#WykresDnia: Kończą się Covidowe nadwyżki oszczędności

Z badania Fed wynika, że nadwyżkowe oszczędności zostały już w pełni zużyte w Stanach Zjednoczonych, lecz w pozostałych krajach wciąż ich nawis jest znaczny.

Publikacja: 12.07.2023 09:11

#WykresDnia: Kończą się Covidowe nadwyżki oszczędności

Foto: Adobe Stock

https://pbs.twimg.com/media/F0xZWpjWAAkskO5?format=jpg&name=900x900

Pandemia COVID-19 spowodowała bezprecedensowe warunki gospodarcze na świecie. Ze względu na połączenie ograniczeń nałożonych przez rząd i dobrowolnych decyzji osobistych poziom mobilności spadł w marcu 2020 r., a następnie ściśle podążał za kolejnymi falami pandemii. Aby złagodzić skutki zdrowotne i gospodarcze pandemii COVID-19, rządy na całym świecie zaangażowały się w duże programy wsparcia fiskalnego, które zwiększyły popyt na dobra konsumpcyjne, ale produkcja tych dóbr nie dostosowała się wystarczająco szybko, aby sprostać gwałtownemu wzrostowi popytu. Ta nierównowaga między podażą a popytem w poszczególnych krajach przyczyniła się do trwającego wybuchu inflacji - podkreśla w swoim raporcie amerykańska Rezerwa Federalna .

Podczas gdy zagregowany popyt gwałtownie wzrósł w odpowiedzi na transfery fiskalne, gospodarstwa domowe nie wydawały tych dodatkowych środków zgodnie z normami, po części dlatego, że konsumpcja usług była utrudniona przez ograniczenia związane z COVID-19. Połączenie ograniczonych wydatków i stabilnych dochodów gospodarstw domowych dzięki wsparciu fiskalnemu ze strony rządu doprowadziło do znacznego wzrostu osobistych stóp oszczędności w wielu krajach na całym świecie. Stopa oszczędności wzrosła dwukrotnie lub więcej w gospodarkach rozwiniętych podczas pandemii, podczas gdy zmiany były skromniejsze w gospodarkach wschodzących.

Ponieważ gospodarstwa domowe zgromadziły bezprecedensowe zasoby oszczędności, ważne pytanie w przyszłości dotyczy wykorzystania tych zasobów oraz tego, w jakim stopniu „nadwyżki oszczędności” będą nadal napędzać wydatki w nadchodzących kwartałach. W kontekście utrzymującej się wysokiej inflacji bazowej i utrzymującej się w wielu krajach nierównowagi podażowo-popytowej szczególnie istotna jest ocena tempa, w jakim można oczekiwać od gospodarstw domowych wydawania nadwyżki oszczędności i utrzymania wysokiego poziomu zagregowanego popytu.

Czytaj więcej

Stany Zjednoczone nie zbankrutują

Gospodarki rozwinięte podążały jak dotąd podobną ścieżką w kształcie garbu, z dużym wzrostem nadwyżki oszczędności w 2020 r. w miarę jak gospodarstwa domowe zużywają zgromadzony bufor na zużycie paliw. Zauważamy, że ścieżka Stanów Zjednoczonych różni się nieco od innych krajów, ponieważ ich zasoby nadmiernych oszczędności rosły szybciej, osiągając szczyt w III kw. 2021 r., a następnie szybciej spadały. W rezultacie nadwyżki oszczędności, przynajmniej obliczone zgodnie z metodą Fed, są obecnie całkowicie wyczerpane, co kontrastuje z innymi rozwiniętymi gospodarkami, w których gospodarstwa domowe nadal posiadają bufor nadwyżki oszczędności wynoszący około 3 do 5 proc. PKB. Biorąc pod uwagę bardziej szybkie wycofywanie nadmiernych oszczędności, zagregowany popyt w Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie był wspierany bardziej niż w innych krajach w ciągu ostatniego roku.

Ewolucja nadwyżki oszczędności jest bardziej zróżnicowana w gospodarkach wschodzących. Większość krajów odnotowała znaczną akumulację w ciągu ostatnich trzech lat, ale wielkość tego wzrostu znacznie różni się w zależności od kraju. Ponadto, podczas gdy wszystkie gospodarki rozwinięte podążają ścieżką w kształcie garbu, trajektorie są również bardziej zróżnicowane w przypadku gospodarek wschodzących. Ponieważ jednak kraje te charakteryzowały się większą zmiennością stóp oszczędności jeszcze przed pandemią, szacunki nadwyżki oszczędności należy traktować z większą ostrożnością, ponieważ odchylenia od trendu stopy oszczędności są częstsze nawet poza okresami recesji.

Podsumowując, nadwyżkowe oszczędności występują nie tylko w gospodarkach rozwiniętych (AE), ale też tych rozwijających się (EM). W tych drugich występuje jednak znacznie większe zróżnicowanie między krajami. Z punktu widzenia spożycia prywatnego oznacza to, że USA skorzystały w ostatnim roku na zużyciu tychże oszczędności. Takiej skali wsparcia nie miały inne kraje rozwinięte czy rozwijające się. Oznacza to również, że w Stanach brak potencjału do napędzenia konsumpcji z tego tytułu w przeciwieństwie do innych AE. Akumulacja nadwyżkowych oszczędności podczas pandemii była wyjątkowo duża we wszystkich rodzajach gospodarek. Gospodarki rozwinięte poza USA (AFE) powoli schodzą z nadwyżek. Z kolei EM wciąż kontynuują budowanie nadwyżki.

Ma to też swoje konsekwencje dla inflacji. Z prognozy Fedwynika, że nadwyżkowe oszczędności w AE poza USA wyczerpią się na koniec 2023. Najszybciej we Włoszech, a najwolniej w Niemczech, Francji i Hiszpanii. Impuls inflacyjny z tego tytułu może więc oddziaływać do końca roku.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump nie przestaje szokować
Analizy rynkowe
Akcje producentów uzbrojenia na fali wznoszącej
Analizy rynkowe
Oby rajd na GPW nie okazał się już ostatnim akcentem na koniec cyklu...
Analizy rynkowe
WIG20 może przebić 2800 pkt
Analizy rynkowe
WIG20 - drzwi do 2900 pkt przymknięte
Analizy rynkowe
Czy niemieckie wybory mogą zaszkodzić hossie we Frankfurcie?