Bogatsi Polacy, którzy korzystają z usług firm zarządzających aktywami na zlecenie, nie mogą zaliczyć ostatniego roku do udanych. Średnia roczna stopa zwrotu w przypadku strategii akcyjnych była ujemna i wyniosła -20,1 proc. To wynik wprawdzie lepszy niż zmiana indeksu WIG20 w tym samym okresie (-21,9 proc.)?czy przeciętny rezultat akcyjnych funduszy inwestycyjnych (-22,6 proc.). Jeżeli jednak dodać do tego dodatkowo prowizje za zarządzanie i pobierane w wielu przypadkach prowizje maklerskie, strata poniesiona przez klientów asset management jest jeszcze większa. Nic więc dziwnego, że z ankiet „Parkietu" wynika, iż liczba klientów spadła w ciągu całego roku o kilkanaście procent, z czego o 6 proc. w samym czwartym kwartale, w którym pojawiły się już sygnały zwiastujące ożywienie na rynku.
Niekonwencjonalne podejście popłaca
W trudnym dla zarządzających roku najlepsze wyniki wypracowywali ci, którzy wyszli z niestandardowymi pomysłami na zagospodarowanie pieniędzy klientów. Wyróżnia się m.in. surowcowa strategia Trigon Domu Maklerskiego, dzięki której inwestorzy zarobić mogli w skali roku 17,2 proc. brutto. Niewielkimi zyskami pochwalić się mogą również klienci, którzy wybrali najlepsze strategie stabilnego wzrostu, w których udział akcji nie przekraczał 40 proc. Zarządzający Ipopema Asset Management pomnożyli pieniądze swoich klientów nawet o 4 proc.
Niekonwencjonalne strategie dawały także relatywnie dobre wyniki w przypadku strategii akcyjnych. W?2011 r. okazało się, że lepiej wyjść można było na lokowaniu środków w zagraniczne walory niż papiery polskich spółek. Celowali w tym m.in. zarządzający Caspar Asset Management, których portfel akcyjny wschodni w samym IV kwartale pozwolił zarobić 5,3 proc. Przeciętna dla całego segmentu akcyjnego to strata rzędu 1,2 proc. (WIG20 spadł w IV kw. o 2 proc.).
Total return nie do końca się sprawdził
Z nagłymi spadkami kursów w sierpniu nie poradzili sobie także zarządzający portfelami total return – w których dobór aktywów zależy od oceny sytuacji na rynku. W tej grupie najszybciej pogorszenie odczuły osoby odpowiedzialne za portfele w Trigon DM (roczna strata to 2,6 proc.). Słaby rynek akcji oznaczał jednocześnie, że najpewniejszy zysk dawały inwestycje w produkty dłużne (najlepsze strategie pozwoliły zarobić 8 proc. w całym roku).
Usługi dla bogatszych klientów