#WykresDnia: Amerykański PPI na szczycie

W marcu ceny producentów w USA wzrosły najbardziej od ponad 12 lat w związku z silnym popytem na towary i usługi.

Publikacja: 14.04.2022 09:45

#WykresDnia: Amerykański PPI na szczycie

Foto: Bloomberg

Foto: Bloomberg

To ostatni sygnał utrzymującej się wysokiej inflacji, która może zmusić Rezerwę Federalną do agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej.

Raport Departamentu Pracy w środę również pokazał silną podstawową presję inflacyjną u bram fabryk, budząc wątpliwości, czy spadek kosztów towarów, z wyłączeniem żywności i energii, ogłoszony w marcu we wtorkowych danych o cenach konsumpcyjnych, będzie trwały. Ekonomiści spodziewają się, że amerykański bank centralny podniesie stopy procentowe o 50 punktów bazowych w przyszłym miesiącu i wkrótce zacznie ograniczać swój portfel aktywów.

– Wzrosty wzmacniają raport o CPI, który utrzyma Fed na ścieżce agresywnego zacieśniania w nadchodzących miesiącach – powiedział Will Compernolle, starszy ekonomista w FHN Financial w Nowym Jorku. – Złagodzenie łańcucha dostaw, zwłaszcza po stronie produkcji towarów, będzie ważnym źródłem dezinflacji dla Fed, aby z powodzeniem osiągnąć swój cel stabilności cen.

Indeks cen producentów dla popytu końcowego wzrósł o 1,4 proc., co było największym wzrostem od grudnia 2009 r., po wzroście o 0,9 proc. w lutym. Ceny towarów wzrosły o 2,3 proc., dorównując wzrostowi z lutego. Wzrost cen energii o 5,7 proc. stanowił ponad połowę wzrostu PPI w ubiegłym miesiącu. Nastąpił wzrost benzyny i energii elektrycznej, ale ceny gazu ziemnego spadły. Ceny energii wzrosły w lutym o 7,5 proc. Ceny żywności wzrosły o 2,4 proc., natomiast koszt wołowiny i cielęciny spadł o 7,3 proc. Wzrosły również hurtowe ceny złomu żelaznego i stalowego, ale spadły ceny blach i taśm zimnowalcowanych.

Inflacja była początkowo podsycana ogromnym zastrzykiem gotówki ze strony rządu w celu złagodzenia niszczącego wpływu pandemii koronawirusa, która wyzwoliła silny popyt na towary i napięła łańcuchy dostaw. Wąskie gardła w dostawach zaczęły się zmniejszać, ale postęp został zatrzymany przez wojnę rosyjsko-ukraińską. Ponowne blokady w Chinach w celu powstrzymania rosnącej liczby przypadków COVID-19 również zakłócają łańcuchy dostaw.

Inflacja usług również rośnie w związku z wycofywaniem się ograniczeń pandemicznych dla przedsiębiorstw. Ceny usług hurtowych wzrosły w marcu o 0,9 proc. po wzroście o 0,3 proc. w lutym. Wzrost marż o 1,2 proc. dla usług handlu na żądanie, który mierzy zmiany w marżach otrzymywanych przez hurtowników i detalistów, odpowiadał za ponad 40 proc. wzrostu w usługach.

Fed podniósł w marcu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, pierwszą podwyżkę od ponad trzech lat. Opublikowane w ubiegłą środę protokoły z posiedzenia politycznego wydawały się przygotowywać grunt pod duże podwyżki stóp w przyszłości.

W ubiegłym miesiącu silnie wzrosły również koszty usług transportowych i magazynowych. Wzrosły również ceny zakwaterowania w hotelach i motelach, biletów lotniczych, opieki szpitalnej, a także sprzedaży detalicznej sprzętu, materiałów budowlanych i materiałów eksploatacyjnych.

Natomiast koszty pośrednictwa w obrocie papierami wartościowymi, handlu i doradztwa inwestycyjnego spadły o 5,4 proc. Spadły również opłaty za zarządzanie portfelem.

W ciągu 12 miesięcy do marca, PPI skoczył o 11,2 proc., największy rok do roku od wprowadzenia obecnej serii w listopadzie 2010 r., po wzroście o 10,3 proc. w lutym.

Ekonomiści ankietowani przez Reuters prognozowali, że PPI wzrośnie o 1,1 proc. i przyspieszy o 10,6 proc. rok do roku. Po wyłączeniu niestabilnych składników żywności, energii i usług handlowych ceny producentów przyspieszyły w marcu o 0,9 proc. Tzw. bazowy PPI wzrósł w lutym o 0,2 proc. W ciągu 12 miesięcy do marca, bazowy PPI wzrósł o 7,0 proc. po wzroście o 6,7 proc. w lutym.

Rząd poinformował we wtorek, że miesięczne ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od 16 i pół roku w marcu. Jednak ceny towarów bazowych spadły najbardziej od dwóch lat, ograniczając miesięczną bazową inflację konsumencką w marcu. Dało to ostrożną nadzieję, że inflacja, która pod każdym względem znacznie przekroczyła cel Fed na poziomie 2 proc., osiągnęła szczyt.

Po mocnych odczytach bazowych PPI z zeszłego miesiąca niektórzy ekonomiści stwierdzili, że za wcześnie mówi się o trwałym spowolnieniu miesięcznego tempa inflacji bazowej. Na podstawie danych o CPI i PPI ekonomiści szacują, że główny wskaźnik cen konsumpcyjnych (PCE) wzrósł w marcu o około 0,3 proc. po wzroście o 0,4 proc. w lutym.

Bazowy indeks cen PCE jest jedną z miar inflacji obserwowanych przez przedstawicieli Fed. Prognozuje się wzrost o 5,3 proc. rok do roku w marcu po przyspieszeniu o 5,4 proc. w lutym, co było największym wzrostem od 1983 roku.

– Ostrzegamy jednak, że „szczyt” inflacji bazowej może w nadchodzących miesiącach wydawać się bardziej „płaskowyżem – powiedziała Veronica Clark, ekonomistka z Citigroup w Nowym Jorku. – Chociaż bazowy PCE może nie wspiąć się wyżej w ujęciu rocznym, nie spodziewalibyśmy się, że Fed będzie czuł się szczególnie komfortowo ze stabilną 5-proc. inflacją – dodała.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać