Nowo oddawane projekty energetyki odnawialnej zmagają się z falą odmów przyłączenia do sieci – donosiła „Rzeczpospolita”. Aby obsłużyć wszystkie nowe projekty, inwestycje w krajowe sieci musiałyby się podwoić. Problem zbyt wolnej rozbudowy sieci to jednak nie tylko polski problem, a to dlatego, że skala przedsięwzięcia jest ogromna. Jak oblicza ośrodek BloombergNEF, w skali świata będzie ono kosztowało łącznie 21,4 bln dol. (ramka 1).
Kopalne w odwrocie
Innym niełatwym do pokonania wyzwaniem z punktu widzenia osiągnięcia transformacji energetycznej jest zapewnienie trwałych bodźców ekonomicznych do wycofywania paliw kopalnych. To jednak rodzi problemy natury politycznej, bo na wyborców jak płachta na byka działa hasło „podatku węglowego” (ramka 2).
Tymczasem europejską transformację energetyczną utrudnić mogą chińskie działania nakierowane na ograniczenie eksportu strategicznych minerałów – galu i germanu. Mimo tych trudności światu udaje się czynić kolejne kroki na drodze do neutralności klimatycznej. Ubiegłoroczny rekord zużycia paliw kopalnych w energetyce zapewne nie zostanie przełamany już nigdy (ramka 3).
Ambitne hutnictwo
Choć w Polsce zaniepokojenie budzą unijne plany ograniczania emisji metanu w górnictwie, to jednak analizy wskazują, że w skali świata właśnie to jest jednym z działań pozwalających walczyć z ociepleniem klimatu relatywnie najniższym kosztem (ramka 4). Znacznie trudniej osiągnąć neutralność klimatyczną może być branży stalowej, a jednak ta nie rezygnuje. Gigantowi surowcowemu BHP Group w produkcji zeroemisyjnej stali pomóc mają… obecne w rudzie żelaza mikroby (ramka 5). Niemałe ambicje mają także inni przedstawiciele branży. Rio Tinto bada możliwości zmniejszenia emisyjności przez wprowadzenie spalania biomasy oraz energii mikrofalowej. W Austrii ma powstać pilotażowa huta, w której paliwem będzie wodór. A zarówno Rio Tinto, jak i BHP badają możliwości wprowadzenia jako uzupełnienia procesu pieców elektrycznych.
Niestety, równie wielkich ambicji w kwestii klimatu nie ma morski transport towarowy. Światowy regulator branży nie zdołał opracować wiążących planów redukcji emisji, co może oznaczać, że operatorów statków w różnych regionach świata będą obowiązywać różne regulacje (ramka 6).