#WykresDnia: Tesla tanieje, Musk spada

Wartość rynkowa Tesli spadła poniżej 500 miliardów dolarów po raz pierwszy od listopada 2020 r. w związku z obawami o spowolnienie popytu na jej pojazdy elektryczne i innymi zainteresowaniami Elona Muska.

Publikacja: 14.12.2022 09:44

#WykresDnia: Tesla tanieje, Musk spada

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Pod koniec października 2021 r. kapitalizacja rynkowa Tesli po raz pierwszy osiągnęła 1 bilion dolarów, co uczyniło dyrektora generalnego Elona Muska pierwszą osobą wartą 300 miliardów dolarów lub więcej. We wtorek wycena akcji producenta pojazdów elektrycznych spadła poniżej 500 miliardów dolarów w handlu w środku dnia po raz pierwszy od listopada 2020 r., po czym odbiła się i nieznacznie przekroczyła ten poziom.

Akcje Tesli, które we wtorek spadły aż o 6,5 proc., spadły o 4 proc. od godziny 14:00. ET, zmniejszając o kolejne 4,6 miliarda dolarów fortunę Elona Muska, który był wówczas wart około 176,7 miliarda dolarów – prawie 12 miliardów dolarów mniej niż Bernard Arnault z francuskiego konglomeratu luksusowego LVMH, najbogatszy człowiek na świecie od zeszłego tygodnia. Arnault jest obecnie wart prawie 189 miliardów dolarów. Arnault wyprzedził Muska po raz pierwszy w zeszłą środę, 7 grudnia, i obaj wymienili się miejscami w następnych dniach. Wartość Francuza może teraz iść w górę. Według danych FactSet Musk posiada obecnie 14,11 proc. wyemitowanych akcji Tesli o wartości rynkowej 530 miliardów dolarów. Musk jest również właścicielem ponad 40 proc. akcji SpaceX, dodając miliardy na papierze do swojej wartości netto, w oparciu o wycenę rynkową na poziomie 125 miliardów dolarów z czerwca 2022 roku.

– Dzisiaj nie ma żadnych ważnych wiadomości [specyficznych dla Tesli] – mówi analityk CFRA, Garrett Nelson. – Firma po prostu nie może przełamać nastrojów inwestorów. Rośnie świadomość, że im szybciej Elon Musk obejmie stanowisko prezesa na Twitterze i wyznaczy kogoś, kto przejmie codzienne operacje, tym lepiej dla inwestorów.

Gwałtowny spadek kursu akcji Tesli w tym roku zaczyna przyciągać uwagę obserwatorów wycen.

– Od 2018 roku Tesla nie była handlowana na takich poziomach – napisał analityk Wedbush, Dan Ives, w e-mailu do Yahoo Finance. – Na podstawie EV/EBITDA [zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją] jest to najtańsza jak dotąd wycena.

Ives, który trafił na pierwsze strony gazet w połowie listopada za usunięcie akcji producenta pojazdów elektrycznych z listy najlepszych pomysłów Wedbusha, nie jest zbyt daleki od tego, że akcje Tesli są zauważalnie tanie w porównaniu z normami historycznymi.

Zgodnie z danymi Yahoo Finance, akcje Tesli są notowane na 32-krotnym wskaźniku ceny do zysku. To prawie 70 proc. zniżki od historycznej średniej wielokrotności. A z perspektywy wielokrotnej EV/EBITDA akcje Tesli są notowane z 53-proc. dyskontem w stosunku do historycznej średniej.

Handel akcjami odbywa się z dużymi dyskontami od przyszłej wartości przedsiębiorstwa do EBIT [zysk przed odsetkami i podatkami] oraz wartości przedsiębiorstwa do punktu widzenia sprzedaży.

Te wskaźniki wyceny skompresowały się jeszcze bardziej we wtorek w związku z kolejnym 4-procentowym spadkiem akcji Tesli, co doprowadziło do tego, że Tesla ma najczęściej odwiedzaną stronę giełdową w Yahoo Finance. Od początku roku akcje spadły o około 54 proc..

Analitycy, tacy jak Ives, wskazują na kilka czynników, które spowodowały spadek wartości akcji Tesli, który zniweczył w tym roku ponad 260 miliardów dolarów kapitalizacji rynkowej.

Po pierwsze, ryzyko błędów operacyjnych w Tesli wzrosło, ponieważ Elon Musk pracuje przez całą dobę, aby poprawić swoją najnowszą spółkę portfelową Twitter.

– Musk przeszedł od superbohatera do akcji Tesli do złoczyńcy w oczach ulicy, gdy nawis rośnie z każdym tweetem – powiedział Ives.

Po drugie, nadal istnieją obawy dotyczące problemów produkcyjnych i tempa sprzedaży Tesli w Chinach w związku z niepewnym podejściem do polityki COVID-19.

I wreszcie, konkurencja w przestrzeni pojazdów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych nasiliła się dopiero w tym roku – zwiększając ryzyko spowolnienia wzrostu Tesli w 2023 roku i później.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump straszy, rynki się nie boją
Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?