Walka o klientów indywidualnych wśród brokerów jest zacięta. Na co powinien zwracać uwagę klient przy wyborze domu maklerskiego?
Kluczowe znaczenie mają indywidualne preferencje, a w szczególności oczekiwania inwestora co do rodzaju inwestycji, jego podejścia do ryzyka czy preferencji co do sposobu komunikowania się z domem maklerskim. Klient powinien zwracać uwagę na zakres oferowanych usług (np. rodzaje dostępnych instrumentów i rynków), ich jakość, w szczególności kwalifikacje i doświadczenie maklerów i analityków (w tym jakość i częstotliwość materiałów analitycznych i ich przydatność dla podejmowanych przez inwestora decyzji) oraz technologię – szybkość i niezawodność rozwiązań internetowych. Jednym z istotnych czynników, na które coraz częściej zwracają uwagę nasi klienci, jest częstotliwość spotkań z analitykami.
Wydaje się jednak, że kwestia opłat z perspektywy inwestorów jest najważniejsza.
Z naszego doświadczenia wynika, że klienci prawie nigdy nie są zadowoleni z poziomu cen, jakie płacą za usługi, i bardzo często narzekają na wysokość prowizji. Nieczęsto przyjmują do wiadomości, że za ceną stoi pewien koszt świadczenia usługi i im niższa cena, tym najczęściej niższa jakość tej usługi. Zaryzykuję tezę, że nie dla każdego inwestora poziom prowizji jest równie ważny i w dużej mierze zależy od rodzaju strategii inwestycyjnej, jaką przyjmuje inwestor. Przy zastosowaniu tradycyjnego podejścia typu „kup i trzymaj", gdzie oczekiwana stopa zwrotu to często dziesiątki procent, a horyzont inwestycyjny to nawet kilka lat, zapłacona prowizja ma zdecydowanie mniejsze znaczenie niż przy aktywnym „daytradingu" czy arbitrażu, gdzie handel mierzony jest w milisekundach, a stopy zwrotu to ułamki punktu procentowego .
Na rynku mamy jednak różne grupy inwestorów – tych, którzy aktywnie handlują, tzw. daytraderzy, oraz gracze, którzy rzadziej dokonują transakcji. Jakie cechy powinien mieć dobry rachunek z perspektywy tych dwóch grup?