Leszek Balcerowicz trzykrotny wicepremier i minister finansów, były prezes NBP Jeden z najważniejszych polskich ekonomistów, którego reformy gospodarcze przeprowadzone po zmianie ustroju do dziś budzą emocje i dyskusje. Szerokiej opinii publicznej dał się poznać w 1989 r. jako wicepremier i minister finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, główny autor reform gospodarczo-ustrojowych, które ten gabinet przeprowadził. Ich celem było m.in. obniżenie inflacji, zapewnienie wymienialności złotego, zerwanie z kontrolą cen i przywrócenie ożywczej konkurencji w gospodarce. Te same stanowiska piastował jeszcze w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego do 1991 r. Po kilku latach przerwy wrócił do polityki jako lider Unii Wolności w 1995 r. Po wyborach parlamentarnych z 1997 r., w których zdobył mandat posła, znów otrzymał teki ministra finansów i wicepremiera w rządzie Jerzego Buzka. Był to ponownie okres intensyfikacji reform gospodarczych, m.in. prywatyzacji sektora bankowego i przebudowy systemu emerytalnego. Po rozpadzie koalicji AWS-UW Balcerowicz został prezesem Narodowego Banku Polskiego. Pełnił tę funkcję w latach 2001–2007, przygotowując Polskę do członkostwa w UE. Balcerowicz ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Handlu Międzynarodowego Centralnej Szkoły Planowania i Statystyki, obecnie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Foto: Fotorzepa
Paweł Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Paweł Borys od maja 2016 r. jest prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju – instytucji powołanej do wspierania zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. Jednym z główny zadań PFR i Borysa była dotąd współpraca z rządem oraz organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi przy przygotowywaniu pracowniczych planów kapitałowych – flagowego rozwiązania emerytalnego obecnej ekipy rządzącej. PPK mają odmienić sytuację przyszłych emerytów i znacznie poprawić ich status po zakończeniu pracy. Z kolei gromadzony przez lata kapitał ma służyć rozwojowi rynku kapitałowego i gospodarczego Polski. Sam Borys często podkreśla, że środki wpłacane do PPK są prywatne (ten zapis pojawił się w ustawie), nie ma mowy zatem o powtórce z OFE. Borys ma blisko 20-letnie doświadczenie na rynku kapitałowym i jest uważany za jednego z najlepszych młodych (urodzony w 1977 r.) menedżerów. Zasiadał także w kilkunastu radach nadzorczych spółek w Polsce i za granicą, w tym banków, zakładów ubezpieczeń i towarzystw funduszy inwestycyjnych. Zanim pojawił się w PFR, pracował m.in. jako dyrektor zarządzający w PKO Banku Polskim. Jest absolwentem Wydziału Finansów i Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na specjalności międzynarodowych rynków finansowych. Żonaty, ojciec trojga dzieci. Syn ekonomisty prof. Tadeusza Borysa.
Foto: Fotorzepa
Leszek Czarnecki główny akcjonariusz Getin Noble i Idea Banku To jeden z najbardziej znanych, ale i budzących emocje graczy na polskim rynku kapitałowym. Pierwszy biznes ten urodzony w 1962 r. menedżer połączył z pasją – założył w 1986 r. Przedsiębiorstwo Hydrotechniki i Inżynierii TAN zajmujące się pracami podwodnymi (sam Czarnecki ma kilka znacznych osiągnięć nurkowych). Stworzył w 1991 r. Europejski Fundusz Leasingowy, pierwszą i największą firmę tego typu w Polsce, którą w 2001 r. sprzedał francuskiemu bankowi Credit Agricole za ogromną wtedy kwotę 900 mln zł i 25 proc. akcji spółki Crédit Agricole Polska. Pieniądze zainwestował w banki. Dziś jest głównym akcjonariuszem Getin Noble, Idea Banku, Getin Holdingu i Open Finance, ale spadek ich wyceny spowodował, że wypadł z czołówki najbogatszych w Polaków. Jest aktywny społecznie, założył wraz z żoną Fundację Leszka i Jolanty Czarneckich skupiającej się na wyrównywaniu szans dzieci i młodzieży.
Foto: Fotorzepa
Tomasz Czechowicz założyciel MCI Capital. Absolwent Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz programu Executive MBA Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i University of Minnesota. W latach 1990–1998 współzałożyciel oraz prezes firmy JTT Computer. Jedna z kluczowych postaci na krajowym rynku funduszy private equity i venture capital. Założyciel i partner zarządzający w grupie MCI Capital inwestującej od 20 lat w przedsiębiorstwa z zakresu nowych technologii i cyfryzacji. MCI w 2001 r. zadebiutowało na warszawskiej giełdzie. Fundusz jest też członkiem Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych. Czechowicz obecnie pełni funkcję m.in. prezesa MCI Capital oraz wywodzącej się z tego funduszu firmy Private Equity Managers (również notowanej na warszawskim parkiecie). Jest też członkiem rad nadzorczych oraz organów doradczych spółek z portfela MCI działających w Europie. W 2001 r. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos przyznało mu tytuł Globalnego Lidera Jutra za wyczucie rynku, profesjonalizm, wizję i skuteczność biznesową. Jego hobby to sport – przede wszystkim biegi długodystansowe oraz wspinaczka skalna.
Foto: materiały prasowe
Jarosław Dominiak prezes Stowarzyszenia inwestorów indywidualnych Mówisz „Jarosław Dominiak”, myślisz – Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Dominiak jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W 1999 r. na stałe związał się jednak z rynkiem kapitałowym. Właśnie wtedy zarejestrowane zostało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, którego prezesem został i jest nim do dziś właśnie Dominiak. Dowodzona przez niego organizacja skupia dziś ponad 13 tys. inwestorów indywidualnych. SII to m.in. edukacja oraz obrona praw inwestorów indywidualnych. Stowarzyszenie nie tylko wypowiada się w sprawach bieżących ważnych dla tej grupy interesariuszy, służy im poradą prawną czy reprezentuje ich na walnych zgromadzeniach. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych jest także organizatorem corocznych spotkań tej grupy uczestników rynku kapitałowego – konferencja WallStreet, która w tym roku będzie mieć już 23. edycję, dorobiła się miana święta inwestorów indywidualnych. To właśnie podczas niej drobni akcjonariusze mogą się spotkać i porozmawiać z przedstawicielami spółek giełdowych, a także z reprezentantami najważniejszych instytucji infrastrukturalnych rynku. Oprócz WallStreet, SII co roku organizuje również konferencję Profesjonalny Inwestor.
Foto: materiały prasowe
Marcin Dyl prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami Marcin Dyl od kilkunastu lat pełni funkcję prezesa Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami – organizacji skupiającej środowisko towarzystw funduszy inwestycyjnych. Od lat ostrzega przed nadmiernymi regulacjami krajowego rynku funduszy, które mogą hamować jego rozwój. Zaleca również umiar przy implementowaniu unijnych przepisów dotyczących rynku kapitałowego. Zwraca uwagę na różnice w rozwoju krajowego rynku w porównaniu z zachodnimi. Jego zdaniem, by polski rynek kapitałowy się rozwijał, musi być nowoczesny i tani, a także potrzebne są zachęty do inwestowania dla Polaków. Dyl z rynkiem kapitałowym jest związany od początku drogi zawodowej. W 1994 r. rozpoczął pracę w Komisji Papierów Wartościowych, gdzie od 1997 r. sprawował funkcję wicedyrektora Departamentu Prawnego, a w latach 2000–2005 dyrektora Departamentu Prawnego. Jest także członkiem Europejskiego Instytutu Prawa – organizacji zrzeszającej najlepszych europejskich prawników. W 2016 r. został powołany do zespołu ekspertów zajmującego się propozycjami zmian ustawy dotyczącej kredytów w walutach obcych. Prywatnie – zapalony brydżysta i szachista.
Foto: materiały prasowe
Adam Góral prezes Asseco Poland Kluczowa postać w polskiej branży IT. Twórca Asseco Poland, największego krajowego producenta oprogramowania notowanego na GPW. Góral jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz doktorem nauk ekonomicznych. W latach 1991–1993 był zaangażowany w Polsko-Amerykański Projekt Budowy Instytutów Przedsiębiorczości w Polsce. Pod jego sterami Asseco Poland (po połączeniu z Prokomem Ryszarda Krauzego) ewoluowało w kierunku międzynarodowej grupy o zdywersyfikowanym portfelu. Jest już obecne w ponad 50 krajach. Jednocześnie Góral mocno podkreśla swój patriotyzm – zarówno w ujęciu krajowym, jak i lokalnym, a za słowami idą konkrety: Asseco nie unika płacenia podatków w Polsce i nie skąpi pieniędzy na rozwój biznesowego ekosystemu na Podkarpaciu. Góral jest jednym z założycieli Podkarpackiego Klubu Biznesu, współzałożycielem Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie i Międzynarodowej Szkoły Bankowości i Finansów w Sandomierzu. W kontaktach międzyludzkich otwarty i bezpośredni. Nie boi się zmian i podkreśla, że Polska powinna się otworzyć na innowacje. Pytany przez „Parkiet” o przepis na sukces, wymienia: „Pokora, ciężka praca i cierpliwość”. Podkreśla też konieczność stworzenia dobrych warunków dla biznesu: „Trzeba działać tak, aby z małych firm powstawały średnie, ze średnich duże, a z dużych globalne. Bo to właśnie one są ambasadorami Polski na świecie” – mówi.
Foto: materiały prasowe
Andre Helin prezes BDO Wykładowca, autor podręczników i publikacji stanowiących standardy w polskiej rachunkowości. Prezes firmy audytorskiej BDO, audytor i doradca spółek giełdowych od początku istnienia GPW. Doktor nauk ekonomicznych w zakresie zarządzania. Jeden z nielicznych w Polsce ekspertów posiadających uprawnienia biegłego rewidenta w dwóch krajach. Ma wieloletnią praktykę we współpracy z instytucjami finansowymi, krajowymi i zagranicznymi grupami kapitałowymi, spółkami giełdowymi oraz przedsiębiorstwami rodzinnymi. Członek rady nadzorczej Polskiej Fundacji Promocji Kadr, były wieloletni członek Komisji ds. Standardów rewizji finansowej przy Krajowej Izbie Biegłych Rewidentów. Doradzał Radzie Polityki Pieniężnej i prezesowi NBP w zakresie zastosowania MSR w instytucjach finansowych. Aktywnie zabiera głos nie tylko w sprawach dotyczących audytu, ale też w kwestiach związanych z rozwojem polskiego rynku kapitałowego. Postuluje, żeby zmiany regulacji wiązały się z poprawą jakości i naciskiem na edukację, a nie wynikały z doraźnych i krótkofalowych motywów. Już od dłuższego czasu przestrzegał też przed przeregulowaniem – zarówno w branży audytorskiej, jak i na całym rynku kapitałowym. Praktyka pokazuje, że miał rację.
Foto: materiały prasowe
Zbigniew Jagiełło prezes PKO Banku Polskiego Od niemal dekady stoi na czele PKO BP, największego banku w Polsce. To jeden z najdłużej urzędujących prezesów w branży, co jest wyjątkowe, tym bardziej że PKO BP jest spółką kontrolowaną przez Skarb Państwa. Urodzony w 1964 r. menedżer ukończył Wydział Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Mocno zaangażował się w działalność opozycyjną w Solidarności Walczącej. W 1984 r. był współorganizatorem podziemnej struktury, która wydawała pismo „Solidarność Młodzieży” (był jego redaktorem, drukarzem i kolporterem). W tych czasach nawiązał znajomość z 17-letnim wtedy synem lidera SW Kornela Morawieckiego, Mateuszem. Kilka lat później założył z nim spółkę zajmującą się handlem, z której później się wycofał, by zatrudnić się w firmie reklamowo-wydawniczej. W 1995 r. rozpoczęła się jego kariera w branży finansowej. Zaczął wtedy pracę w Pioneerze. Kierował wrocławskim biurem regionalnym, później przeniósł się do Warszawy. Kierował sprzedażą i dystrybucją w PKO/Credit Suisse TFI, gdzie po dwóch latach doszedł do stanowiska wiceprezesa. Dwa lata później został szefem Pekao/Alliance TFI, a kiedy towarzystwo połączyło się z Pioneerem – został prezesem i był nim przez dziewięć lat. Od października 2009 r. kieruje PKO BP.
Foto: materiały prasowe
Mirosław Kachniewski prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych Autor licznych publikacji, doktor ekonomii, absolwent warszawskiej SGH. Od ponad 20 lat związany z polskim rynkiem kapitałowym, obecnie prezes SEG – organizacji skupiającej około 300 spółek reprezentujących ponad 80 proc. kapitalizacji krajowych emitentów. W latach 1994–1996 był pracownikiem Ministerstwa Przekształceń Własnościowych. Następnie od 1996 do 2007 r. pracował w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (od września 2006 – Komisji Nadzoru Finansowego). W latach 1999–2002 był rzecznikiem prasowym komisji, a w okresie 1999–2000 sekretarzem Komitetu Europejskiego IOSCO, czyli organizacji zrzeszającej instytucje nadzorcze z różnych państw. Był też przewodniczącym grupy roboczej zajmującej się egzekwowaniem prawa i wymianą informacji w ramach komitetu rynków rozwijających się, sekretarzem grupy zrzeszającej instytucje nadzorujące rynki w krajach dążących do osiągnięcia członkostwa w Unii Europejskiej oraz członkiem specjalnej grupy roboczej powołanej w celu wypracowania mechanizmów zapobiegających finansowaniu terroryzmu za pośrednictwem rynku kapitałowego.
Foto: materiały prasowe
Roman Karkosik inwestor m.in. Boryszewa, Alchemii i innych spółek Jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych inwestorów indywidualnych, obecny na warszawskim parkiecie praktycznie od samego początku. Ostatnio jego majątek był szacowany na blisko 1,4 mld zł. Przez lata naśladowany przez tłumy i wyczekiwany w akcjonariatach (bo to gwarantowało eksplozję notowań), w wywiadach często bardzo trafnie przewidywał, w jakim kierunku podążą giełdowe indeksy. Ukończył technikum budowy maszyn dla przemysłu cukrowniczego i na tradycyjnym przemyśle zbił kapitał, szczególnie gdy wprowadził go na giełdę. Hutnictwo metali żelaznych i kolorowych, produkcja komponentów do aut i wyrobów chemicznych – to stanowi fundament kontrolowanej przez Karkosika grupy. Przygody z telefonią komórkową, funduszem inwestycyjnym, eksploracją zamorskich złóż czy inkubatorem innowacyjnych projektów zakończyły się bez sukcesów. W ostatnich latach Karkosik jest coraz bardziej rozżalony na nadzorcę rynkowego – po kolejnych oskarżeniach o manipulację zapowiedział wycofanie się z inwestowania na GPW. Z parkietu zniknął już Hutmen, trwa wezwanie do sprzedaży wszystkich akcji Alchemii, będące preludium delistingu. Karkosik szuka też kupca na kluczowe aktywa: biznes motoryzacyjny i walcownię aluminium. „Giełda bywa urocza, uwodzicielska, a czasem nudna i chimeryczna. Niestety, minusy zaczęły przesłaniać pozytywne strony” – skwitował Karkosik w jednym z wywiadów.
Foto: materiały prasowe
Jan Kulczyk biznesmen, inwestor kilku firm z GPW Jan Kulczyk przez lata uznawany był za najbogatszego Polaka. Znany najbardziej z działalności biznesowej, właściciel Kulczyk Holding i Kulczyk Investments, uczestnik prywatyzacji (m.in. Telekomunikacji Polskiej) i akcjonariusz kilku spółek, w tym notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W świat biznesu wszedł w 1981 r., zakładając firmę handlu zagranicznego Interkulpol. W 1988 r. wszedł do branży motoryzacyjnej, tworząc pierwszą w Polsce sieć dystrybucji samochodów marki Volkswagen. W 1991 r. powstał Kulczyk Holding, który od 2007 r. wchodzi w skład grupy Kulczyk Investment. Jan Kulczyk był najbardziej aktywnym na arenie międzynarodowej polskim przedsiębiorcą. Działał w Europie, Afryce, Ameryce Południowej. W Afryce jego wizytówką był notowany na giełdzie w Londynie Ophir Energy, który specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza. W sumie majątek zmarłego szacowany był na kilkanaście miliardów złotych. Urodził się w 1950 r. w Bydgoszczy. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Miał stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego. Zmarł pod koniec lipca 2015 r.
Foto: materiały prasowe
Waldemar Markiewicz prezes Izby Domów Maklerskich Waldemar Markiewicz od lat związany jest z rynkiem kapitałowym i branżą maklerską. Współtworzył i od 1995 r. zarządzał biurem ProCapital. Od 1999 r. stał na czele DB Securities, które obecnie funkcjonuje pod nazwą Santander Securities i prezesem nadal jest Markiewicz. Od sierpnia 2012 r. nieprzerwanie pełni funkcję prezesa Izby Domów Maklerskich. Instytucja ta od wielu lat nie tylko reprezentuje środowisko maklerskie, ale także wspiera rozwój konkurencyjnego rynku kapitałowego, sprzyjającego pozyskiwaniu kapitału przez przedsiębiorstwa. To właśnie Izba Domów Maklerskich pod przewodnictwem Markiewicza od wielu lat upomina się o strategię rozwoju rynku kapitałowego, która, jak wiele wskazuje, ostatecznie powstanie w tym roku. IDM i Waldemar Markiewicz to także organizatorzy corocznych spotkań ludzi rynku kapitałowego, świata nauki, regulatorów, a także decydentów w Bukowinie Tatrzańskiej podczas konferencji Izby. W przeszłości Waldemar Markiewicz zasiadał także w Radzie Giełdy.
Foto: materiały prasowe
Radosław Olszewski prezes Domu Maklerskiego BOŚ Chociaż przez kilkanaście lat rynek maklerski w Polsce przeszedł głębokie zmiany, to nie dotyczyły one Radosława Olszewskiego, który od 1996 r. nieprzerwanie zajmuje stanowisko prezesa DM BOŚ. Od 1992 r. jest wpisany na listę maklerów papierów wartościowych. Karierę zawodową zaczynał w 1993 r. jako makler giełdowy w BM Polskiego Banku Rozwoju. W 1994 r. został członkiem zarządu współtworzonego przez siebie DM BOŚ. Dwa lata później stanął na czele tej instytucji. DM BOŚ dziś jest jednym z bardziej cenionych domów maklerskich na naszym rynku, szczególnie wśród inwestorów indywidualnych. Jako jeden z nielicznych podmiotów oferuje klientom praktycznie pełną paletę usług, co, biorąc pod uwagę ograniczenia wprowadzane w branży maklerskiej, jest swoistego rodzaju ewenementem. W DM BOŚ zarządzanym przez Olszewskiego inwestorzy mają dostęp do rodzimego rynku akcji, kont emerytalnych IKE i IKZE, rynku forex, funduszy inwestycyjnych czy rynków zagranicznych. Olszewski od wielu lat aktywnie udziela się także w Izbie Domów Maklerskich. Przez lata był członkiem zarządu IDM, a obecnie pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Rady Domów Maklerskich.
Foto: materiały prasowe
Lesław A. Paga pierwszy przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych Historia życia Lesława A. Pagi to historia rynku. Urodził się w 1954 r. w Bytomiu, od najmłodszych lat wykazywał się ponadprzeciętną charyzmą, która później pozwoliła mu przezwyciężać napotkane trudności przy budowaniu rynku kapitałowego. W 1989 r. rozpoczął pracę jako doradca ministra finansów, a następnie został dyrektorem departamentu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. W latach 1991–1994 był współtwórcą i pierwszym przewodniczącym Komisji Papierów Wartościowych. Od 1994 r. prezes Deloitte & Touche Polska, a w latach 1999–2002 prezes Deloitte & Touche Central Europe. Był współtwórcą ustawy o obrocie papierami wartościowymi, ustawy o obligacjach i innych aktów prawnych dotyczących obrotu papierami wartościowymi. W 2003 r. rynek kapitałowy poniósł jednak niepowetowaną stratę – 2 lipca Lesław A. Paga zmarł, przegrywając walkę z ciężką chorobą. Pamięć o nim jest jednak wciąż żywa, chociażby za sprawą fundacji jego imienia, prowadzonej przez jego żonę Ewę Pagę. Warto także dodać, że sala notowań GPW nosi imię Lesława A. Pagi.
Foto: materiały prasowe
Filip Paszke dyrektor Domu Maklerskiego PKO BP Filip Paszke może się pochwalić bogatym doświadczeniem na rynku kapitałowym. W latach 1999–2012 związany był z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym, a następnie DM BZ WBK (obecnie BM Santander), gdzie współtworzył zespół sprzedaży instytucjonalnej. Od 2009 r. pełnił funkcję członka zarządu DM BZ WBK. Był odpowiedzialny za sprzedaż instytucjonalną, analizy oraz transakcje na rynku kapitałowym. W styczniu 2013 r. trafił do Societe Generale CIB, gdzie zajmował stanowisko dyrektora ds. rynków kapitałowych akcji i odpowiadał za rozwój działalności na tych rynkach, a także za relacje z klientami w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. W październiku 2014 r. został dyrektorem DM PKO BP. W 2017 r. dowodzona przez niego instytucja przerwała ośmioletnią dominację DM Banku Handlowego i została najaktywniejszym pośrednikiem na warszawskim rynku akcji. Z kolei w ostatnim rankingu analityków „Parkietu” zespół analiz DM PKO BP głosami zarządzających został wybrany na najlepszy zespół na naszym rynku. DM PKO BP to jednak nie tylko mocne analizy. Firma, na której czele stoi Filip Paszke, może się pochwalić szeroką ofertą skierowaną do inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Broker stara się być aktywny także na rynku pierwotnym. To właśnie DM PKO BP był oferującym przy największych IPO ostatnich lat na GPW. Odpowiadał m.in. za wprowadzenie na rynek firmy Dino, był także współoferującym w IPO Play Communications.
Foto: materiały prasowe
Wiesław Rozłucki pierwszy prezes GPW Historia życia Wiesława Rozłuckiego to w dużej mierze także historia warszawskiej giełdy. Co prawda urodzony w 1947 r. Rozłucki był m.in. doradcą ministra finansów czy dyrektorem Departamentu Rozwoju Rynku Kapitałowego w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, jednak jego nazwisko wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z Giełdą Papierów Wartościowych. I trudno się temu dziwić. Rozłucki był jednym z jej założycieli, a także jej pierwszym prezesem. Funkcję szefa GPW Rozłucki sprawował aż 15 lat, do 2006 r. Kiedy rozstawał się z GPW, na parkiecie notowanych było ponad 280 firm, a liczba rachunków inwestycyjnych zbliżała się do 1 mln. Za kadencji Rozłuckiego wprowadzono indeks WIG20, stworzono rynek kontraktów terminowych czy wyodrębniono z GPW Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Samo odejście Rozłuckiego z GPW nie oznaczało końca jego przygody z giełdą. W latach 2013–2016 r. wrócił na parkiet w roli szefa Rady Giełdy. Polski rynek kapitałowy wciąż zajmuje szczególne miejsce w sercu Rozłuckiego. Pierwszy szef GPW nadal promuje polski rynek zarówno w kraju, jak i za granicą. Dużą uwagę przywiązuje on także do kwestii ładu korporacyjnego.
Foto: materiały prasowe
Jacek Siwicki prezes Enterprise Investors Zarządza funduszem Enterprise Investors, najstarszą i jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. EI stworzyło dotychczas dziewięć funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2,5 mld euro. Zainwestowały one już kwotę 1,9 mld euro w ponad 140 przedsiębiorstw. Siwicki i jego fundusz są mocno powiązani z polskim rynkiem kapitałowym. Pierwsze IPO spółki portfelowej na GPW przeprowadzono już w 1994 r. – był to ówczesny PPA Bank. Od początku swojej historii EI zakończyło inwestycje w niemal 130 spółkach, a łączny przychód wyniósł 3,7 mld euro. Suma ta obejmuje 35 ofert publicznych spółek portfelowych na giełdach w Warszawie, Pradze, Wilnie oraz Nowym Jorku (NYSE). EI specjalizuje się w wykupach spółek średniej wielkości oraz finansowaniu rozwoju dynamicznie rosnących przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarki. Siwicki przeprowadził kilkadziesiąt inwestycji, m.in. w spółki W. Kruk, LPP, Stomil Sanok i Zelmer. Przed dołączeniem do zespołu EI pracował w branży informatycznej i konsultingu. W 1991 r. był wiceministrem przekształceń własnościowych. W 2014 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi we wspieraniu transformacji ustrojowej kraju i osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej przedsiębiorczości.
Foto: materiały prasowe
Ludwik Sobolewski były prezes GPW, współzałożyciel firmy Cornerstone Communications Praktycznie cała kariera zawodowa Ludwika Sobolewskiego, który z wykształcenia jest prawnikiem, związana jest z rynkiem kapitałowym. Zaczął od stanowiska na GPW – w 1994 r. Sobolewski został doradcą zarządu giełdy. Na krótko, bo jeszcze w tym samym roku, został wiceprezesem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Pełnił tę funkcję aż do 2006 r., kiedy wystartował i wygrał konkurs na prezesa warszawskiej giełdy. To za jego kadencji doszło m.in. do wprowadzenia na parkiet akcji samej GPW, a także kupna przez instytucję Towarowej Giełdy Energii. Sobolewski ze stanowiskiem prezesa GPW pożegnał się w 2013 r. Dość szybko znalazł nowego pracodawcę z tej samej branży – jeszcze w tym samym roku został powołany na stanowisko dyrektora generalnego giełdy w Bukareszcie. Związany z nią był do 2017 r. Aktualnie Sobolewski koncentruje się na własnych biznesach. Jednym z nich jest agencja relacji inwestorskich Cornerstone Communications, która działa w Polsce, w Rumunii i całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Ostatnio Sobolewski uruchomił platformę crowdfundingową Emerging Europe Marketplace.
Foto: materiały prasowe
Jacek Socha wiceprezes i partner PwC, były przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, były minister skarbu Jacek Socha ukończył studia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, jest też absolwentem Instytutu Rynku Kapitałowego przy amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Z polskim rynkiem kapitałowym związany praktycznie od jego początków. Był wieloletnim przewodniczącym nadzoru, a w latach 2004–2005 ministrem skarbu w rządzie Marka Belki. Obecnie wiceprezes i partner w firmie doradczej PwC. – Niektórzy mówią, że razem z Wiesławem Rozłuckim jesteśmy ojcami rynku kapitałowego. Jednak to głównie on wraz z Lesławem Pagą zaczęli go budować. To Wiesiek wymyślił giełdę w takim kształcie, jak działa obecnie, a Leszek dodał Komisję Papierów Wartościowych. Ja pracowałem w zespole, może byłem kreatywny, ale nie grałem pierwszych skrzypiec – opowiadał w jednym z wywiadów. Przyznał jednocześnie, że współtworzył rynek kapitałowy w Polsce. – Opracowałem wraz z Beatą Jarosz i Jarosławem Kozłowskim zasady działania domów maklerskich, wprowadziliśmy instytucję maklera – wymieniał. Z kolei w 2014 r., przy okazji 20-lecia „Parkietu”, wspominał, że jeszcze kilkanaście lat temu wykresy drukowane w naszej gazecie były jedynymi dostępnymi wówczas na rynku. – Teraz otoczenie rynkowe mocno się zmieniło, a dostęp do informacji i rola mediów nabierają innego znaczenia. Informacje są obecnie ogólnodostępne, a wyzwaniem jest ich nadmiar, dlatego sztuką jest je przede wszystkim przesiać i odpowiednio zinterpretować – mówił. Jego hobby to turystyka i sport.
Foto: Fotorzepa
Zygmunt Solorz przedsiębiorca, twórca grupy Cyfrowy Polsat Jeden z najbogatszych Polaków i najbardziej rozpoznawalnych biznesmenów. Głównym składnikiem jego majątku pozostaje notowany na giełdzie Cyfrowy Polsat, który w ostatnich latach mocno poszerzył zakres świadczonych usług, wpisując się trafnie w obserwowane na rynku trendy (m.in. LTE). Biznesmen ma również udziały m.in. w telewizyjnej Grupie ATM oraz Zespole Elektrowni Pątnów–Adamów–Konin. Należą do niego nieruchomości w Warszawie oraz udziały w spółce Elektrim, w którą zaangażował się przed laty, by przejąć kontrolę nad siecią komórkową Era (dziś T-Mobile), której Elektrim był udziałowcem. Wprawdzie Elektrim przestał być notowany na parkiecie dekadę temu, ale niedawno pojawiły się pogłoski o jego planowanym powrocie na giełdę. Solorz urodził się w Radomiu. Ma wykształcenie średnie techniczne. Przygodę z biznesem zaczynał praktycznie od zera – handlował towarami z NRD, potem zajmował się m.in. importem trabantów i wartburgów do Polski. Dla znajomych jest Piotrem, bo wcześniej znany był też jako Piotr Podgórski. Ma trójkę dzieci: Aleksandrę, Piotra i Tobiasa. Ten ostatni stoi na czele zarządu Cyfrowego Polsatu (choć w zeszłym tygodniu złożył rezygnację ze stanowiska z końcem marca).
Foto: Fotorzepa
Michał Sołowow właściciel kilku byłych giełdowych firm Jeden z najbogatszych Polaków (według niektórych zestawień jest pierwszy, według innych drugi). Jego współpracownicy twierdzą, że ma bardzo dobre wyczucie rynku. Wcześniej większość jego kluczowych spółek portfelowych była notowana na warszawskiej giełdzie, ale w ostatnich latach sukcesywnie znikały z parkietu. Taki los spotkał produkującą podłogi grupę Barlinek, potem Rovese (czyli dawny Cersanit), a następnie chemicznego Synthosa. Wycofanie tego ostatniego było dla GPW wyraźnie odczuwalne, ponieważ wraz z nim parkietowi ubyło kilka miliardów złotych kapitalizacji. Na swoim koncie Sołowow ma też inwestycje w aktywa z branży deweloperskiej, handlowej, medycznej, medialnej oraz biotechnologicznej. Urodził się w Kielcach i z tym regionem związany jest do dziś. Ukończył Politechnikę Świętokrzyską. Pierwszą firmą, na której uczył się biznesu, był budowlany Mitex. Sołowow mocno go rozwinął i po kilku latach sprzedał francuskiej firmie Eiffage. O życiu prywatnym opowiada niechętnie, podobnie zresztą jak o swoich biznesach. Powszechnie znane jest natomiast jego zamiłowanie do rajdów samochodowych. Na koncie ma m.in. wicemistrzostwo Polski oraz Europy.
Foto: Fotorzepa
Iwona Sroka członek zarządu Murapolu Polska menedżer i ekonomistka, ekspert w zakresie rynków kapitałowych i zarządzania ryzykiem. Przez wiele lat związana z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych, w latach 2009–2017 jako prezes stała na czele tej instytucji. Odpowiedzialna była za realizację szeregu projektów podnoszących jakość i zakres usług posttransakcyjnych, dostosowując w tym obszarze polski rynek finansowy do konkurencji i standardów międzynarodowych. Zaliczyć do tego można takie inicjatywy jak autoryzacja izby rozliczeniowej KDPW_CCP, uruchomienie i rejestracja w ESMA (unijny organ nadzorczy) repozytorium transakcji czy uruchomienie usług związanych z funkcją agencji numerujących na polskim rynku finansowym. Zanim trafiła do KDPW, Iwona Sroka związana była z Giełdą Papierów Wartościowych, gdzie pracowała m.in. jako doradca zarządu. Obecnie jest członkiem zarządu grupy Murapol. Odpowiada za obszar komunikacji strategicznej i relacji inwestorskich. Jest absolwentką SGH w Warszawie, gdzie uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych. Jako adiunkt w Katedrze Gospodarki Narodowej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi autorskie wykłady na temat funkcjonowania rynków kapitałowych, instrumentów zarządzania ryzykiem, relacji inwestorskich oraz etyki w biznesie.
Foto: materiały prasowe
Krzysztof Walenczak dyrektor generalny Societe Generale Corporate & Investment Banking Krzysztof Walenczak może się pochwalić bogatym doświadczeniem rynkowym. Zdobywał je w kraju i za granicą. Absolwent MBA na Harvard Business School. Karierę w bankowości rozpoczynał w Lehman Brothers w Nowym Jorku, gdzie pracował w latach 2002–2007. W tym okresie specjalizował się w fuzjach i przejęciach, emisjach instrumentów finansowych na rynkach kapitałowych oraz restrukturyzacji firm. W 2008 r. przeniósł się do Londynu. W tamtejszym oddziale Lehman Brothers odpowiadał za rozwój działalności na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Rosji i Kazachstanu. W tym czasie doradzał też polskiemu Ministerstwu Skarbu Państwa, m.in w sporze z Eureko wokół akcjonariatu w PZU. W sierpniu 2010 r. związał się właśnie z tym resortem – powołano go na stanowisko podsekretarza stanu. Odpowiadał za politykę państwa dotyczącą rozwoju rynku kapitałowego oraz za największe projekty prywatyzacyjne, w tym IPO GPW. Od 2012 r. pracuje w Societe Generale Corporate & Investment Banking – jest dyrektorem generalnym w Polsce, nadzorującym m.in. M&A, przejęcia lewarowane, emisje kapitałowe i dłużne, w tym pionierskie produkty na międzynarodowych rynkach jak obligacje zamienne, listy zastawne czy „Green Bonds”. W 2018 r. otrzymał od „Parkietu” statuetkę byka i tytuł „osobowość rynku kapitałowego”.
Foto: Fotorzepa