W WIG20 zrobiło się tanio. Które spółki stanowią okazję?

Kluczowy wpływ na ceny akcji notowanych na warszawskiej giełdzie mają nie fundamenty spółek, ale rynkowe nastroje, które od dłuższego czasu nie zachęcają do zakupów. Z drugiej strony wyceny wielu firm są już na poziomach nienotowanych od lat.

Publikacja: 12.09.2022 11:48

W WIG20 zrobiło się tanio. Które spółki stanowią okazję?

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Indeks największych spółek WIG20 w minionym tygodniu wyznaczył nowy dołek bessy. Od początku roku stracił około jednej trzeciej wartości, ale w indeksie można znaleźć spółki, którym trend spadkowy daje się we znaki jeszcze bardziej.

Atrakcyjniejsze wyceny

Przecena sprawiła, że wyceny wielu firm wyglądają zachęcająco. – Jeszcze kilka dni temu wszyscy się zastanawiali, czy WIG20 zdobędzie Grunwald (poziom 1410 punktów). Na szczęście nie udało się, co jest jedyną pozytywną informacją, bo na tle całego giełdowego świata indeks dużych spółek ma od początku roku najgorszą stopę zwrotu i ma za sobą kolejne dno na poziomie 1431 pkt. Po takiej skali przeceny aż się prosi o jakieś odbicie. Tylko czy będzie ono trwałe? – zastanawia się Bartłomiej Zalewski, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych Alior Banku.

Jednym z najbardziej niedocenianych sektorów są banki. Od początku stycznia indeks sektorowy WIG-banki stracił ponad 40 proc. – Wydaje się, że wiele negatywnych czynników zostało już zdyskontowanych, a koniem pociągowym dla rynku może okazać się sektor bankowy, który w ostatnich miesiącach został mocno poturbowany. Stopy procentowe mają być wysokie do końca 2023 r., a stopień partycypacji w wakacjach kredytowych jest na razie niższy, niż przewidywały banki, więc to pozytywny sygnał dla inwestorów – ocenia Zalewski. Zwraca też uwagę, że banki mają wpływ na grupę PZU, która po dobrych wynikach za I półrocze może pozytywnie zaskoczyć w kolejnych okresach.

Zdaniem Marcina Materny, szefa analityków BM Banku Millennium, obecne wyceny banków wyglądają atrakcyjnie i o ile nie będziemy mieli do czynienia z kolejnymi regulacjami, które – podobnie jak wakacje kredytowe – zmuszą banki do świadczenia darmowych usług klientom, o tyle sektor powoli powinien zacząć interesować inwestorów. – Można zakładać, że w przedwyborczym roku rząd nie dopuści do silnej recesji czy wzrostu bezrobocia, co miałoby negatywny wpływ na poziom rezerw w bankach, więc obawy o wzrost odpisów – odzwierciedlone w kursach – mogą być przesadzone – uważa Materna.

Czytaj więcej

Małe firmy mają solidną przestrzeń do odbicia

Stabilne biznesy w cenie

W obliczu nadchodzącego spowolnienia gospodarczego i dużego rozchwiania cen surowców i energii eksperci zalecają ostrą selekcję. – Aktualnie wyceny części spółek z WIG20 są na historycznie ekstremalnie niskich poziomach. Np. PKN Orlen czy KGHM są notowane przy wskaźnikach C/Z dla oczekiwanych zysków za 2022 r. wynoszących odpowiednio 6,2x i 3,2x. Przy czym obie spółki są uzależnione od globalnej sytuacji makrogospodarczej, a miedziowy koncern – jako największy konsument prądu – jest ponadto bardziej wrażliwy na cenę energii elektrycznej – wskazuje Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities. – Potencjalnym beneficjentem kryzysowego otoczenia, które mamy obecnie, może być Asseco Poland, ponieważ jako eksporter korzysta z osłabienia złotego, choć jednocześnie wzrost wynagrodzeń wywiera presję na marżę spółki. W mojej opinii wyniki spółki za trzeci, a tym bardziej za czwarty kwartał będą fundamentalnym „sprawdzam”. Pozwolą się zorientować, ile negatywnych informacji jest w cenie i na ile aktualne wyceny są atrakcyjne – dodaje Kozłowski.

W ocenie Łukasza Rozbickiego, zarządzający w MM Prime TFI, negatywne postrzeganie całego indeksu WIG20 to w długim terminie może być szansa dla niepaństwowych firm. – Jeśli szukać długoterminowych okazji, to w takich spółkach jak Allegro, CCC, LPP czy nawet CD Projekt, chociaż ten ostatni jeszcze przez kilka lat będzie miał wyniki nie uzasadniające obecnej wyceny, a potencjalne dyskontowanie kolejnych gier AAA jest jest jeszcze odległą perspektywą. Pozostałe trzy spółki mają też swoje specyficzne problemy (konkurencja, słabszy konsument, wysokie zadłużenie), ale po uporaniu się z nimi powinny być na wzrostowej trajektorii wyników – uważa ekspert.

Do łask inwestorów zdaje się wracać Allegro, którego notowania w ostatnich miesiącach pozytywnie wyróżniały się na tle rynku. – Spółka jest dość odporna na warunki makro i jako połączenie nowoczesnego biznesu z defensywnym profilem konsumenta powinna cieszyć się dobrym postrzeganiem na rynku w średnim terminie. Dodatkowo wskazujemy na znaczną poprawę wskaźnika take rate w II kwartale 2022 r. – to czynnik, który będzie sprzyjać poprawie marży Allegro w nadchodzących kwartałach – uważa Paweł Szpigiel, analityk BM mBanku. Wskazuje na wyraźne dyskonto w wycenie Allegro względem Amazona.

Pozytywną niespodziankę może także sprawić inwestorom LPP, które zdaniem Sylwii Jaskiewicz, analityczki DM BOŚ, całkiem dobrze sobie radzi mimo wielu wyzwań, z jakimi musi mierzyć się w tym roku. – Wydaje się, że spółka ma zdolność do szybkiego dostosowywania się do zmieniających się warunków. Może to brzmieć zbyt ogólnikowo, ale w sytuacji podwyższonego ryzyka i niepewności jest to moim zdaniem kluczowe. LPP poradziło sobie w pandemii, wychodząc z niej z bardziej elastycznym modelem biznesowym – uważa. – Pomimo sprzedaży biznesu rosyjskiego LPP chce pokazać wyższe przychody w tym roku. Posiada gotówkę netto. Mocniejsze wejście w rozwój marki Sinsay, oferującej tanie produkty, wydaje się mieć sens w obecnej sytuacji makroekonomicznej. Zatem i z obecnej sytuacji spółka ma szansę wyjść wzmocniona, z bardziej stabilnym biznesem – podsumowuje.

Allegro odporne na zawirowania

Parkiet

Po osiągnięciu w czerwcu tego roku historycznego dołka notowań akcje Allegro próbują odrabiać straty, co jednak utrudniają fatalne nastroje na rynkach akcji. Mimo to notowania są stosunkowo odporne na kolejne fale spadkowe. W ocenie analityków Allegro nie musi się obawiać pogorszenia koniunktury gospodarczej.

Asseco Poland wyróżnia się stabilnym biznesem

Parkiet

Notowania Asseco Poland w tym roku pozytywnie wypadają na tle większości spółek z WIG20. Informatyczna grupa jest mniej uzależniona od wahań koniunktury i decyzji polityków. Inwestorzy doceniają nie tylko bardzo dobre, wciąż poprawiające się wyniki finansowe, ale również dalszy wzrost portfela zamówień.

LPP dostosowało się do nowych warunków

Parkiet

W tym roku akcje LPP potaniały prawie o połowę, niemal w całości oddając zysk wypracowany w 2021 r. Mimo utraty obrotów z rynku rosyjskiego i częściowo ukraińskiego grupa zamierza kontynuować pozytywny trend w przychodach, rosnąc na innych rynkach. Dynamicznie rozwijają się sklepy pod marką Sinsay, dobre wyniki notuje kanał online.

Niskie wyceny banków mogą skusić inwestorów

Parkiet

Inwestorzy przez dłuższy czas byli źle nastawieni do banków. Zdaniem analityków większość negatywnych czynników już jest w cenach. Równocześnie rosnące stopy procentowe powinny mocno wspierać ich wyniki w 2023 r., a koszty związane z pogorszeniem jakości portfela kredytowego w obliczu spowolnienia gospodarczego nie powinny znacząco wzrosnąć.

Analizy rynkowe
Spółki z WIG20 w odwrocie. Kiedy znów wrócą do łask?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Analizy rynkowe
Na giełdzie w Warszawie nie widać końca korekty
Analizy rynkowe
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny na Wschodzie
Analizy rynkowe
Trump 2.0, czyli nie graj przeciwko Ameryce
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Analizy rynkowe
W 2024 r. spółki mają pod górkę. Które osiągną cele?
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Interpretowanie wyniku wyborów w USA