#WykresDnia: Nieopłacalne rachunki Amerykanów

Roczny dochód z konta oszczędnościowego o saldzie 100 tys. dolarów wynosi obecnie 280 dolarów.

Publikacja: 11.08.2020 09:15

#WykresDnia: Nieopłacalne rachunki Amerykanów

Foto: Bloomberg

Foto: pbs.twimg.com

Roczny dochód uzyskany na rachunku oszczędnościowym o wartości 100 000 USD: 1996 - 5000 USD; 2000 - 6000 USD; 2006 - 4510 USD; obecnie - 280 USD. Podwojenie tej kwoty na koncie oszczędnościowym zajmie wieczność. Ale to nie wszystko. Roczny dochód potrzebny by pobić inflację, to obecnie 1236 dolarów; żeby pokryć wzrost kosztów edukacji - 2094 dolary; żeby pokryć wzrost kosztów opieki medycznej - 4904 dolary!

Jeszcze w ubiegłym roku internetowe konta oszczędnościowe o wysokim dochodzie oferowały oprocentowanie na poziomie 2 proc. lub wyższym. Ale teraz trzeba mieć szczęście, by znaleźć połowę tej stawki, ponieważ niektóre z najpopularniejszych kont spadły poniżej 1 proc. do „najniższych w historii", według Kena Tumina z DepositAccounts.com, strony internetowej, która śledzi oprocentowania - podaje CNBC.

Barclays i Marcus z Goldman Sachs obniżyli stopy do 0,8 proc., a nowa stopa Synchrony Bank wynosi 0,75 proc., najniższy poziom, jaki kiedykolwiek zaoferowały wszystkie trzy banki, mówi Tumin. Stopa konta oszczędnościowego Capital One również spadła w tym tygodniu z 1 do 0,8 proc. To wciąż więcej niż średnia krajowa stopa wynosząca według FDIC 0,06 proc. ale znaczny spadek z 2-2,5 proc. oferowanych zaledwie rok temu.

Chociaż stopy wysokodochodowych kont są zmienne i mogą się zmienić w dowolnym momencie, jest mało prawdopodobne, aby oszczędzający zobaczyli wyższe stopy przed końcem 2020 r. W gospodarce nadal pogrążonej w zawirowaniach wywołanych koronawirusem Rezerwa Federalna utrzymuje swoją referencyjną stopę procentową blisko zera, co na czym opierają się banki. W rzeczywistości oszczędzającym będzie na razie trudno znaleźć o wiele lepsze stawki w dowolnym miejscu. Tumin twierdzi, że przy spadających stopach najlepszym rozwiązaniem jest produkt finansowy z „gwarancją kursu", taki jak certyfikat depozytowy (CD). Ale te są też trudne do zdobycia w obecnym środowisku - dodaje. Rentowność większości CD dostępnych w kraju również spadła poniżej 2 proc., a wiele krótkoterminowych wynosi obecnie poniżej 1 proc.

Stopy procentowe spadały już przed nadejściem kryzysu związanego z koronawirusem. Ale uderzenie pandemii spowodowało obniżenie stopy funduszy federalnych do bezprecedensowego poziomu, z obecną stopą docelową wynoszącą 0-0,25 proc. i efektywną stopą 0,08 proc. według Rezerwy Federalnej.

Niskie stopy procentowe mogą być świetną rzeczą dla konsumentów, zwłaszcza użytkowników kart kredytowych lub pożyczkobiorców. Ale niższe stopy procentowe oznaczają również niższe roczne stopy zwrotu na wszelkiego rodzaju rachunkach bankowych. Niektóre rachunki oszczędnościowe, które jeszcze kilka miesięcy temu miały RRSO przekraczające 2%, teraz są poniżej 1%. Tendencja ta dotyczy zarówno kont oszczędnościowych online, jak i tradycyjnych banków - pisze Forbes, przedstawiając 10 najlepszych rachunków oszczędnościowych. Na czele znalazł się Axos Bank, wcześniej znany jako Bank of Internet USA, do czasu rebrandingu w 2018 roku. Ma długą historię bankowości internetowej i nie ma sieci oddziałów. Istniejąc wyłącznie online, banki takie jak Axos Bank mogą oferować wyższe oprocentowania na swoich kontach dzięki niższym kosztom ogólnym związanym z brakiem fizycznych lokalizacji. Rachunek oszczędnościowy Axos Bank nie ma miesięcznych opłat za utrzymanie ani minimalnego salda. Otwarcie tego konta oszczędnościowego kosztuje 250 USD, a otrzymuje się 1,10 proc. od salda dowolnej wysokości. ps

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump straszy, rynki się nie boją
Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?