Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.10.2019 10:46 Publikacja: 15.10.2019 10:46
Końcówka roku to z reguły udany okres dla deweloperów mieszkaniowych, co ma związek z kumulacją przekazań mieszkań w tym okresie. Dlatego IV kwartał roku jest dla branży zwykle najlepszy pod względem wyników finansowych. Plany Dom Development zakładają przekazanie klientom w 2019 roku około 3,5 tys. lokali, z czego około 1 tys. przypadnie na ostatni kwartał.
Foto: GG Parkiet
Czas żniw dla spółek zajmujących się sprzedażą odzieży i obuwia przypada na ostatni kwartał roku kalendarzowego. Z kolei zwyczajowo najsłabszym okresem jest pierwszy kwartał. Wyraźny wzrost obrotów w czwartym kwartale ma związek z wejściem do sprzedaży kolekcji jesienno-zimowej oraz z okresem wzmożonych przedświątecznych zakupów.
Foto: GG Parkiet
Oponeo, internetowy dystrybutor opon, w IV kwartale odnotowuje skokowy wzrost sprzedaży w porównaniu z III kwartałem roku. Najwyższe przychody ze sprzedaży spółka uzyskuje bowiem w sezonie wymiany opon, który przypada na późną jesień i wiosnę. W tych okresach wypracowuje też solidne zyski, podczas gdy w pozostałych jest zwykle pod kreską.
Foto: GG Parkiet
W przypadku sprzedaży gazu ziemnego i ciepła przychody w miesiącach zimowych (I i IV kwartał roku) znacznie przewyższają wartości osiągane w miesiącach letnich, co ma związek z wahaniami temperatury na zewnątrz. Sezonowość tej części przychodów w znacznie większym stopniu dotyczy odbiorców indywidualnych niż klientów z sektora produkcyjnego.
Foto: GG Parkiet
Końcówka roku ma szczególne znaczenie dla VRG (d. Vistuli). Sezonowość sprzedaży wyraźnie jest widoczna w segmencie jubilerskim, dla którego najważniejszy jest okres przedświąteczny. W efekcie przychody i wyniki są wyraźnie lepsze niż w pozostałych okresach roku. Tegoroczne wyniki grupy będą dodatkowo wsparte przejęciem producenta odzieży męskiej Bytom.
Foto: GG Parkiet
Jesień i zima to okresy szczególnie dobre dla producentów wyrobów czekoladowych, które cieszą się większym zainteresowaniem konsumentów niż latem. Z sezonowego wzrostu popytu korzysta Wawel, co potwierdzają wyniki osiągane przez spółkę w ostatnim kwartale roku kalendarzowego. Ma on największe znaczenie dla całorocznych przychodów i wyników spółki.
Foto: GG Parkiet
Wiele spółek z utęsknieniem wypatruje ostatniego kwartału roku kalendarzowego. Sezonowy wzrost popytu w tym okresie w połączeniu z nadejściem zimy wywiera pozytywny wpływ na osiągane wyniki finansowe. Które branże z warszawskiego parkietu mogą liczyć na udaną końcówkę roku?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Największa spółka z WIG20 to w tym roku solidny komponent indeksu dużych firm. Realizacja zysków jednak i jej nie omija.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Zbliżający się termin wprowadzenia przez USA ceł oraz towarzyszące temu zapowiedzi znów budzą emocje. Do tego dochodzą idące jak po grudzie negocjacje w sprawie wojny w Ukrainie. Złoto ponownie zbliża się do rekordu.
Wraz z niemal dotknięciem przez WIG historycznego pułapu 100 tys. pkt zasięg hossy trwającej od jesieni 2022 r. dorównał właśnie temu z 2000 roku (bańka internetowa), a wskaźnik ceny do wartości księgowej wkroczył w strefę, przy której ukształtowały się wszystkie szczyty w ostatnich kilkunastu latach. Był też jednak okres, gdy wyceny były jeszcze dużo wyższe.
Inwestorzy zaczęli liczyć na to, że nowa seria podwyżek amerykańskich ceł dotknie tylko garstkę krajów i będzie mniej dotkliwa, niż się obawiano. Administracja Stanów Zjednoczonych wciąż widzi jednak w cłach narzędzie do zwiększenia konkurencyjności gospodarki.
W ocenie wielu inwestorów po zaledwie dwóch miesiącach rządów Donalda Trumpa amerykańska gospodarka znalazła się na skraju recesji, a rynek akcji – na progu bessy.
Stopy procentowe w USA pozostały na niezmienionym poziomie. Komunikat po posiedzeniu Rezerwy Federalnej nie wskazuje na niepokojące zjawiska, jednak prognoza wzrostu gospodarczego została obniżona, a przewidywania dotyczące inflacji poszły w górę. Wall Street zareagowała wzrostem indeksów.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
W czwartek i piątek WIG20 stracił łącznie na wartości 10,2 proc. Mocna przecena rozlała się także na inne światowe parkiety.
Kolejny dzień bardzo mocnej przeceny na rynkach. Tematem numer jeden wciąż są cła nałożone przed Donalda Trumpa. W Polsce doszedł jeszcze wątek związany ze zmianą retoryki w wykonaniu RPP, która uderzyła w banki i złotego.
Piątkowa sesja przyniosła dalszą, paniczną wyprzedaż na światowych giełdach. Indeks Nasdaq Composite zaczął rynek niedźwiedzia. Bardzo mocno traciła też ropa naftowa.
Technologiczna firma z Wrocławia jest dziś najlepszą inwestycją na warszawskim parkiecie. Wsparciem dla kursu jest najnowsza rekomendacja DM BOŚ. Na ile wycenił akcje?
Decyzja chińskich władz o nałożeniu dodatkowych 34 proc. ceł na import z USA pogłębiła przecenę na globalnych giełdach. Inwestorzy boją się dalszej eskalacji konfliktu.
Spadki na warszawskiej giełdzie robią się coraz większe. Przed godz. 13 WIG20 tracił ponad 5 proc. Coraz mocniej kolor czerwony świeci także na innych europejskich rynkach.
RPP nagle zmienia retorykę z jastrzębiej na gołębią, a obniżki stóp procentowych zdają się być możliwe jeszcze w maju. Inwestorzy już teraz dyskontują potencjalne straty dla banków. Indeks WIG-banki na GPW runął.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas