Wykuwanie kadr dla energetyki

Klasy patronackie, stypendia, staże i gwarancja pracy dla najlepszych – w ten sposób energetyczna spółka spogląda na rynek pracy.

Publikacja: 13.04.2018 09:42

Tauron współpracuje z ponad 50 placówkami edukacyjnymi. Na zdjęciu minister edukacji Anna Zalewska i

Tauron współpracuje z ponad 50 placówkami edukacyjnymi. Na zdjęciu minister edukacji Anna Zalewska i prezes Tauronu Filip Grzegorczyk

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Pacholak

W Zespole Szkół w Libiążu otwarto pierwszą w historii Grupy Tauron klasę patronacką kształcącą na kierunku technik energetyk. Liczy 31 uczniów. – Przede wszystkim chętnych przyciąga marka firmy, gwarancja praktyk i staży, możliwość uczenia się od najlepszych, także gwarancja pracy dla najlepszych uczniów. Mamy bardzo dobre relacje i doświadczenie współpracy z Tauronem – podkreśla Bogumiła Buchała, dyrektor Zespołu Szkół.

Od 2006 r. szkoła prowadzi bowiem klasy patronackie Tauron Wydobycia (podpisane z poprzednikiem – Polskim Koncernem Węglowym) w kierunku technik górnictwa podziemnego. Spółka funduje absolwentom stypendia, którzy kontynuują studia w kierunku górnictwa. Podobne umowy patronackie podpisano w Brzeszczach, Jaworznie czy Chrzanowie – dzięki nim uczniowie technikum mają gwarancję odbycia praktycznej nauki zawodu w zawodach: technik górnictwa podziemnego, elektryk, elektronik, mechanik oraz technik przeróbki kopalin stałych. Pomysł sprawdził się, dlatego Grupa Tauron chce inwestować według podobnego modelu w przyszłe kadry dla energetyki.

– Tworzenie programu wspierającego kształcenie przyszłych pokoleń fachowców jest kolejnym krokiem w realizacji odpowiadającego potrzebom działalności spółek Grupy TAURON modelu współpracy między nauką a przemysłem. Naszą intencją jest współpraca ze szkołami, kształcącymi w zawodach, których kwalifikacje pokrywają się z oczekiwaniami firmy w przyszłości – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Spółki produkcyjne Grupy Tauron napotykają problemy w pozyskaniu nowej kadry na stanowiskach specjalistycznych – zarówno na poziomie pracowników eksploatacyjnych, jak i kadry inżynieryjno-technicznej. W branży energetycznej odczuwalny jest deficyt absolwentów kierunków energetycznych, ciepłowniczych i górniczych, a także brak odpowiedniego poziomu kwalifikacji. Szkolnictwo zawodowe wciąż nastawione jest na wiedzę teoretyczną, a nie praktyczną.

– Szkolnictwo zawodowe jest drogie, głównie z powodu tworzenia kosztownej bazy potrzebnej do kształcenia praktycznego. W przemyśle, który szybko się rozwija, jest innowacyjny, odczuwamy to szczególnie. Dlatego umowy patronackie, które gwarantują uczniom praktyki i staże w najnowocześniejszych zakładach, w rzeczywistych warunkach pracy – są nie do przecenienia – tłumaczy dyr. Buchała.

Dziś Grupa Tauron współpracuje z ponad 50 placówkami edukacyjnymi (szkoły wyższe, średnie i zawodowe), a ich uczniowie, studenci i absolwenci mogą liczyć na praktyki i staże w spółce. Tylko w ubiegłym roku z tej formy edukacji skorzystało ponad 1000 osób. W klasach objętych umowami patronackimi organizowane są dla uczniów praktyki zawodowe w spółkach Grupy Tauron, dodatkowe zajęcia w ramach tzw. bloku energetycznego oraz prelekcje na temat funkcjonowania branży energetycznej. ©?

Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
100 lat gospodarki
Przyszłość rynku prawnego to outsourcing obsługi prawnej
100 lat gospodarki
Bank finansujący państwowe przedsięwzięcia
100 lat gospodarki
Krzysztof Tchórzewski Elektromobilność sposobem na walkę ze smogiem