Drogowe kłopoty firm budowlanych

Upadek PBG i wchodzącej w skład wielkopolskiej grupy Hydrobudowy Polska był jednym z mocniej dyskutowanych w Polsce wydarzeń gospodarczych minionego roku. Problemy tych spółek wynikały przede wszystkim z zaangażowania w realizację nierentownych kontraktów drogowych.

Publikacja: 05.06.2013 06:00

Wśród przyczyn złożenia wniosków o ogłoszenie upadłości zarząd PBG wyliczał jednak również m.in. nierozliczenie prac wykonanych na Stadionie Narodowym, wycofanie się banku z finansowania przejęcia Rafako (66 proc. akcji tej spółki kosztowało 592,7 mln zł) oraz rezygnację hiszpańskiego OHL z przejęcia za 506 mln zł pakietów kontrolnych Hydrobudowy Polska i Aprivii. Zarząd PBG wciąż liczy, że firmie uda się dojść do porozumienia z wierzycielami, co skutkowałoby zawarciem układu. Hydrobudowa znajduje się zaś w upadłości likwidacyjnej.

Grupa PBG nie jest jedyną, która wpadła w kłopoty w wyniku zaangażowania w realizację kontraktów drogowych. O krok od katastrofy znalazł się Polimex-Mostostal. Pod koniec minionego roku firmie udało się jednak wynegocjować z wierzycielami warunki umowy restrukturyzującej jej zadłużenie. To jednak nie koniec kłopotów Polimeksu. Spółka wciąż realizuje bowiem będące przyczyną jej kłopotów kontrakty drogowe. Restrukturyzuje swoją działalność oraz sprzedaje zbędny majątek. O tym, że sytuacja spółki wciąż jest trudna, najlepiej świadczą pojawiające się w ostatnich tygodniach komunikaty o niedotrzymywaniu warunków umowy podpisanej z wierzycielami. Na razie nie wykonują oni w związku z tym żadnych gwałtownych ruchów. Każde naruszenie umowy niesie jednak potencjalne ryzyko jej wypowiedzenia.

Wysokie straty na kontraktach drogowych miały też chociażby Mostostal Warszawa i Pol-Aqua. Te firmy mogą jednak liczyć na wsparcie zagranicznych inwestorów branżowych. Obydwie otrzymały pożyczki od hiszpańskich firm, które są właścicielami pakietów kontrolnych ich akcji. Kontrakty drogowe doprowadziły już do zniknięcia z naszego rynku wielu różnej wielkości przedsiębiorstw budowlanych. Zdaniem ekspertów upadłości w tej branży jeszcze się nie skończyły. Wiele spośród tych firm, które liczą, że uda im się przetrwać zawieruchę, zapowiada natomiast, że wycofa się z segmentu budownictwa drogowego. W tym gronie znajdują się chociażby PBG i Polimex-Mostostal.

Analiza SWOT

Mocne strony

* Rafako jest liderem rynku urządzeń energetycznych w Polsce, co czyni go potencjalnym beneficjentem największych inwestycji z tego segmentu.

* Grupa PBG zamierza skupić się na inwestycjach z segmentów ropy, gazu i energetycznego, w których spółki wchodzące w jej skład mają najwięcej doświadczenia, wycofuje się zaś z segmentu budownictwa drogowego.

* Umowy energetyczne Rafako zwiększają szanse PBG na zawarcie układu.

Słabe strony

* Kłopoty PBG sprawiły, że instytucje finansowe bardziej ostrożnie podchodzą również do Rafako, co utrudnia pozyskiwanie przez producenta kotłów finansowania oraz gwarancji bankowych.

* PBG jako spółka znajdująca się w upadłości jest mniej wiarygodne z punktu widzenia podwykonawców i zamawiających.

* W związku z ogłoszeniem przez sąd upadłości układowej PBG nie może obecnie startować w przetargach publicznych.

Szanse

* Współpraca z Chińczykami zwiększa szanse na podpisanie umowy w Elektrowni Jaworzno III.

* Rafako znajduje się w konsorcjum, które wygrało wart 4,4 mld zł netto przetarg w Elektrowni Jaworzno III i w konsorcjum, które podpisało wartą 9,4 mld z umowę na budowę dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Opole, co w dużym stopniu pomoże zapełnić portfel zleceń.

* Kontrakty energetyczne Rafako zwiększają szanse PBG na układ.

Zagrożenia

* Ewentualna zmiana formy upadłości PBG z układowej na likwidacyjną wywołałaby obawy o przyszłość własnościową Rafako.

* Możliwość rozwiązania umowy dotyczącej inwestycji w Elektrowni Opole, co zmniejszyłoby szanse PBG na układ z wierzycielami oraz pogorszyłoby sytuację Rafako.

* Konsorcjum Rafako nie podpisało jeszcze umowy na inwestycję w Elektrowni Jaworzno III, więc nie można wykluczyć, że ostatecznie nie zostanie ona zawarta.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać