanych, w 2018 r. wzrosną przychody banków (w 2017 roku oczekiwało tak 46 proc.), a 65 proc. przewiduje wzrost cen usług bankowych. Połowa badanych przewiduje, że najważniejszym źródłem przychodów banków w tym roku będzie wzrost sprzedaży produktów dotychczasowym klientom. Jedna trzecia jest zdania, że przychody osiągane będą głównie dzięki wzrostowi cen usług bankowych. Około 17 proc. badanych upatruje źródeł przychodu we wzroście liczby nowo pozyskanych klientów.
Dla klientów nie jest dobrą informacją także to, że 35 proc. przedstawicieli sektora bankowego przewiduje, że zysk banków generowany będzie w głównej mierze dzięki wzrostowi przychodów z opłat i prowizji, a kolejne 19 proc. wskazuje na wzrost przychodów odsetkowych. Poza tym 42 proc. ankietowanych zaznacza, że zysk będzie osiągany dzięki redukcji kosztów (zamknięcia placówek i zwolnienia pracowników). Zdecydowana większość badanych (87 proc.) przewiduje spadek liczby placówek bankowych w tym roku, a 83 proc. przewiduje także spadek zatrudnienia w bankach.
Polski sektor bankowy, jeden z najnowocześniejszych na świecie, nadal będzie inwestował. Według 90 proc. badanych, w tym roku wzrosną nakłady inwestycyjne banków na nowoczesne technologie. .). Według 26 proc. badanych, wzrośnie zaufanie do banków, a według 24 proc. poprawi się reputacja sektora bankowego.