Eksperci stawiają na mniejsze spółki. Blue chips w odstawce

Pomysły inwestycyjne na luty okazały się trafione – średni wynik portfeli to aż 3,9 proc. na plusie. Czy w marcu uczestnicy rywalizacji podtrzymają dobrą passę?

Aktualizacja: 03.03.2019 19:07 Publikacja: 03.03.2019 16:22

Eksperci stawiają na mniejsze spółki. Blue chips w odstawce

Foto: Adobestock

Analizując propozycje na marzec, widzimy, że eksperci biorący udział w typowaniu w dalszym ciągu stawiają na obiecujące spółki z szerokiego rynku akcji. W składzie portfeli zaszło jednak sporo zmian, bo kontynuacja odbicia notowań wielu firm z szerokiego rynku zachęciła do realizacji zysków.

Małe spółki na celowniku

GG Parkiet

W rezultacie w portfelach przygotowanych na marzec zabrakło miejsca dla spółek, które pozwoliły w ostatnim czasie solidnie zarobić, jak m.in. Grupa Azoty, Amica czy Wielton. W ich miejsce pojawiło się sporo nowych propozycji. Analitycy swojej szansy szukają przede wszystkim wśród małych i średnich firm. W ocenie ekspertów w tym gronie nie brakuje firm o solidnych fundamentach, które mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji, której potwierdzeniem mogą być korzystne poziomy wskaźników wyceny, będące w dużej mierze efektem ubiegłorocznej bessy.

Jedną z najbardziej rozchwytywanych spółek jest Asbis, na którego w marcu postawiło aż czterech brokerów. – Pozytywnie oceniamy wyniki za IV kwartał 2018 r. i perspektywy na 2019 r., obecna niska wycena spółki naszym zdaniem jest nieuzasadniona – tak opisują swój wybór analitycy BM BGŻ BNP Paribas.

Na celowniku kilku biur znalazła się też Vistula, która niedawno sfinalizowała połączenie z Bytomiem, co zdaniem ekspertów poprawiło perspektywy wzrostu biznesu odzieżowo-jubilerskiej grupy. – Informacja na temat połączenia z Bytomiem i synergii powinna wspierać kurs, który obecnie znajduje się w trendzie bocznym – przekonują eksperci Haitong Banku. Dodatkowo zainteresowanie spółką może się zwiększyć po ogłoszonym przez giełdę jej awansie do mWIG40.

Szanse na odbicie notowań eksperci dostrzegli też w przypadku Kruka, w przypadku którego zdaniem części analityków obawy inwestorów związane ze spowolnieniem tempa wzrostu spółki są przesadzone. – Liczymy na poprawę wyników w IV kwartale i poprawę nastawienia do spółki – argumentują analitycy Domu Analiz Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, nowego uczestnika naszej rywalizacji.

Eksperci z miesiąca na miesiąc coraz bardziej przekonują się do spółek przemysłowych, które w latach 2017–2018 zawodziły wynikami i zmagały się z presją rosnących kosztów. W tym segmencie warto jednak postawić na selekcję, bo firmy radzą sobie ze zmiennym szczęściem. Eksperci największe nadzieje pokładają w walorach Alumetalu, Cognora, Pozbudu czy Seleny.

Równocześnie typujący przestali wierzyć w segment największych firm, który w tym roku został wyraźnie w tyle. Jeśli chodzi o spółki z WIG20, to wybór ograniczyli do KGHM, CCC, CD Projektu i Aliora.

Wyniki i dywidendy pod lupą

GG Parkiet

Najczęściej przytaczanym argumentem za wyborem spółki do portfela, oprócz niskiej wyceny wskaźnikowej, były oczekiwania poprawy wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy w trakcie sezonu publikacji wyników za IV kwartał (większość spółek ma to jeszcze przed sobą), uwagę ekspertów zwróciły te podmioty, które w ich ocenie będą się miały czym pochwalić. Argument ten miał istotne znaczenie w przypadku takich spółek, jak CDRL, Dom Development Monnari czy Ten Square Games.

Ważnym argumentem są też dywidendy. Część spółek już przedstawiła plany podziału zysków, więc inwestorzy dobrze wiedzą, czego mogą się spodziewać. W wielu przypadkach wskaźnik stopy dywidendy zapowiada się bardzo atrakcyjnie, co może zwiększyć zainteresowanie niektórymi walorami.

Luty pozwolił zarobić

A jak eksperci tworzący portfele fundamentalne poradzili sobie w lutym? Okazuje się, że spadek WIG w ogóle im nie przeszkodził. Pozytywne przełożenie na stopy zwrotu miała duża ekspozycja na segment średnich i małych spółek, których akcje akurat drożały. Uśredniona stopa zwrotu z wszystkich sześciu portfeli była w lutym 3,9 proc. na plusie, podczas gdy indeks szerokiego rynku spadł o 0,8 proc. Lutowy wynik okazał się jednak słabszy od portfela technicznego, którego osiągnięcia podsumowaliśmy w poprzednim „Parkiecie". Eksperci od analizy wykresów wykazali się bowiem 6,8-proc. zyskiem.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny drugi raz z rzędu okazał się portfel zarządzany przez analityków z Noble Securities. Luty zamknął 6,8-proc. stopą zwrotu, zostawiając w tyle DM TMS Brokers i DM BDM, które zwiększyły stan posiadania odpowiednio o 6,5 i 3,3 proc. Pozostali uczestnicy musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem.

Po dwóch miesiącach tegorocznej rywalizacji z rynkiem zyskiem mogą się pochwalić wszyscy brokerzy. Na pozycji lidera umocnili się analitycy Noble Securities – od początku roku ich stopa zwrotu to ponad 18 proc. Wyprzedzają ekspertów DM TMS Brokers, których portfel jest 13,4 proc. na plusie. Na trzeciej pozycji są analitycy z Millennium – ich portfel powiększył się o 10 proc.

Łącznie od początku roku portfele naszych ekspertów mają dodatnią uśrednioną stopę zwrotu na poziomie 10,5 proc. To wynik wyraźnie lepszy od WIG, który w tym samym czasie wzrósł o 3,8 proc.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

-Arctic Paper, Voxel | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

-Cognor | Zwracamy uwagę na atrakcyjną stopę dywidendy.

-Vistula | Liczymy na efekty synergii z Bytomiem w 2019 roku.

BM BGŻ BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

-11 bit studios, PKO BP | Zamiana na spółki z większym potencjałem wzrostu.

-Amica, Grupa Kęty | Realizacja zysku.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

-Alior | Niska wycena na tle sektora przy pozytywnej tendencji w wynikach w 2019 r.

-Asbis |Pozytywnie oceniamy wyniki za IV kwartał 2018 r. i perspektywy na 2019 r., obecna niska wycena spółki naszym zdaniem jest nieuzasadniona.

-CCC | Uważamy, że rynek zdyskontował już słabsze wyniki za IV kwartał, spółka posiada duże pole do poprawy rezultatów w 2019 r.

-CD Projekt | W nadchodzących miesiącach oczekujemy pozytywnych informacji dotyczących planów wydania „CyberPunka 2077".

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

-Alior, Netia | Przemodelowanie portfela

-Asseco Poland | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

-ATM Grupa | Atrakcyjna wycena. Potencjalny beneficjent zwiększenia wydatków na produkcje TV. Ekspozycja na rynek gamingu poprzez BoomBit.

-R22 | Dobre momentum wynikowe. Dywidenda, skup akcji oraz wejście do sWIG80 powinny wspierać płynność i kurs.

-TS Games | Fishing Clash utrzymuje wysoki poziom monetyzacji (dane SensorTower). Dobre wyniki i dywidenda powinny wspierać kurs. Spółka atrakcyjnie wyceniana na tle konkurencji. Wejście do mWIG40 powinno wspierać płynność i kurs.

-Vistula | Informacja na temat procesu połączenia z Bytomiem i synergii powinna wspierać kurs, który obecnie znajduje się w trendzie bocznym. Potencjalny kandydat do mWIG40.

 

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

-Amica | Realizacja zysku.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

-Asbis | Jedna z najtańszych spółek na GPW, biorąc pod uwagę wskaźnik C/Z, z co najmniej 7-proc. stopą dywidendy.

 

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

-Ambra, Dom Development, LiveChat | Zmiana struktury portfela.

-Grupa Azoty, KGHM | Realizacja zysku.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

-Alumetal | Przesadzone obawy o sprzedaż samochodów w Europie Zach., C/Z'19 = 9,9x.

-Asbis | Beneficjent poprawy nastawienia do małych spółek.

-Auto Partner | Beneficjent poprawy nastawienia do małych spółek, C/Z'19 = 8,5x.

-Comp | Beneficjent poprawy nastawienia do małych spółek oraz wzrostu wydatków na bezpieczeństwo IT.

-Ergis | Beneficjent poprawy nastawienia do małych spółek, C/Z'19 = 6,6x.

-Pozbud |Beneficjent poprawy nastawienia do małych spółek, realizacja kontraktu na GSM-R o wartości 2,3 mld zł netto.

-Selena | Beneficjent poprawy nastawienia do małych spółek, spadek cen surowców (np. benzenu) oceniamy jako „game changer" w ocenie perspektyw spółki.

 

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

-Wielton | Realizacja zysku.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

-Dom Development | Widzimy potencjał do pozytywnych zaskoczeń po raporcie za IV kwartał 2018 r. oraz komunikacji optymistycznych oczekiwań na 2019 rok.

 

Dom Analiz SII (nowy uczestnik)

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Asbis | Niski wskaźnik C/Z. Pod koniec marca spółka ma podać tegoroczną prognozę wyników i więcej szczegółów o dywidendzie.

- CDRL | Liczymy na poprawę wyników w IV kwartale. Dobre perspektywy na 2019 r. i dodatkowy potencjał wzrostu dzięki akwizycjom.

- Delko | Niski wskaźnik C/Z, potencjał wzrostu dzięki planowanym akwizycjom.

- Enter Air | Atrakcyjna wycena wskaźnikowa, dobre perspektywy na 2019 r.

- KGHM | Wsparciem dla notowań spółki jest wzrost cen srebra i miedzi.

- Kruk | Liczymy na poprawę wyników w IV kwartale i poprawę nastawienia do spółki.

- LiveChat | Coraz bardziej atrakcyjna wycena przy wysokiej rentowności ROE i ROIC, wysoka stopa dywidendy wypłacanej kwartalnie, szansa na rozwój nowych produktów.

- Maxcom| Pomimo wyraźnego wzrostu kursu akcji w ostatnich miesiącach spółka wciąż charakteryzuje się relatywnie niskimi wartościami wskaźników rynkowych (C/Z poniżej 6).

- Monnari | Liczymy na udaną końcówkę ubiegłego roku i poprawę wyników w IV kwartale.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł.

Udziały w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM

Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji
Portfel fundamentalny
Jesień nie będzie spokojnym okresem dla posiadaczy akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na wrzesień. W portfelach coraz mniej miejsca dla dużych spółek