– Do końca sierpnia szósty nabytek, do końca października jeszcze cztery i będziemy „malutkim" piątym graczem w kraju – taki ma plan Fixmap, firma konsolidująca małych operatorów telekomunikacyjnych, którą założył Piotr Muszyński, b. wiceprezes Orange Polska. Inwestuje głównie w Trójmieście, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie i, jak nam mówi, na razie skupiać się będzie na tych terenach. Według niego to właśnie w infrastrukturze telekomunikacyjnej leży dziś największa wartość. Nie on jeden tak myśli.
Kupują i budują
Okazji do przejęć mniejszych operatorów szuka nadal Netia (Grupa Cyfrowy Polsat) i od czasu do czasu powiększają one również zasoby Orange Polska.
Wizja przekształcenia wielkopolskiej telewizji kablowej Inea w operatora infrastrukturalnego przyciągnęła do firmy najpierw Warburg Pincus, a potem australijski fundusz Macquarie. Sieci światłowodowe budują spółki z grupy Inei (Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, Fibee, Easyhost, Zelda i inne), w związku z tym nie widać efektów tych inwestycji w sprawozdaniu spółki opublikowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym. Inea podaje jednak, że w tym roku spodziewa się znaczącego wzrostu przychodów i chce go uzyskać m.in. z tytułu udostępniania sieci budowanych z dotacji unijnych.
Hurtową sieć światłowodową, również przy udziale dotacji unijnych, buduje także Nexera, joint venture brytyjskiego funduszu Infracapital i Nokii (ubiegłoroczne wyniki finansowe Nexery nie są jeszcze znane). Warto zauważyć, że w 2018 roku wśród udziałowców Nexery były spółki z grupy Inei, ale nie miały prawa głosu na zgromadzeniu wspólników.
Ten boom na infrastrukturę telekomunikacyjną chce wykorzystać Grupa Orange, właściciel Orange Polska. Notowany w Warszawie telekom zamierza wydzielić światłowodowy biznes i pozyskać inwestora, który pomógłby w realizacji przyszłych inwestycji w tę infrastrukturę. Już sama informacja, że wybrany został bank doradzający przy tym projekcie i kwota 1 mld euro, jaką miałby zapłacić inwestor, wywołały wzrost notowań Orange Polska w ostatnim tygodniu.