Polska biotechnologia się budzi. Celon to dopiero początek

Pozytywne wieści z Celonu Pharmy dotyczące wyników badań leku na schizofrenię uskrzydliły inwestorów. Indeks WIG-leki wreszcie odbił się od dna. Na które spółki biotechnologiczne warto teraz postawić?

Publikacja: 16.07.2024 06:00

Polska biotechnologia się budzi. Celon to dopiero początek

Foto: Adobestock

W poniedziałek liderem wzrostów na GPW było Pure Biologics, które pozyskało inwestora. Z kolei wycena Celonu Pharmy, po informacji o pozytywnych wynikach badań klinicznych, od zeszłego tygodnia urosła niemal o połowę. Branżowy WIG-leki w tym okresie zyskał 20 proc. i jest najwyżej od dwóch lat. Nadal jednak mocno przegrywa z szerokim rynkiem i zagranicznymi indeksami biotechnologicznymi.

– Po prawie dwuletnim trudnym czasie na rynku kapitałowym dla branż medtech, biotech oraz nowych technologii zauważamy wyraźne odwrócenie trendu. Spółka MediSensonic, prowadząc rozmowy z domami maklerskimi na temat jej przyszłego debiutu giełdowego, zauważyła wzrost zaufania inwestorów do firm z sektora medtech – mówi Robert Gromada, prezes MediSensonic.

Analitycy o biotechnologii

Eksperci zgodnie twierdzą, że ostatnie dobre informacje z Celonu mogą poprawić nastawienie do rodzimego sektora biotechnologicznego. Podkreślają jednak, że przydałaby się jeszcze duża umowa partneringowa.

– Moim zdaniem wszystkie spółki należy obserwować, nie ma złotej reguły. Począwszy od Pure Biologics przez Urteste czy kolejne wyniki w Celonie – wymienia Sylwia Jaśkiewicz, dyrektor zarządzająca w wydziale analiz i rekomendacji DM BOŚ.

Na GPW jest notowanych ponad 20 firm zajmujących się biotechnologią i medycyną. Największą kapitalizację mają: Neuca (jest dystrybutorem farmaceutyków, ale też rozwija biznes kliniczny), Celon (1,3 mld zł), Selvita (ponad 1,2 mld zł), Synektik (1,2 mld zł), Ryvu (1,2 mld zł), Scope Fluidics (450 mln zł), Synthaverse (400 mln zł), Captor (370 mln zł), Bioceltix (320 mln zł), Bioton (290 mln zł), Mabion (290 mln zł), PolTreg (245 mln zł) i Molecure (230 mln zł). Wyceny z rekomendacji dla zdecydowanej większości spółek biotechnologicznych implikują niedowartościowanie ich walorów.

– Gdybym miał wskazać spółki, które mogą jeszcze pozytywnie zaskoczyć, to byłyby to Captor Therapeutics i Ryvu Therapeutics – mówi Krzysztof Radojewski, analityk Noble Securities. Dodaje, że pierwsza ze spółek przygotowuje się do złożenia wniosku o rozpoczęcie badania klinicznego dla swojego najbardziej zaawansowanego projektu CT-01 i wniosek ten powinien być złożony w najbliższych tygodniach.

– Inwestorzy na to czekają i myślę, że jeśli to nastąpi, to zostanie pozytywnie odebrane. Dodatkowo cały czas spływają z rynku, np. z Nodthery, informacje, które w naszej ocenie w pozytywnym świetle stawiają kolejny projekt Captora, CT-02. Spółka zaprezentowała dobre dane przedkliniczne dla tego projektu, czeka na kolejne odczyty. Liczymy, że spółce uda się podpisać umowę partneringową – mówi Radojewski. Z kolei w przypadku Ryvu analitycy pozytywnie oceniają sprawną rekrutację pacjentów w już uruchomionych badaniach klinicznych II fazy RVU120. Spółka przygotowuje się do uruchomienia jeszcze kolejnych dwóch badań.

– Pod koniec roku powinniśmy mieć solidną dawkę danych klinicznych i to może być również ważny element wpływający na nastawienie do Ryvu – podsumowuje Radojewski.

Na Ryvu stawia też Łukasz Kosiarski, analityk Ipopemy Securities. – Ryvu powinno w grudniu pokazać wstępne wyniki RVU120, które będą bardzo istotne dla wyceny. To chyba najbliższe wyniki kliniczne z polskich spółek biotechnologicznych, jakie poznamy – mówi.

Będą przełomowe leki?

Paweł Przewięźlikowski, prezes Ryvu Therapeutics, potwierdza, że przed spółką ciekawy czas. W swojej historii Ryvu podpisało już 11 umów partneringowych.

Polskie firmy biotechnologiczne pracują nad lekami na – obecnie – nieuleczalne choroby, m.in. onkologiczne (np. białaczki, rak wątroby) oraz autoimmunologiczne (stwardnienie rozsiane).

Najbliższe miesiące będą też ciekawe dla PolTregu. – We wrześniu podczas konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą w Madrycie pokażemy wyniki długookresowych badań w projekcie cukrzycy objawowej. Wstępne wyniki wykazują skuteczność i bezpieczeństwo terapii – mówi Piotr Trzonkowski, prezes i współzałożyciel PolTregu. Także jesienią spółka włączy pierwszych pacjentów do badania klinicznego w cukrzycy przedobjawowej. Z kolei na przełomie 2024 r. i 2025 r. planuje rozpocząć rekrutację pacjentów w badaniach klinicznych w dwóch projektach w stwardnieniu rozsianym.

Ambitne cele postawiło sobie też Molecure. Teraz w II fazie globalnych badań klinicznych sprawdza skuteczność swojej cząsteczki z potencjałem leczenia chorób zapalnych i włóknieniowych. Zarząd sygnalizuje, że badania przedkliniczne spółki oraz niezależne badania i publikacje instytutów naukowych, jak też analizy próbek z biopsji pacjentów wskazują, że ta technologia powinna przynosić efekt również w innych chorobach, w szczególności w MASH, czyli chorobie wątroby związanej z dysfunkcją metaboliczną, dla której rynkowy potencjał komercyjny szacowany jest na ponad 25 mld USD w 2032 r.

Opinie

Rynek kapitałowy dojrzewa

Paweł Przewięźlikowski, największy akcjonariusz i prezes Ryvu Therapeutics

Reakcja inwestorów na wyniki kliniczne projektu Celonu świadczy o dojrzewaniu polskiego rynku kapitałowego w kontekście sektora biotechnologicznego. Dotychczas tak wyraźny popyt ujawniał się przede wszystkim przy okazji podpisywania umów partneringowych. To pierwszy przypadek, w którym wyniki badań w projekcie klinicznym wzbudziły takiej skali entuzjazm.

Jeśli chodzi o realizację naszego ambitnego planu rozwoju RVU120, to zaangażowali się w niego badacze z renomowanych ośrodków klinicznych. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani zarówno operacyjnie, jak i finansowo. Nadchodzące kwartały dadzą nam wiele informacji na temat potencjału terapeutycznego i komercyjnego RVU120. W IV kwartale planujemy też włączenie pierwszego pacjenta do badania SEL24/MEN1703 fazy II w chłoniakach w projekcie finansowanym przez Menarini. Będziemy również starali się opublikować nowe wyniki z projektów w zakresie tzw. syntetycznej letalności na jednej z prestiżowych konferencji onkologicznych.

Polska nauka bez kompleksów

Miron Tokarski, prezes spółki Genomtec

Bardzo cieszy nas każdy polski sukces naukowy i Celon Pharma nie jest tu wyjątkiem. To pokazuje, że dobre zespoły z Polski nie powinny mieć żadnych kompleksów, czy to w obszarze technologii, biotechnologii, czy tak jak w naszym przypadku diagnostyki molekularnej. Ten rynek jest całkowicie zglobalizowany. Od kolegów z krajów od lat osiągających szczyty naukowe różni nas głównie ich większy komfort w zakresie tego, ile można na badania wydawać. Każdy sukces Polaków powinien mieć efekt wzmacniający wsparcie finansowe dla innowacji.

Nasz najnowszy projekt dotyczy badań genetycznych w onkologii. Tu startujemy z rozwojem produktu, ale wszystko wskazuje, że będziemy w tym obszarze pionierami. Z kolei nasz flagowy projekt, Genomtec ID, to przenośny system diagnostyki molekularnej, który dostosowaliśmy do iden­tyfikacji najczęściej występujących patogenów powodujących choroby górnych dróg oddechowych. System z sukcesem przeszedł badania kliniczne i został w 2022 r. dopuszczony do stosowania w Europie.

Zainteresowanie inwestorów rośnie

Marcin Szumowski, prezes Molecure

Gratuluję zespołowi Celonu sukcesu na polu naukowym. To dobra informacja dla całej branży, stanowi kolejne potwierdzenie dużego potencjału tkwiącego w polskiej biotechnologii. Takie sukcesy przyczyniają się do wzrostu zainteresowania inwestowaniem w nasz sektor. Zwiększają również znacznie prawdopodobieństwo transakcji partneringowych i dostępu do większego kapitału zagranicznego, co przynosi korzyści pacjentom i akcjonariuszom.

Obecnie w Molecure prowadzimy dwa badania kliniczne. W II fazie badań klinicznych w USA, UE i Wielkiej Brytanii sprawdzamy skuteczność naszej cząsteczki OATD-01 z potencjałem leczenia chorób zapalnych i włóknieniowych, który aktualnie podawany jest pacjentom z aktywną sarkoidozą płucną. W I fazie rozwoju klinicznego znajduje się także OATD-02 z potencjałem zastosowania w onkologii. Liczymy, że w ciągu najbliższych miesięcy, obok danych dotyczących bezpieczeństwa, będziemy mieć też cenne informacje dotyczące wpływu naszej cząsteczki na poziom badanych biomarkerów.

Trzeba wielkiej cierpliwości

Mariusz Olejniczak, prezes WPD Pharmaceuticals

Reakcja na wiadomości przekazane przez Celon Pharmę potwierdza dojrzałość inwestorów, którzy doceniają już znaczenie pozytywnych wyników osiąganych w II fazie badań klinicznych i szanse, jakie ma teraz Celon na zakończenie tego etapu badań z potencjałem na ich komercjalizację. Niewątpliwie takie informacje potwierdzają rzeczywisty potencjał polskich firm biotechnologicznych do realizacji projektów o przełomowym znaczeniu. Pamiętajmy jednak, że do sukcesu w projektach rozwoju leków dochodzą tylko najbardziej cierpliwi z cierpliwych, bo notowania tej spółki przez ostatnie dwa lata szorowały po historycznym dnie. Daje to szanse dla innych spółek, które rozpoczęły już badania kliniczne, ale zostały porzucone przez inwestorów, którzy oczekiwali szybkich i spektakularnych efektów. Mam tu na myśli np. Pure Biologics, który od podstaw opracował dwa projekty leków onkologicznych i u progu badań z pacjentami w USA został zapomniany przez inwestorów. To właśnie wyniki z badań klinicznych są tym, czego oczekują partnerzy, pacjenci i regulatorzy.

Spada ryzyko inwestycyjne

Sanjeev Choudhary, prezes Medinice

Naszym zdaniem wśród firm, które w najbliższych miesiącach mogą pozytywnie zaskoczyć rynek, z pewnością należy wyróżnić Medinice. Dwa kluczowe projekty badawcze prowadzone przez naszą spółkę – PacePress i CoolCryo – dają coraz większą szansę na wprowadzenie nowych urządzeń do świata kardiologii. Przejście do fazy badań klinicznych to kluczowy krok. Oznacza to, że projekty Medinice przeszły rygorystyczne etapy oceny i mają duże szanse na sukces. To z kolei przekłada się na obniżenie ryzyka inwestycyjnego i zwiększa atrakcyjność spółki dla inwestorów. Dodatkowym atutem wspierającym zaufanie do spółki jest doświadczony zespół i ugruntowana pozycja na rynku oraz dobre relacje z ośrodkami badawczymi i klinicznymi. Warto również zwrócić uwagę na aktywność spółki w kwestiach pozyskiwania kapitału bez konieczności emitowania dodatkowych akcji.

Pozytywne wyniki badań PacePress i CoolCryo, a także odbicie na rynku biotechnologicznym mogą w najbliższych miesiącach doprowadzić do znacznego wzrostu wartości spółki.

Analizy rynkowe
Niedzielewski: powtórka z połowy lat 90. XX wieku wciąż w grze
Analizy rynkowe
Akcje małych firm wracają na radary krajowych inwestorów. sWIG80 odrabia straty
Analizy rynkowe
Czy sezon wyników znów pomoże hossie na giełdach amerykańskich?
Analizy rynkowe
Nasz Portfel Edukacyjny siódmy kwartał z rzędu na plusie
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Wracają nadzieje na niższe stopy procentowe
Analizy rynkowe
Spółki z głębokimi stratami. Jakie będą ich dalsze losy?