#WykresDnia: Odchudzanie Mety

Meta ma rozpocząć w tym tygodniu zwolnienia tysięcy pracowników. Spółka zatrudnia armię ponad 87.000 pracowników - co znaczna część inwestorów określała jako przerost zatrudnienia.

Publikacja: 07.11.2022 09:03

#WykresDnia: Odchudzanie Mety

Foto: Nick Otto/Bloomberg

Bloomberg

Meta Platforms Inc. planuje rozpocząć w tym tygodniu zwolnienia na dużą skalę, według osób zaznajomionych z tą sprawą, w prawdopodobnie największej rundzie w niedawnej fali redukcji zatrudnienia w branży technologicznej po szybkim wzroście branży podczas pandemii. Liczba pracowników wzrosła z 3200 w 2011 roku do 87 314 obecnie.

Oczekuje się, że zwolnienia dotkną wiele tysięcy pracowników, a ogłoszenie ma nastąpić już w środę. Przedstawiciele firmy powiedzieli już pracownikom, aby odwołali niepotrzebne podróże począwszy od tego tygodnia.

Planowane zwolnienia byłyby pierwszą szeroką redukcją zatrudnienia w 18-letniej historii firmy. Chociaż w ujęciu procentowym mają to być mniejsze niż cięcia w Twitter Inc. w zeszłym tygodniu, które dotknęły około połowy pracowników tej firmy, liczba pracowników Meta, która ma stracić pracę, może być największa jak dotąd w dużej korporacji technologicznej w ciągu roku który doświadczył ograniczenia przemysłu technologicznego.

Rzecznik Meta odmówił komentarza, odnosząc się do niedawnego oświadczenia dyrektora generalnego Marka Zuckerberga, że firma „skoncentruje inwestycje na niewielkiej liczbie obszarów o wysokim priorytecie wzrostu”.

– Oznacza to, że niektóre zespoły znacząco się rozwiną, ale większość innych pozostanie bez zmian lub skurczy się w przyszłym roku – powiedział w rozmowie o zyskach za trzeci kwartał 26 października. – Łącznie spodziewamy się zakończenia 2023 r. albo z mniej więcej tej samej wielkości, albo nawet z nieco mniejszą organizację niż dzisiaj.

The Wall Street Journal poinformował we wrześniu, że Meta planuje obniżyć wydatki o co najmniej 10 proc. w nadchodzących miesiącach, częściowo poprzez redukcję personelu.

Cięcia, które mają zostać ogłoszone w tym tygodniu, są następstwem kilku miesięcy bardziej ukierunkowanych redukcji zatrudnienia, w których pracownicy byli zwalniani lub ich rola była ograniczana.

– Prawdopodobnie w firmie jest grupa ludzi, których nie powinno tu być – powiedział Zuckerberg pracownikom na spotkaniu całej firmy pod koniec czerwca.

Meta, podobnie jak inni giganci technologiczni, podczas pandemii wpadła w szał zatrudniania, gdy życie i biznes przesunęły się coraz bardziej online. Zatrudniła ponad 27 000 pracowników łącznie w 2020 i 2021 r., a kolejne 15 344 w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku – około jednej czwartej tego w ostatnim kwartale.

Akcje Meta spadły w tym roku o ponad 70 proc.. Firma zwróciła uwagę na pogarszające się trendy makroekonomiczne, ale inwestorów wystraszyły również wydatki i zagrożenia dla podstawowej działalności firmy w mediach społecznościowych. Rozwój firmy na wielu rynkach utknął w martwym punkcie ze względu na silną konkurencję ze strony TikTok, a wymóg Apple Inc., aby użytkownicy zdecydowali się na śledzenie ich urządzeń, ograniczył zdolność platform mediów społecznościowych do kierowania reklam.

W zeszłym miesiącu firma inwestycyjna Altimeter Capital napisała w liście otwartym do Zuckerberga, że Meta powinna obciąć personel i powstrzymać swoje metawersalne ambicje, co odzwierciedla rosnące niezadowolenie wśród akcjonariuszy.

Wydatki Meta również gwałtownie wzrosły, powodując spadek wolnych przepływów pieniężnych o 98 proc. w ostatnim kwartale. Niektóre wydatki wynikają z dużych inwestycji w dodatkową moc obliczeniową i sztuczną inteligencję potrzebne do dalszego rozwoju Reels, podobnej do Meta platformy wideo TikTok na Instagramie, a także do kierowania reklam z mniejszą ilością danych.

Ale wiele kosztów wynika z zaangażowania Zuckerberga w Reality Labs, oddział firmy odpowiedzialny za zestawy słuchawkowe do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, a także za stworzenie metawersu. Zuckerberg określił metaverse jako konstelację zazębiających się wirtualnych światów, w których ludzie w końcu będą pracować, bawić się, mieszkać i robić zakupy. Kosztowało to firmę 15 miliardów dolarów od początku zeszłego roku. Ale pomimo znacznych inwestycji w promowanie swojej platformy wirtualnej rzeczywistości, Horizon Worlds, użytkownicy nie byli pod dużym wrażeniem. W zeszłym miesiącu Journal poinformował, że liczba odwiedzających Horizon Worlds spadła w ciągu roku do znacznie poniżej 200 000 użytkowników, mniej więcej do wielkości miasta Sioux Falls z Południowej Dakoty.

– Widzę, że wiele osób może nie zgodzić się z tą inwestycją – powiedział Zuckerberg analitykom podczas wezwania do zysków firmy w zeszłym miesiącu, zanim potwierdził swoje zaangażowanie. – Myślę, że ludzie będą patrzeć wstecz na dziesięciolecia i mówić o znaczeniu pracy, która została tutaj wykonana.

Po tym spotkaniiu analitycy obniżyli wycenę akcji Meta i ceny docelowe. – Mapa drogowa i uzasadnienie tej strategii przez kierownictwo nadal nie znajdują odzwierciedlenia wśród inwestorów – powiedzieli analitycy z RBC Capital Markets w notatce z zeszłego miesiąca.

Analizy rynkowe
Złoto, bitcoin i obligacje
Analizy rynkowe
Rosnący optymizm giełdowych spółek. Rok 2025 będzie dobry
Analizy rynkowe
Otoczenie makroekonomiczne sprzyja wynikom firm oraz ich wycenom
Analizy rynkowe
Kończy się rok byka na giełdach
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Analizy rynkowe
Giełda a gospodarka – sześć kluczowych wykresów na 2025 r.
Analizy rynkowe
Eksperci stawiają na zwyżki na naszym rynku w 2025 r.