Duża efektywność gdańskiej rafinerii

Pozycja konkurencyjna Grupy Lotos na tle branży rafineryjnej jest oceniana dobrze. Ogół analityków chwali spółkę za zakończony sukcesem tzw. program 10+, dzięki któremu zostały zwiększone moce przerobowe i efektywność rafinerii.

Publikacja: 22.05.2013 06:00

Obecnie głównym konkurentem Grupy Lotos jest PKN Orlen. Oba koncerny są jednak kontrolowane przez Skarb Państwa, co w pewnym stopniu przyczynia się do tego, że walka konkurencyjna między nimi nie jest tak ostra, jak mogłaby być, gdyby należały do różnych właścicieli. Część specjalistów widzi przewagę wyrobów gdańskiej rafinerii nad produktami z Połocka głównie wśród odbiorców zlokalizowanych blisko Morza Bałtyckiego. PKN Orlen jest za to silniejszy na południu Polski.

Mimo spowolnienia gospodarczego i działalności szarej strefy Grupa Lotos w I kwartale zanotowała wzrost udziału w krajowym rynku detalicznym do 8,6 proc. Jak tłumaczy zarząd, to głównie efekt intensywnego rozwoju sieci stacji paliw mający miejsce od 2011 r. Na koniec marca spółka miała 405 tego typu obiektów. W efekcie rok do roku zanotowała wzrost o 11 proc.

Grupa Lotos intensyfikuje działania w zakresie sprzedaży paliw lotniczych w segmencie, w którym niekwestionowanym liderem jest PKN Orlen. Dziś jej produkty są obecne na lotniskach w Gdańsku, Warszawie, we Wrocławiu i w Rzeszowie. Wkrótce pojawią się w Krakowie, a w dalszej kolejności w Modlinie i Katowicach.

W zakresie poszukiwań i wydobycia Grupa Lotos nie ma praktycznie żadnej konkurencji w polskiej strefie gospodarczej Morza Bałtyckiego. Posiada tam zarówno złoża, które już są wydobywane, jak i udokumentowane, które wkrótce chce zagospodarować. Jest też właścicielem koncesji poszukiwawczych. Grupa Lotos poprzez zależną firmę Lotos Geonafta prowadzi wydobycie i poszukiwania ropy na Litwie.

Gdańska spółka szuka możliwości zaistnienia w innych branżach, niezwiązanych ściśle z jej podstawową działalnością. Właśnie podała, że zależny Lotos Serwis i Gdańska Stocznia Remontowa zamierzają razem modernizować platformy wiertnicze. Współpraca zacznie się od przebudowy platformy morskiej o masie 17 tys. ton na pływającą rafinerię ropy naftowej. Wprawdzie GSR wykonała już 11 modernizacji tego typu obiektów, ale po raz pierwszy ma przebudować platformę na pływającą rafinerię. Z tego powodu do prac ma się włączyć Lotos Serwis.

Analiza SWOT

Mocne strony

Słabe strony

Szanse

Zagrożenia

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać