Kamil Kliszcz najlepszym analitykiem giełdowym

Dobry ekspert jest na wagę złota – szczególnie w trudnych czasach. Sprawdziliśmy, którzy przedstawiciele domów maklerskich są najwyżej oceniani przez kolegów po fachu.

Aktualizacja: 11.02.2017 02:11 Publikacja: 30.06.2013 13:51

Kamil Kliszcz - 5 głosów

Kamil Kliszcz - 5 głosów

Foto: Archiwum

W opinii swoich konkurentów najlepszym ekspertem na polskim rynku jest Kamil Kliszcz z Domu Inwestycyjnego BRE Banku (rozmowa z nim obok tekstu). Tuż za nim ex aequo uplasowali się Andrzej Powierża z DM Citi Handlowego oraz Iza Rokicka z DI BRE. Zaledwie o jeden głos mniej dostały kolejne trzy osoby: Marcin Stebakow z Domu Maklerskiego Banku BPS, Andrzej Kubacki z ING oraz Paweł Puchalski z DM BZ WBK.

Cała szuka to zarządzanie czasem

Jeśli komuś się wydaje, że praca analityka jest łatwa i przyjemna – bardzo się myli. Nasi rozmówcy podkreślają, że o tradycyjnym ośmiogodzinnym dniu pracy można zapomnieć.

– W biurze jestem około 7.30, ale pracę zaczynam wcześniej, bo podczas śniadania czytam gazetę, a czasami też przeglądam wiadomości ze spółek. Biuro opuszczam po 18.00, ale czasami biorę coś do przeczytania podczas drogi powrotnej do domu. Jak kończę dłuższy raport, zostaję w pracy dłużej. Innymi słowy pracuję dużo, a nawet za dużo. Z doświadczenia wiem, że najlepsze pomysły przychodzą do głowy, kiedy ma się wolną chwilę. Kiedy przystaje się na moment i na ten sam problem patrzy się trochę z boku – mówi Powierża.

Dodaje, że czasem inspiracją mogą być lektury na temat innych sektorów czy innych regionów, a czasami rozmowa z klientem. – Po blisko piętnastu latach pracy jako analityk uważam, że cała sztuka to właściwe zarządzanie własnym czasem. Trzeba rutynowe rzeczy załatwiać maksymalnie szybko, aby wygospodarować dużo czasu na sprawy najważniejsze, takie jak śledzenie długoterminowych trendów i wypoczynek (aby pracować efektywnie i nie robić błędów) – mówi. Nie traci nadziei, że kiedyś uda mu się pracować krócej. – Na razie pozostaje mi tylko cieszyć się dniami pracy w domu, kiedy lekturę kolejnego sprawozdania zarządu jakiegoś banku umila mi dochodzące z drugiego pokoju podśpiewywanie córki, gwizdanie kosa za oknem albo obserwacja przeskakujących z drzewa na drzewo wiewiórek – mówi.

Przedstawiciele branży podkreślają, że najważniejszymi zaletami analityka giełdowego są pracowitość, wiedza oraz intuicja. – Niemniej jednak osoby dopiero rozpoczynające pracę w tym zawodzie powinny wykazać się pokorą, pracowitością oraz chęcią poszerzania wiedzy, co z czasem może przełożyć się na intuicję – komentuje Rokicka. „Pracowitość, dokładność i upór w wydobywaniu danych od spółek" – to jedna z opinii na temat jej osoby. Czy rzeczywiście tak ciężko jest uzyskiwać informacje od giełdowych firm?

– Jeżeli spółka nie chce przekazać danej informacji, to i tak nie odpowie na pytanie. Moim zdaniem jest to kwestia systematyczności i konsekwencji w zadawaniu pytań, nawet pomimo świadomości, że uzyskana odpowiedź nie przełoży się istotnie na zakres posiadanej wiedzy o spółce – mówi Rokicka.

Ważny zdrowy rozsądek

Obok prezentujemy analityków na podium oraz szerokie grono tych, którzy zajęli czwarte miejsce, zdobywając po dwa wskazania. Oprócz nich ankietowani wymienili też jednak aż 19 innych osób – często jednak ograniczali się tylko do podania nazwiska, bez argumentacji. Inaczej było m.in. w przypadku Piotra Drozda z Wood, cenionego za „trafność rekomendacji, pracowitość, umiejętność spojrzenia na siebie z dystansu i za skromność". Z kolei Marcin Gątarz z UniCredit CAIB zyskał uznanie kolegów m.in. za pracowitość, otwartość i prawdomówność. Piotra Kuczyńskiego (Xelion) doceniono za holistyczne podejście do rynku, a Tomasza Bursę z Ipopemy za zdrowy rozsądek i dobrą znajomość branży, którą się zajmuje.

O zdrowym rozsądku i dobrej znajomości analizowanych branż była też mowa w przypadku Michała Marczaka (DI BRE), a Marcin Materna z Millennium DM to „od lat jeden z lepszych analityków, z bardzo wysoką oceną za jakość pracy w sektorze banków". Waldemara Stachowiaka z Ipopemy koledzy cenią przede wszystkim za profesjonalizm, Tomasza Jerzyka z DM BZ WBK „za ciekawe i niekonsensusowe spojrzenie na spółki giełdowe przez pryzmat analizy technicznej", a Konrada Annuszkiewicza z Ipopemy za konsekwencję i ciekawą argumentację tez.

[email protected]

W jaki sposób powstał ranking?

Poprosiliśmy analityków, żeby anonimowo wskazali trzy osoby z branży, które cenią najbardziej. Nie mogli wskazać samego siebie ani analityków z tego samego działu. Wysłaliśmy pytania do 118 osób. Większość nie była jednak skłonna podzielić się opinią o kolegach po fachu. Odpowiedzi otrzymaliśmy od 21 analityków – łącznie było ich 59 (dwie osoby wskazały tylko jedną osobę). Lider zebrał pięć głosów, dwie kolejne osoby po cztery, a trzy następne – po trzy. Prosiliśmy również o wskazanie, za co ankietowani cenią daną osobę. Wśród najczęstszych wskazań znalazły się profesjonalizm i pracowitość. Ale były też i inne  – nie mniej istotne – takie jak prawdomówność czy koleżeńskość.

Kamil Kliszcz - 5 głosów

Kliszcz pracuje w Domu Inwestycyjnym BRE Banku od siedmiu lat. Swoją karierę zawodową zaczynał jako praktykant w departamencie analiz. Obecnie ma pod lupą i wycenia spółki przede wszystkim z sektora chemicznego (m.in. Grupa Azoty, Ciech) oraz paliwowego (m.in. Orlen, Lotos). Ma też doświadczenie z zakresu plasowania ofert pierwotnych.  Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej. Ukończył kierunek Metody Ilościowe i Systemy Informacyjne.

- przygotowuje bardzo wnikliwe i rozbudowane raporty

- cechuje go wiedza i profesjonalizm

-  wyróżnia go znajomość branży

-  ma dużą wiedzę o rynku oil & gas.

A jeśli chodzi o  energetykę – jego raporty analityczne zawierają dużo detali

-  wyróżnia go profesjonalizm, trafność ocen i subiektywność

Iza Rokicka - 4 głosy

Na stanowisku analityka pracuje od sześciu lat – w tym od trzech w Domu Inwestycyjnym BRE Banku. Przez cały ten okres zajmuje się analizą spółek z sektora finansowego – głównie banków. Rokicka wydaje zalecenia inwestycyjne również dla PZU oraz Kruka (firma z sektora zarządzania wierzytelnościami).

-  wyróżnia ją jasność przekazu

- pracowitość, dokładność, upór w „wydobywaniu" danych od spółek

- wiedza, profesjonalizm

- wytrwałość, pracowitość

Andrzej Powierża - 4 głosy

W DM Citi Handlowym pracuje od 2007 r. Zajmuje się bankami oraz innymi spółkami finansowymi. W obszarze jego analiz znajdują się takie firmy, jak m.in. PZU, Giełda Papierów Wartościowych, Getin Holding oraz Open Finance.

- cechuje go pracowitość, jeszcze raz pracowitość i dobry warsztat

- wyróżnia go trafna, długoterminowa opinia na temat sektora

-  nie zmienianie zdania w reakcji na krótkoterminowe trendy na giełdzie

Marcin Stebakow - 3 głosy

Przygodę z rynkiem kapitałowym rozpoczął w 2008 r. od pracy analityka rynku akcji w DM BDM, gdzie zajmował się spółkami handlu detalicznego oraz spożywczego. Następnie w listopadzie 2011 r. zmienił pracodawcę na DM Banku BPS. Obszar analizowanych sektorów pozostał bez zmian. Od 2009 r.  jest posiadaczem licencji Maklera Papierów Wartościowych. W 2007 r. ukończył studia magisterskie na wydziale Ekonometrii i Statystyki Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

- dobry kolega :)

- podejmuje wyzwania w obszarach niszowych tematów na rynku

-  dobra znajomość branży modowej

Paweł Puchalski - 3 głosy

Od dwóch lat jest szefem zespołu analiz Domu Maklerskiego BZ WBK. Wcześniej przez pięć lat pracował jako starszy analityk w DM BZ WBK, a jeszcze wcześniej w Raiffeisenie i BRE Banku – cały czas jako analityk rynku akcji. Zajmuje się energetyką, sektorem wydobywczym oraz telekomami. W obszarze jego analiz są m.in. KGHM, PGE, Tauron oraz  Jastrzębska Spółka Węglowa.

-  profesjonalizm, trafność ocen, subiektywność

-  nie boi się wygłaszać kontrowersyjnych i sprzecznych z rynkiem opinii, które często okazują się trafne

- jasność formułowania tez oraz dokładność sporządzanych analiz

Andrzej Kubacki - 3 głosy

Od października 2011 r. pracuje w ING Securities. Zajmuje się przemysłem, budownictwem i telekomunikacją. Wcześniej natomiast

(wrzesień 2008 – wrzesień 2011) był w ING PTE oraz Beskidzkim Domu Maklerskim (listopad 2006 – sierpień 2008). Jego złota myśl: „kto gra grubo, wygrać musi" :)

-  specjalista jakich mało

-  dobre wyczucie pokrywanych spółek, rzetelne podchodzenie do tematów, którymi się zajmuje, sumienność i pracowitość

-  za wnikliwe analizowanie spółek i doświadczenie po różnych stronach rynku (buy i sell side)

2 głosy

Jakub Szkopek

Pracuje w Domu Inwestycyjnym BRE Banku. Zajmuje się m.in. sektorem przemysłowym. Przygotowuje raporty o takich spółkach jak m.in. Famur, PKM Duda i TIM. Ma też pod lupą ukraińskie firmy  notowane na GPW – m.in. Astartę oraz Kernel.

-  profesjonalizm, trafność ocen, subiektywność

- duża wiedza dotycząca spółek z rynku ukraińskiego

Wojciech Białek

Jest głównym analitykiem CDM Pekao. Zajmuje się szeroko rozumianym rynkiem finansowym i trendami w gospodarce. Prowadzi aktywnie blog, na którym umieszcza swoje publikacje i komentarze. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych analityków w Polsce.

-  wyróżnia go autorskie podejście

-  publikuje ciekawe komentarze w „Parkiecie" co do aktualnych trendów na rynkach giełdowych

Krzysztof Zarychta

Jest maklerem papierów wartościowych i doradcą inwestycyjnym. Reprezentuje Dom Maklerski BDM. Przygotowuje analizy dla spółek z obszaru surowców, energetyki oraz przemysłu górniczego.

-  pracowitość i dokładność. Duża staranność przy pisaniu raportów

- znajomość branży oraz merytoryczne przygotowanie

Dariusz Górski

Obecnie jest analitykiem Domu Maklerskiego BZ WBK. Zajmuje się m.in. mediami i branżą finansową. Analizuje takie firmy, jak Agora, TVN, Cyfrowy Polsat, Pekao czy ING.

- za doświadczenie oraz jednoczesne zdrowe i zdystansowane podejście do pracy i współpracowników

- dobra analiza sektora w kontekście trendów na szerokim rynku, szerokie spojrzenie na rynek finansowy

Marcin Jabłczyński

Jest analitykiem w Deutsche Securities. W obszarze jego analiz znajdują się m.in. PZU, ING, Pekao oraz Getin Holding.

- umiejętność postrzegania sektora banków w szerszym kontekście, poczucie humoru i dystans do tego, co robi

- szersze spojrzenie na rynek, dobra analiza i znajomość trendów w innych krajach oraz ich implementacja przy ocenie sektora w regionie

Sylwia Jaśkiewicz

Pracuje w Domu Maklerskim IDMSA. Przygotowuje raporty dla spółek z kilku branż. W obszarze jej zainteresowania są takie podmioty jak m.in. PGE, Rovese, CCC czy też Grupa Kęty. Przygotowuje też analizy dla spółek z sektora farmaceutycznego.

-  trafność prognoz

- za to, że odkryła ukryty potencjał u sprzedawców farmaceutyków

Magdalena Komaracka

Piastuje stanowisko dyrektora departamentu analiz w Erste Securities Polska. Zajmuje się m.in. sektorem  bankowym i finansowym oraz strategiami inwestycyjnymi.

- cechuje ją fachowość połączona z intuicją

- wysoka klasa

Sobiesław Pająk

Jest szefem działu analiz i rekomendacji Domu Maklerskiego IDMSA. Zajmuje się analizą takich spółek, jak Asseco Business Solutions, Asseco Poland, Asseco South Eastern Europe, Comarch, Comp, Infovide Matrix, Agora, Cyfrowy Polsat oraz TVN.

- rzetelność i pracowitość

- świetna znajomość branży

Michał Sztabler

Dołączył do zespołu Trigon DM w 2011 roku. Specjalizuje się w branży budowlanej, nieruchomościach i sektorze IT. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży maklerskiej. Pracował wcześniej m.in. w Domu Inwestycyjnym BRE Banku, DM PKO BP oraz  Biurze Maklerskim BGŻ.

- wyróżnia go wyczucie

 

 

 

 

 

Analizy rynkowe
Spółki biotechnologiczne cztery lata po pandemii
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Analizy rynkowe
Na giełdzie w Warszawie nie widać końca korekty
Analizy rynkowe
Spółki z WIG20 w odwrocie. Kiedy znów wrócą do łask?
Analizy rynkowe
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny na Wschodzie
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Analizy rynkowe
Trump 2.0, czyli nie graj przeciwko Ameryce
Analizy rynkowe
W 2024 r. spółki mają pod górkę. Które osiągną cele?