"Prognozujemy, że wzrost PKB w Europie Środkowo-Wschodniej wyniesie średnio 2% w tym roku i przyspieszy do 2,8% w 2025 r. dzięki rosnącym wydatkom konsumpcyjnym i inwestycyjnym, stymulowanym napływem funduszy UE. Pomoże to sfinansować skromne deficyty na rachunkach obrotów bieżących gospodarek EŚW i utrzymać ogólnie silną pozycję zapasów zewnętrznych. Spodziewamy się kontynuacji dezinflacji i luzowania polityki pieniężnej. Pomimo globalnych i regionalnych przeciwności oraz podwyższonego ryzyka fiskalnego, oczekujemy, że ratingi państw Europy Środkowo-Wschodniej pozostaną zasadniczo stabilne" - czytamy w raporcie "CEE Sovereign Rating Outlook 2025".
Ryzyka dla ratingu kredytowego (sovereign credit) w regionie CEE to realizacja słabszego wzrostu w strefie euro od prognoz, wyższa niepewność geopolityczna, ograniczony napływ funduszy UE, "samozadowolenie fiskalne i błędy w polityce pieniężnej".
Wskazano, że wzrosła niepewność uwarunkowań zewnętrznych.
"Wynika to z zakresu globalnego handlu i napięć geopolitycznych, z których oba będą kształtowane przez wdrażanie polityki przez nadchodzącą administrację USA. Region Europy Środkowo-Wschodniej jest jednym z najbardziej otwartych i intensywnie handlujących regionów na świecie, z eksportem do PKB wynoszącym średnio ponad 60%" - podkreślono.
Ryzykiem dla koniunktury w regionie CEE mogą być wyższe cła handlowe nałożone przez USA na UE mogą hamować wzrost gospodarczy.