#WykresDnia: Stopy za niskie

EBC spowolni podwyżki stóp procentowych i przedstawi plany drenażu gotówki. Tymczasem stopy EBC powinny być o 7,2 pp wyższe dla całej strefy euro.

Publikacja: 15.12.2022 09:45

#WykresDnia: Stopy za niskie

Foto: Adobe Stock

Bloomberg

Główna stopa procentowa dla Niemiec powinna wynosić 8,85 proc., czyli o 6,85 punktu procentowego więcej niż obecna stopa, zgodnie z regułą Taylora przy niemieckiej inflacji bazowej na poziomie 5,1 proc. i bezrobociu poniżej NAIRU (NAIRU − ekonomiczna teoria bezrobocia stabilizującego poziom inflacji, inaczej teoria bezrobocia równowagi.). Stopy EBC powinny być o 7,2 pp wyższe dla całej strefy euro i o 6,4 pp wyższe dla Włoch - uważają analitycy.

Tymczasem Europejski Bank Centralny ma w czwartek podnieść stopy procentowe po raz czwarty z rzędu, choć prawdopodobnie w mniejszym stopniu, i przedstawić plany odprowadzenia gotówki z systemu finansowego w walce z szalejącą inflacją.

EBC podnosi stopy procentowe w bezprecedensowym tempie, aby powstrzymać ceny, które gwałtownie rosną w 19 krajach stosujących euro, napędzane gwałtownymi wzrostami cen paliwa od czasu inwazji Rosji na Ukrainę oraz ponownym otwarciem gospodarki po pandemii COVID-19.

Bank centralny strefy euro podniósł oprocentowanie depozytów bankowych z -0,5 proc. do 1,5 proc. w ciągu zaledwie trzech miesięcy, cofając dekadę ultrałatwych pieniędzy po tym, jak został przyłapany na złej polityce przez nagły wzrost cen. Jednak ten szybki cykl zacieśniania polityki pieniężnej prawdopodobnie zwolnił na posiedzeniu w sprawie polityki 15 grudnia, gdy inflacja wykazywała oznaki szczytu i zbliżała się recesja.

EBC podniósł stopy procentowe o pół punktu procentowego w tym tygodniu po dwóch podwyżkach o 75 punktów bazowych na dwóch poprzednich spotkaniach, naśladując zmianę tempa podwyżek Rezerwy Federalnej USA w środę.

Ale podobnie jak Fed, oczekiwano również, że EBC zasygnalizuje dalsze podwyżki, aby przekonać inwestorów, że nadal poważnie myśli o walce z inflacją, która może pozostać powyżej celu 2 proc. do 2025 r.

– Uważamy, że Rada (EBC Prezesów) będzie się starała podkreślić, że redukcji nie należy mylić z rychłym zakończeniem cyklu podwyżek – napisali analitycy BNP Paribas w notatce dla klientów.

Ekonomiści ankietowani przez Reutersa spodziewali się, że EBC podniesie w czwartek oprocentowanie depozytów bankowych do 2 proc., po czym podniesie je do 2,5 proc. w marcu i do 2,75 proc. w czerwcu.

EBC miał również przedstawić plany zaprzestania zastępowania zapadających obligacji w swoim portfelu o wartości 5 bilionów euro, odwracając lata zakupów długu, które uczyniły bank centralny największym wierzycielem wielu rządów strefy euro.

Posunięcie, które usuwa płynność z systemu finansowego, ma na celu umożliwienie wzrostu długoterminowych kosztów pożyczek i jest następstwem podobnego kroku Fed na początku tego roku.

EBC ogłosi swoje decyzje polityczne o 13:15 GMT, po czym o 13:45 GMT odbędzie się konferencja prasowa z udziałem prezes Christine Lagarde.

Ale czwartkowa dyskusja prawdopodobnie była gorąca po tym, jak wpływowa członkini zarządu EBC, Isabel Schnabel, otwarcie odrzuciła koncepcję mniejszych podwyżek, za którą opowiadał się główny ekonomista Philip Lane. Stworzyło to potrzebę kompromisów wokół ścieżki stóp procentowych i tempa wycofywania się EBC z jego portfela obligacji – znanego w żargonie rynkowym jako ilościowe zacieśnienie (QT).

– Koński handel (twarde i przebiegłe negocjacje - red.) pozostaje istotą kształtowania polityki EBC – powiedział Davide Oneglia, ekonomista z firmy konsultingowej TS Lombard. – Odpowiednikiem wolniejszych podwyżek stóp procentowych będą jastrzębie wskazówki dotyczące stopy końcowej… wraz z wcześniejszym lub szybszym „pasywnym” QT – dodał.

Niektórzy członkowie Rady Prezesów EBC, tacy jak prezes Bundesbanku Joachim Nagel, wzywali do rozpoczęcia QT w marcu lub nawet wcześniej, podczas gdy bardziej gołębi członkowie mają nadzieję na późniejsze uruchomienie.

Jak dotąd gospodarka strefy euro trzymała się, a produkcja wzrosła nawet bardziej niż oczekiwano w trzecim kwartale.

Ogólnie rzecz biorąc, według sondażu Reutera, EBC pozwala na wygaśnięcie długu o wartości 175 miliardów euro (186,01 miliardów dolarów) w przyszłym roku, wskazując na miesięczną redukcję o 15-20 miliardów euro, w zależności od daty rozpoczęcia.

Oczekuje się, że Lagarde stanie w obliczu pytań o to, jak bardzo EBC zamierza podnieść stopy procentowe i zmniejszyć swoje obligacje – oraz o wzajemne oddziaływanie między nimi. Ale inwestorzy oczekujący merytorycznych odpowiedzi mogą się rozczarować.

– Kluczową trudnością jest to, że EBC nie wie, jak wysoko będzie musiał zejść, co odzwierciedla ogromną niepewność zarówno co do transmisji, jak i perspektyw inflacji – powiedział Greg Fuzesi, ekonomista z JPMorgan.

Analizy rynkowe
Spółki biotechnologiczne cztery lata po pandemii
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Analizy rynkowe
Na giełdzie w Warszawie nie widać końca korekty
Analizy rynkowe
Spółki z WIG20 w odwrocie. Kiedy znów wrócą do łask?
Analizy rynkowe
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny na Wschodzie
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Analizy rynkowe
Trump 2.0, czyli nie graj przeciwko Ameryce
Analizy rynkowe
W 2024 r. spółki mają pod górkę. Które osiągną cele?