Nadchodzi nowa klasa długu bankowego

Pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, który wprowadzi do polskiego prawa nowy rodzaj instrumentów dłużnych dla banków. Chodzi o tzw. non-preferred senior debt, czyli dług nieuprzywilejowany.

Publikacja: 13.02.2018 04:00

Będzie plasował się pomiędzy zwykłymi (dla banków tanimi) i bezpiecznymi obligacjami senioralnymi a papierami podporządkowanymi (dla banków drogimi), które są bardziej ryzykowne (są ostatnie w kolejce do wykupu w razie problemów banku, mogą zostać zamienione na akcje albo nawet umorzone).

Ministerstwo Finansów, autor projektu, podaje, że celem jest klarowne wyodrębnienie dodatkowej kategorii długu i kolejności zaspokojenia wierzycieli w przypadku upadłości banku. Nowa kategoria długu ma w całości zaliczać się do minimalnego wymogu dotyczącego funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych (MREL). W ten sposób polskie prawo zostanie dostosowane do unijnego, bo 27 grudnia 2017 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej została opublikowana dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotycząca uprzywilejowania niezabezpieczonych instrumentów dłużnych w hierarchii roszczeń w postępowaniu upadłościowym. Jak informuje nas BFG, zgodnie z dyrektywą państwa członkowskie są zobligowane do wprowadzenia nowej kategorii długu nieuprzywilejowanego do 29 grudnia 2018 r.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Banki
Pierwsze kredyty z nowym wskaźnikiem dopiero w I połowie 2026 r.
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Banki
Czy Pekao skorzysta na udziale w holdingu PZU?
Banki
Banki nie walczą o oszczędności Polaków
Banki
Pekao przedstawia nową strategię. Stawia na młodych i AI
Banki
Obniżki stóp procentowych? I tak chcemy rosnąć!
Banki
Duży bank w Polsce pójdzie pod młotek? „Teraz to mało prawdopodobne”