Najtrudniejsze i najłatwiejsze pytanie?
MP: Najtrudniejsze było pytanie o obroty – w którym roku sięgnęły najwyższego poziomu. Długo musiałem się też zastanawiać nad pytaniem o to, których z wymienionych prezesów najdłużej pełnił swoją funkcję. Natomiast najłatwiejsze było pytanie o to, których ze wskazanych prezesów zajmuje swoje stanowisko najdłużej.
„Orzeł inwestowania" to tylko wycinek całej akcji edukacyjnej?
PB: Zgadza się. Wspólnie z Orlenem chcemy szerzyć wiedzę na temat funkcjonowania rynku kapitałowego. Prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland, opracował już wirtualny podręcznik „Akademii inwestowania", który można pobrać z sieci. To są materiały w formie PDFów, webinariuów i audiobooków. Dodam, że zwieńczeniem udziału w Akademii jest przyznanie certyfikatu, który stanowi swego rodzaju zaświadczenie o posiadaniu pewnego poziomu wiedzy na temat inwestowania. Zależy na tym, by ludzie świadomie inwestowali i nie popełniali w tym procesie elementarnych błędów. Mam nadzieje, że nasza inicjatywa w tym pomoże.
Jest w naszym społeczeństwie zapotrzebowanie na tego typu wiedzę? Nie jest to bowiem łatwa tematyka...
PB: Wydaje mi się, że coraz więcej osób jest zainteresowana pomnażaniem swoich oszczędności i co za tym idzie – coraz więcej osób chce się uczyć o finansach. Mówią to zarówno z perspektywy człowieka, który wywodzi się z mediów i obserwuje ten rynek od lat, jak również z perspektywy uczestnika tej konferencji. Program WallStreet zawsze przewiduje wykłady i prelekcje, na których można zdobyć bardzo wartościową wiedzę. I są to wykłady zarówno dla mniej, jak i dla bardziej zaawansowanych inwestorów.