Ubiegły rok dostarczył inwestorom wielu emocji, co w przypadku większości spółek miało negatywne przełożenie na ceny akcji. W 2023 r. ma być łatwiej o zyski, ale warto zrobić selekcję firm. Które według analityków są warte uwagi?
Faworyci z WIG20
Kandydatem do zwyżek w kolejnych miesiącach spośród spółek z WIG20 jest PKN Orlen ze względu na potencjał poprawy wyników w najbliższych kwartałach. Zdaniem Macieja Bobrowskiego, szefa analityków DM BDM, inwestorzy mogą przychylniej spojrzeć na spółkę po prezentacji nowej strategii, która niebawem zostanie upubliczniona. – Kurs spółki mimo odbicia w IV kwartale 2022 r. jest nadal na poziomach niższych niż na początku zeszłego roku. Otoczenie w zakończonym niedawno kwartale w sektorze rafineryjnym dla spółki było nadal sprzyjające (wysokie marże z diesla plus perspektywa sankcji na ropopochodne z Rosji) – uważa ekspert. – Źródłem niepewności są wyniki w dziale gazu w 2023 r. z uwagi na wsparcie odbiorców detalicznych, z drugiej jednak strony spółka powinna realizować zakupy LNG z USA po cenach niższych niż europejskie – dodaje.
Wśród dużych firm, zdaniem Bobrowskiego, potencjał mają także akcje Orange Polska. – Doceniamy opublikowane dotychczas wyniki spółki z 2022 r., w szczególności sposób, w jaki Orange poradził sobie z kosztami (wobec wcześniejszych obaw z początku 2022 r.). Zwracamy też uwagę, że przedstawiciele spółki już zasygnalizowali, iż koszty energii na 2023 r. nie powinny rosnąć (grupa ma zabezpieczone więcej energii z OZE) – wskazuje. W 2023 r. liczy na dalsze efekty realizacji obecnej strategii średnioterminowej. – Tym samym w naszym modelu spółka w br. będzie w stanie poprawić wynik EBITDal w ujęciu r./r. Dodatkowo nasza projekcja na 2024 r. wskazuje na materializację wprowadzonych dotychczas zmian cennikowych (a kolejne ruchy telekomów w 2023 r. mogą tylko zdopingować pozytywne impulsy dla EBITDal w kolejnych latach). Ważna dla atrakcyjności inwestycyjnej jest również perspektywa dywidend – argumentuje.
Kandydatów do portfela warto poszukać w sektorze bankowym. Jednymi z kluczowych argumentów są niskie wyceny, będące w dużej mierze efektem ubiegłorocznej przeceny, a wysokie stopy procentowe dają korzystne warunki do dalszej poprawy wyników. Zdaniem Macieja Marcinowskiego, analityka Trigon DM, atrakcyjnie na tle sektora wypada PKO BP. – Dobrze dokapitalizownay bank z jednymi z niższych wskaźników. Dynamiki wzrostu wyniku odsetkowego powinny się teraz wyróżniać w sektorze. Może zaskoczyć dywidendą, jak nie w tym, to w przyszłym roku – wylicza.
Czytaj więcej
Firmy z naszego zestawienia w zeszłym roku zdecydowanie wygrały z rynkiem. Na które przedsiębiorstwa eksperci z sześciu biur maklerskich radzą postawić w najbliższych trzech miesiącach?