#WykresDnia: Najgorsze waluty roku

Waluty rynków wschodzących mają za sobą fatalne miesiące. Prawie wszystkie z nich w tym roku straciły względem dolara.

Publikacja: 09.10.2018 12:18

#WykresDnia: Najgorsze waluty roku

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Foto: pbs.twimg.com

Daniel Lacalle, ekonomista i wykładowca m.in. IE Business School, postanowił podsumować kondycję walut rynków wschodzących w 2018 roku. W grupie najsłabszych z nich znalazł się także polski złoty. Jednak – jak podkreślają analitycy walutowi – utrata wartości rodzimej waluty w tym roku nie była spowodowana czynnikami wewnętrznymi w kraju, lecz samą obecnością w gronie rynków wschodzących, które nie należą obecnie do faworytów inwestorów.

 

Obecnie jest kilka walut, które radzą sobie zdecydowanie gorzej niż złoty. O niezbyt prestiżowe miano „najgorszej waluty roku" dość mocno walczą dwie z nich: turecka lira oraz argentyńskie peso. W pierwszej połowie roku wydawało się, że nikt w tym niechlubnym wyścigu nie dogoni waluty Turcji. Kraj rządzony przez prezydenta Erdogana, targany kryzysami gospodarczymi i politycznymi, stracił zaufanie inwestorów, m.in. z powodu obaw o brak niezależności w działaniach banku centralnego Turcji. We wrześniu waluta złapała jednak oddech po podniesieniu stóp procentowych, którym wcześniej sprzeciwiał się Erdogan.

O ile podwyżka stóp procentowych w Turcji była dobrze przyjęte przez inwestorów, to w przypadku Argentyny wysokość głównej stopy procentowej przeraża – pod koniec sierpnia została podniesiona z 45 proc. aż do 60 proc. I to właśnie południowoamerykańska waluta – mimo uzyskanej przez Argentynę pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego – jest bliżej miana „najgorszej waluty roku".

SAŁ

Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?