O wyraźnym pogorszeniu perspektyw sektora świadczą coraz niższe wskazania indeksu PMI, obrazującego koniunkturę w krajowym sektorze produkcyjnym, który w zakończonym niedawno miesiącu spadł do 40,9 pkt, co jest najniższym poziomem od 27 miesięcy, czyli od czasu wiosennego lockdownu z 2020 r. – wynika z badania S&P Global. Wartość wskaźnika poniżej 50 pkt oznacza spadek aktywności ekonomicznej w przemyśle, czyli jego kurczenie się.
Zdaniem autorów badania trudne warunki gospodarcze oraz spadek produkcji i nowych zamówień doprowadziły do pogorszenia prognoz gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym.
Wskazano, że zarówno produkcja, jak i nowe zamówienia spadły w najszybszym tempie od pierwszej fali koronawirusa w 2020 r. Przedsiębiorcy, wciąż mało optymistyczni odnośnie do przyszłej aktywności biznesowej, zaraportowali kolejne cięcia zatrudnienia. Według ankietowanych firm wysoka inflacja osłabiała moc zakupową producentów, a sprzedaż spadła na rynkach krajowych i na rynkach zagranicznych. Nieco otuchy dodawało spowolnienie tempa wzrostu kosztów produkcji oraz cen wyrobów gotowych.
Mniejsza produkcja oraz mniejsza liczba zamówień doprowadziły do najostrzejszej redukcji aktywności zakupowej polskich producentów od czerwca 2020 r. W konsekwencji firmy starały się w miarę możliwości korzystać z zapasów (stany magazynowe zmalały trzeci miesiąc z rzędu), a presje na dostawców wciąż słabły.