#WykresDnia: Zalecenia MFW dla Niemiec

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaleca przebudowę zasad hamowania zadłużenia i ograniczenie wykorzystania funduszy pozabudżetowych. Pułap deficytu powinien zostać podniesiony o 1 punkt procentowy PKB.

Publikacja: 18.05.2023 09:04

#WykresDnia: Zalecenia MFW dla Niemiec

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

Niemiecka gospodarka wykazała się odpornością w ciągu ostatniego roku dzięki silnej reakcji politycznej i łagodnej zimie, ale wzrost gospodarczy w najbliższym czasie pozostanie przytłumiony, poinformował Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Zaostrzone warunki finansowe i szok cenowy energii zaczęły odbijać się na krótkoterminowym wzroście, ostrzegł MFW w swoim raporcie krajowym dotyczącym Niemiec.

Przewiduje, że wzrost produktu krajowego brutto (PKB) Niemiec pozostanie bliski zera w 2023 r., po czym stopniowo wzrośnie do 1-2 proc. w latach 2024-2026. Oczekuje, że w dłuższej perspektywie średni wzrost PKB spadnie poniżej 1% wraz ze starzeniem się społeczeństwa i bez przewidywanych znaczących przyspieszeń wydajności lub podaży siły roboczej.

Według raportu, chociaż inflacja zasadnicza stale spada, inflacja bazowa okazuje się bardziej lepka. – Najwyższym priorytetem w najbliższym czasie jest zatem wspieranie dezinflacji poprzez umiarkowane zaostrzenie polityki fiskalnej w 2023 r. – napisano.

– MFW wyraźnie potwierdził strategię polityki fiskalnej ministerstwa finansów: ograniczenia finansowe i działania po stronie podaży – powiedział minister finansów Christian Lindner.

W perspektywie średnioterminowej Niemcy być może będą musiały stworzyć więcej przestrzeni fiskalnej na inwestycje w swoją przyszłość, powiedział MFW. Oczekuje, że deficyt Niemiec zmniejszy się do około 0,5% PKB do 2027 r., ponieważ środki ulgi energetycznej zostaną wycofane.

Hamulec zadłużenia, zakotwiczony w niemieckiej konstytucji, ogranicza deficyt budżetowy do 0,35% PKB. Niemiecki parlament zawiesił hamulec zadłużenia na lata 2020-2022, aby umożliwić dodatkowe wydatki w odpowiedzi na pandemię COVID-19 i skutki wojny na Ukrainie.

Niemcy stworzyły w tych latach wiele funduszy pozabudżetowych na łączną kwotę około 9% PKB. Wydatki te wliczają się do deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych mierzonego zgodnie ze standardami statystycznymi UE.

– Niemcy powinny rozważyć zmianę zasady hamulca zadłużenia, aby lepiej dostosować ją do reguł fiskalnych UE i zmniejszyć zależność od funduszy pozabudżetowych – powiedział MFW. Jednak niemieckie ministerstwo finansów stwierdziło, że złagodzenie hamulca zadłużenia nie wchodzi w grę.

– Hamulec zadłużenia sprawdził się nie tylko w skali kraju, ale jest także gwarantem zaufania do stabilności niemieckich finansów publicznych – powiedział Lindner. Dodał, że argument, że hamulec zadłużenia był obchodzony środkami pozabudżetowymi w czasie kryzysów, nie był intencją resortu finansów. – Zarówno program specjalny dla sił zbrojnych, jak i hamulce cenowe są wyraźnie określone – stwierdził.

MFW sugeruje zwiększenie rocznego limitu deficytu o 1 punkt procentowy PKB, aby był bardziej „realistyczny” w odniesieniu do średnioterminowych potrzeb kraju w zakresie wydatków. Fundusz ostrzegł, że niepewność jest wysoka, a ryzyko dla prognoz bazowych jest przechylone w dół.

W kwietniu MFW nieznacznie podniósł swoje prognozy wzrostu gospodarczego w strefie euro w tym roku, ale spodziewał się płytkiej recesji w Niemczech. Według prognoz gospodarka 20 krajów strefy wspólnej waluty wzrośnie o 0,8 proc., bardziej niż szacowany w styczniu wzrost o 0,7 proc. MFW spodziewa się jednak, że największa gospodarka Europy, Niemcy, skurczy się o 0,1 proc., co stanowi odwrócenie niewielkiego wzrostu, który przewidywał w poprzedniej aktualizacji World Economic Outlook w styczniu.

Nowa prognoza była sprzeczna z oficjalnymi i eksperckimi szacunkami w Niemczech, według których kraj ten uniknie recesji w tym roku. Niemieckie ministerstwo gospodarki prognozuje wzrost o 0,2 proc., po wcześniejszym spodziewaniu się spadku z powodu kryzysu energetycznego, który został wywołany inwazją Rosji na Ukrainę. Ale ceny ropy i gazu spadły w ostatnich miesiącach po gwałtownym wzroście w zeszłym roku.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać