Kanał Sueski jest szlakiem transportowym przez który przechodzi rocznie 12 proc. światowego handlu. Według World Shipping Council przez Kanał Sueski może przechodzić do 106 statków dziennie. Każdy dzień blokady przyczynia się więc do powiększania kolejki okrętów oczekujących na przejście tą trasą a część przewoźników może skłaniać do wybrania droższej trasy wokół Afryki. W piątek na trasę alternatywą zostało przesuniętych m.in. siedem okrętów przewożących LNG.
Analitycy JPMorgan Chase ostrzegają, że przedłużająca się blokada Kanału Sueskiego może prowadzić do znaczących zakłóceń w handlu światowym, wzrostu kosztów morskiego przewozu towarów, zwyżki cen surowców energetycznych oraz przyspieszenia globalnej inflacji.
23 marca liczący 400 m kontenerowie Ever Given zablokował Kanał Sueski po tym jak został zepchnięty z kursu podczas burzy piaskowej. Japońska firma Shoei Kisen, do której należy tankowiec (operatorem tankowca jest tajwańska Evergreen Marine Corp.), zapewniała w piątek, że trwa operacja spychania statku z brzegów Kanału Sueskiego. Może ona potrwać jednak wiele dni.