Sezon dywidend na warszawskiej giełdzie nabiera tempa. Do tej pory już ponad 50 spółek wyszło z konkretnymi propozycjami dywidendy z zysku za 2021 r., a wiele innych zadeklarowało gotowość do jej wypłaty. Sprawdzamy, gdzie w tym roku inwestorzy mogą liczyć na atrakcyjne profity.
Jest szansa, że w 2022 r. dywidendowe żniwa na warszawskiej giełdzie będą bardziej obfite niż w poprzednim. W 2021 r. spółki znacząco zwiększyły zyski, poprawiając możliwości wypłaty dywidendy.
– Mocne odbicie koniunktury gospodarczej i wyników finansowych spółek z giełdy po okresie zawirowań z 2020 r. pozwoliło im na poprawienie sytuacji bilansowej. Według danych Bloomberga, zagregowany poziom przychodów dla WIG wzrósł w zeszłym roku o blisko 24 proc. rok do roku, a zysk operacyjny udało się w tym okresie porównawczym podwoić. Przełożyło się to również na poprawę wskaźników płynności i zadłużenia, co w konsekwencji powinno implikować wzrost poziomu dywidendy wypłacanej na akcję przez spółki – wyjaśnia Lukas Cinikas, analityk BM BNP Paribas.
Prawdziwe dywidendowe perełki czekają na inwestorów na szerokim rynku akcji.
– Zauważamy pojedyncze okazje, gdzie po ostatnich spadkach na krajowym rynku akcji wartość wskaźnika stopy dywidendy znajduje się blisko dwucyfrowych wartości. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że w obecnym otoczeniu gospodarczym (mocnej presji inflacji i wzrostu stóp procentowych) zdolność do wypłaty gotówki może być ograniczona. Przykładowo, spółki z sektora przemysłowego mogą zgłaszać większe zapotrzebowanie na kapitał obrotowy z uwagi na wzrost cen surowców – zauważa ekspert.