#WykresDnia: Rynki doceniły dane z USA

Globalna kapitalizacja giełdowa doszła w minionym tygodniu do 1,8 biliona dolarów dzięki wyśrodkowanym danym ekonomicznym z USA – odpornego rynku pracy w obliczu erozji nastrojów biznesowych w całej gospodarce.

Publikacja: 09.01.2023 08:38

#WykresDnia: Rynki doceniły dane z USA

Foto: Michael M. Santiago

Foto: parkiet.com

Akcje amerykańskie zaczynają 2023 r. na znacznie niższych poziomach po tym, jak inwestorzy wykazują największe zainteresowanie Wall Street od 14 lat, ale możliwość recesji w połączeniu z wyższymi stopami procentowymi oznacza, że ceny akcji mogą nie być wystarczająco niskie, aby przyciągnąć inwestorów.

Odkąd S&P 500 osiągnął rekordowy poziom rok temu, wskaźnik ceny do zysków spadł o ponad 20 procent ze swoich szczytów do poziomów bliższych historycznym średnim.

Część inwestorów pozostaje sceptyczna. Akcje mogą być droższe, niż się wydaje, jeśli obecne szacunki zysków nie uwzględniają w pełni spowolnienia gospodarczego, a jakiekolwiek pogorszenie może jeszcze bardziej obniżyć cenę, jaką inwestorzy są skłonni zapłacić za akcje.

Mimo to niespodziewany spadek stopy bezrobocia w USA w piątek wydaje się budzić optymizm co do miękkiego lądowania gospodarczego.

– Wyceny się poprawiły, ale nadal nie są przekonujące w stosunku do istniejących wyzwań makro – powiedział Keith Lerner, wicedyrektor ds. inwestycji w firmie Truist Advisory Services, która ocenia instrumenty o stałym dochodzie jako bardziej atrakcyjne niż akcje.

– W najlepszym razie można powiedzieć, że wyceny są średnie – powiedział Lerner – ale myślę, że pytanie, które należy sobie zadać, czy wystarczająco średnie, biorąc pod uwagę podwyższone ryzyko recesji?

S&P 500 spadł o 19,4 procent w 2022 r., ponieważ agresywne podwyżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej mające na celu stłumienie 40-letniej wysokiej inflacji odbiły się na cenach aktywów. Od południa w piątek referencyjny indeks giełdowy był o 0,8 procent mocniejszy w pierwszym tygodniu 2023 roku.

Zjazd rynkowy z 2022 r. obniżył stosunek ceny do szacunków przyszłych zysków do około 17 z około 21,7 rok temu, według Refinitiv Datastream. Obecny poziom 16,3 pozostaje nieco powyżej średniej indeksu z ostatnich 20 lat, która wynosi 15,8.

Wyceny mogą być nadal zbyt wysokie, jeśli nadejdzie recesja, czego oczekuje wielu na Wall Street. Zarządzający funduszami w ankiecie BofA Global Research z zeszłego miesiąca wymienili głęboką globalną recesję i utrzymującą się wysoką inflację jako największe ryzyko rynkowe, przy czym 68 procent netto przewiduje prawdopodobne pogorszenie koniunktury w przyszłym roku.

Ekonomiści UBS przewidują recesję od drugiego do czwartego kwartału tego roku, „ponieważ podwyżki stóp popychają wrażliwą gospodarkę do kurczenia się”.

„Ponieważ wzrost znacznie się pogarsza w drugim i trzecim kwartale, zakładamy, że wielokrotność spadnie do 14,5 [razy]”, napisali tratedzy rynku akcji UBS. W połączeniu z oczekiwaniem osłabienia szacunków zysków, które obniżyłyby S&P 500 do 3200, stwierdził UBS, około 16 procent poniżej obecnych poziomów.

Jakakolwiek recesja może wywierać większy nacisk na zyski przedsiębiorstw, niż wynika to z prognoz. Szacunki analityków konsensusu przewidują wzrost zysków w tym roku o 4,4 procent, według Refinitiv.

Jednak podczas recesji zyski spadają średnio o 24 procent rocznie, według Ned Davis Research. Jeśli szacunki są zbyt różowe oznacza to, że stosunek ceny do kapitału własnego jest wyższy, niż się wydaje, przez co akcje wydają się mniej atrakcyjne.

Obraz zysków zacznie się wyjaśniać, gdy w tym tygodniu rozpocznie się sezon wyników za czwarty kwartał. Raporty przedstawią banki Wells Fargo i Citigroup, gigant opieki zdrowotnej UnitedHealth Group, zarządzający aktywami BlackRock i Delta Air Lines.

Wzrost stóp procentowych w 2022 r. może również osłabić wyceny akcji, czyniąc względnie bezpieczne aktywa, takie jak amerykańskie obligacje skarbowe, bardziej atrakcyjnymi alternatywami. Rentowności referencyjnych Treasuries wzrosły w ubiegłym roku do 15-letnich maksimów po długim okresie, w którym relatywnie bezpieczne aktywa przynosiły niewielkie zyski.

– Problem z analizą wyceny w tej chwili polega na tym, że stare powiedzenie głosiło, że nie ma alternatywy dla akcji, ponieważ stopy procentowe były tak niskie – powiedział Matthew Miskin, jeden z głównych strategów inwestycyjnych w John Hancock Investment Management. – Przy stopach procentowych „znacznie wyższych niż w ostatniej dekadzie… ta wyższa wielokrotność, którą płaciłeś za akcje, może nie być tak uzasadniona – dodał.

Zdaniem Lernera premia za ryzyko kapitałowe, czyli dodatkowy zwrot, jaki inwestorzy spodziewają się otrzymać za posiadanie akcji w zamian za wolne od ryzyka obligacje rządowe, stała się mniej korzystna w ciągu ostatniego roku.

Obecna premia zbiega się z 12-miesięczną nadwyżką zwrotu w wysokości 3,5 procent dla S&P 500 w stosunku do 10-letniego bonu skarbowego, ale „obniżenie ratingów gospodarki i zysków pozostaje ryzykiem”, napisał.

S&P 500 wzrósł w piątek o 1,7 procent po tym, jak Departament Pracy podał, że stopa bezrobocia w zeszłym miesiącu była niższa niż oczekiwano 3,5 procent, a listopadowa była zrewidowana w dół o 3,6 procent.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump straszy, rynki się nie boją
Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?