W przypadku poszczególnych spółek kluczem do poprawy notowań mogą okazać się postępy w rozwijanych projektach badawczych, które potwierdzą twarde dane z badań klinicznych, a także perspektywa potencjalnych transakcji z partnerami zewnętrznymi. Z ostatnich rekomendacji wydanych dla spółek biotechnologicznych wynika, że ich wyceny są bardzo atrakcyjne. Takie firmy jak Celon Pharma, Captor Therapeutics czy Molecure notowane są z kilkudziesięcioprocentowym dyskontem do wycen ekspertów.
Wśród potencjalnych okazji z pokrewnej branży ochrony zdrowia analitycy zdają się mocno wierzyć w Synektika. Spółka ma za sobą bardzo udany rok, w którym z nawiązką zrealizowała założenia stawiane na początku 2023 r. – W 2024 r. zakładamy dalszy wysoki poziom kontraktacji na dostawę systemów robotycznych, a także wysoką realizację usług związanych z wdrażaniem i utrzymaniem systemów – wyjaśnia Katarzyna Kosiorek, analityczka Trigon DM. W jej ocenie potencjalnymi czynnikami wspierającymi kurs są przede wszystkim rosnąca liczba zabiegów chirurgicznych w asyście robotów da Vinci, związana z rozszerzeniem obszaru refundacji na polskim rynku o chirurgię ogólną i ginekologię, oraz rosnący udział powtarzalnych przychodów i wysoki portfel zleceń. Do tego dochodzi dalszy rozwój projektu kardioznacznika w ramach III fazy badań klinicznych.
Mimo rozczarowującego pod względem stopy zwrotu 2023 r. eksperci stawiają na Votum. Spółka korzysta ze wzrostu zainteresowania tzw. frankowiczów pozywaniem banków, co pozytywnie przekłada się na jej biznes. DM BOŚ wycenia akcje firmy niemal o 90 proc. wyżej niż rynek. W ocenie brokera segment dochodzenia odszkodowań z tytułu walutowych umów kredytowych ma obecnie dobrą passę. Eksperci wskazują, że Votum jest beneficjentem zarówno rosnącej liczby prokonsumenckich wyroków sądowych zapadających w sądach, jak i wciąż rosnącego zainteresowania kredytobiorców frankowych dochodzeniem roszczeń po przetarciu szlaków przez pierwszą grupę klientów.
Okazje z budownictwa i przemysłu
Mimo bardzo udanego pod względem stóp zwrotu minionego roku nadal można znaleźć okazje w sektorze budowlanym. Faworytami Krzysztofa Pado, analityka DM BDM, wśród firm z tej branż wchodzących w skład sWIG80 są Mostostal Zabrze, Pekabex i Torpol, dla których z początkiem stycznia wydał on zalecenia „kupuj”. – Wskaźniki wyceny w większości wypadków nie są wymagające. Spodziewamy się, że informacje o istotnych zleceniach raczej powinny mieć pozytywne przełożenie na kursy, natomiast obawy o koszty/rentowność pojawią się dopiero w okresie późniejszym – podkreśla ekspert w raporcie. Jeśli chodzi o koszty materiałów, w bazowym scenariuszu nie spodziewa się on w tym roku negatywnych zaskoczeń (większy znak zapytania można stawiać na lata 2025–2026). – Spółki z dużymi portfelami powinny nadal być beneficjentami otoczenia stabilnych kosztów materiałów – uważa Pado. Pojawiło się też kilka nowych raportów dla spółek przemysłowych, które mają za sobą trudny rok naznaczony spadkiem popytu, co negatywnie odbiło się na ich wynikach. W efekcie w niewielkim stopniu lub wcale nie skorzystały z hossy na GPW. W perspektywie 2024 r. ich niskie wyceny mogą jednak stanowić jeden z atutów. Z takiego założenia wychodzą analitycy Noble Securities, którzy dostrzegli potencjał w akcjach Amiki i Forte. Kluczem do zmiany nastawienia rynku do ich walorów będzie jednak oczekiwane odbicie gospodarcze w Europie. Obie spółki większą część przychodów czerpią ze sprzedaży eksportowej. W przypadku Amiki podkreśla się, że mimo mocnego spadku przychodów wykorzystała 2023 r. do znaczącej poprawy marży brutto na sprzedaży, co powinno przynieść jej wymierne korzyści w przyszłości. Z kolei w przypadku Forte analitycy liczą na powrót do wzrostów wyników dopiero wraz z początkiem kolejnego wysokiego sezonu, czyli na przełomie 2024 i 2025 roku.
OpinieKrajowe fundusze i indywidualni gracze ruszyli na zakupy akcji „maluchów”
Adam łukojć dyrektor departamentu zarządzania portfelami akcji, TFI Allianz.