#WykresDnia: BoE sprzedał obligacje

Bank of England sprzedał wszystkie obligacje rządowe, które kupił zeszłej jesieni w związku z kryzysem emerytalnym. Jest pierwszym dużym bankiem centralnym, który to zrobił.

Publikacja: 13.01.2023 09:22

#WykresDnia: BoE sprzedał obligacje

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

Bank of England ogłosił, że sprzedał całe 19,3 miliarda funtów w brytyjskich obligacjach rządowych – 12,1 miliarda funtów w konwencjonalnych loszkach o długim terminie zapadalności i 7,2 miliarda funtów w loszkach chronionych przed inflacją – które kupił między 28 września i 14 października podczas kryzysu funduszy emerytalnych w Wielkiej Brytanii, który groził rozprzestrzenieniem się we wszystkich kierunkach. I sprzedał loszki za 23,1 miliarda funtów, osiągając zysk w wysokości 3,8 miliarda funtów, czyli 19,7% w ciągu około trzech miesięcy - pisze Wolf Richter.

W ten sposób BOE stał się pierwszym dużym bankiem centralnym, który faktycznie sprzedawał obligacje rządowe, zamiast cierpliwie pozwalać im dojrzewać i znikać z bilansu w ten sposób przez lata, jak robią to inne banki centralne ze swoimi programami QT.

To, co zrobił BOE, było eksperymentem mającym na celu przyspieszenie QT poprzez bezpośrednią sprzedaż obligacji o długim terminie zapadalności i zadziałało dobrze. Jeśli chodzi o QT, jest to kamień milowy.

BOE zaczął kupować loszki, aby dać lewarowanym funduszom emerytalnym w Wielkiej Brytanii trochę miejsca na delewarowanie. Te fundusze emerytalne od lat stosowały strategię inwestycyjną zwaną inwestycjami opartymi na zobowiązaniach (LDI), która składała się z około 1 biliona funtów w instrumentach pochodnych opartych na losach, które najwyraźniej zostały zaprojektowane dla perma-ZIRP (zero interest-rate policy) i które wylatywały w powietrze, gdy zyski długoterminowych loszek rosły znacznie szybciej i dalej, niż przewidywały ich modele.

Fundusze emerytalne otrzymały wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego od tych samych banków inwestycyjnych, które sprzedały im te fundusze LDI. A kiedy musiały pozbyć się swoich zapasów loszek, aby zapobiec lub sprostać wezwaniom do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, stając się w ten sposób przymusowymi sprzedawcami, rynek oszalał, a loszki groziły wpadnięciem w „spiralę śmierci”.

Więc BOE wkroczył z mnóstwem retoryki o kupowaniu ogromnych ilości loszek, a potem skończyło się na kupowaniu ich tylko marnych ilości, a potem w listopadzie zaczął sprzedawać te obligacje, które kupił we wrześniu i październiku, a teraz sprzedał je wszystkie - podkreśla Richter.

Bank centralny wkroczył z obietnicą wpompowania do rynków finansowych do 65 miliardów funtów po tym, jak minibudżet ujawniony przez ówczesnego kanclerza Trussa, Kwasi Kwartenga, wywołał zawirowania finansowe i obawy przed kryzysem finansowym w stylu z 2008 roku.

„Zakupów dokonano w celu przywrócenia uporządkowanych warunków rynkowych po dysfunkcjach na rynku loszek w Wielkiej Brytanii, a tym samym zmniejszenia ryzyka związanego z zarażeniem warunków kredytowych dla brytyjskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw” – napisano w komunikacie prasowym.

Fundusze powiązane z programami emerytalnymi emerytów w całej Wielkiej Brytanii znalazły się pod poważną presją, ponieważ rynki obligacji gwałtownie się wyprzedały po ogłoszeniu podatków i wydatków, a Bank ostrzegł, że „duża liczba” może upaść, jeśli nie będzie interwencji.

Gubernator Banku, Andrew Bailey, bezpośrednio powiązał chaos rynkowy z minibudżetem, pomimo wysiłków administracji Trussa, by obwiniać czynniki globalne za gwałtowny wzrost rentowności – lub stopy procentowej – brytyjskich obligacji rządowych.

BOE z powodzeniem wykazał, że bezpośrednia sprzedaż obligacji rządowych podczas QT działała dobrze i nie była końcem świata, a tym samym przełamała coś w rodzaju bariery dźwiękowej QT.

"Aby upewnić się, że Bank wywiązał się ze swojego zobowiązania, że zakupy będą miały charakter tymczasowy” – a nie QE – „Bank zaczął wycofywać te zakupy 29 listopada”, powtórzył po raz enty.

„Loszki z tego portfela zostały udostępnione zainteresowanym nabywcom za pośrednictwem okien zapytań zwrotnych. Takie podejście pomogło zapewnić, że odprężenie było odpowiedzią na popyt rynkowy i nie spowodowało ponownej dysfunkcji” – napisano. W ten sposób BOE pokazał innym bankom centralnym i Fed, jak od razu sprzedawać obligacje rządowe i doprowadzić do gwałtownego rajdu.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać