Rok 2011 obfitował w znaczącą liczbę skupów akcji własnych realizowanych przez spółki notowane na GPW, których ogłoszono prawie cztery razy więcej niż w roku poprzednim. Obserwując liczbę wdrażanych programów buy back, można łatwo doszukać się analogii do bessy z roku 2008, kiedy to również mogliśmy zauważyć wzrost ich liczby.
Bessa sprzyja programom buy back
Duża liczba programów buy back nie powinna dziwić, ponieważ skup akcji własnych jest zwykle popularny w czasach dekoniunktury na rynku i niepewności co do przyszłego rozwoju wypadków. Dziś, gdy wartość indeksów WIG20 i WIG jest o ok. 40 proc. niższa w stosunku do szczytów z 2007 r., spółki notowane na GPW często informują o planach nabywania akcji własnych. Wśród firm, które z nich aktualnie korzystają, znajdują się te najbardziej znane, np. TP SA, Emperia, Amica, AmRest czy Netia. Są to firmy zarówno z różnych branż, jak i różnej wielkości i składzie akcjonariatu, także spółki notowane na rynku NewConnect. Pokazuje to, że zarówno zarządy, jak i akcjonariusze wielu spółek publicznych widzą dziś korzyść w przeprowadzeniu skupu akcji własnych.
Rozpoczynający się rok 2012 będzie okresem, w którym wiele skupów akcji ogłoszonych w zeszłym roku będzie kontynuowanych. Ze względu na regulacje EU obwiązujące w tym zakresie oraz wolumen obrotu papierami wartościowymi poszczególnych emitentów skup akcji jest procesem długotrwałym. Należy się spodziewać, iż ze względu na znaczną liczbę programów ogłoszonych w 2011 roku, zbliżającego się okresu walnych zgromadzeń zatwierdzających wysokość wypłacanych dywidend przez spółki oraz oczekiwań związanych z poprawą koniunktury na GPW w pierwszej połowie 2012 roku możemy się spodziewać niższej liczby programów buy back. W wypadku pogorszenia się koniunktury na GPW może się ona jednak ponownie zwiększyć w drugiej połowie roku.
Wiele spółek posiada obecnie środki niezbędne do sfinansowania programu buy back, który pozwala im osiągnąć kilka ważnych celów. Poza działaniem w interesie zarządu na takiej operacji zyskują również akcjonariusze. Programy tego typu są też zazwyczaj pozytywnie odbierane przez rynek.
Dlaczego warto: zalety buy backu dla spółki i jej zarządu
Skup akcji własnych jest wyrazem popartej zaangażowaniem finansowym wiary zarządu w wartość spółki, której nie odzwierciedla bieżąca wycena akcji na giełdzie. Buy back można zatem traktować jako działanie zarządu zmierzające do zahamowanie spadku kursu akcji spółki w okresie bessy.