Skuteczna walka ze smogiem trwa cały rok

Choć zimowe mrozy dość szybko ustąpiły w tym roku wysokiej temperaturze, to problem smogu nie zniknął. Zmieniło się jedynie źródło jego pochodzenia.

Publikacja: 13.04.2018 09:41

Zmiana floty pojazdów ze spalinowej na elektryczną obniży poziom smogu w miastach, szczególnie w okr

Zmiana floty pojazdów ze spalinowej na elektryczną obniży poziom smogu w miastach, szczególnie w okresie letnim, kiedy powietrze zanieczyszcza transport

Foto: materiały prasowe

Wiosną i latem zanieczyszczenie powietrza generuje w większości transport. Zimą jest to emisja pochodząca głównie w kominów gospodarstw domowych, które palą odpadami węglowymi o słabej kaloryczności czy nawet śmieciami w starych kotłach.

Największy problem mają mieszkańcy południowej Polski m.in. Śląska i Małopolski. Na terenie tych województw występuje największa liczba alarmów smogowych. W aktywną walkę z zanieczyszczonym powietrzem włączają się tam zarówno ruchy społeczne, lokalni i parlamentarni politycy, a także przedsiębiorcy.

Ekologiczne eventy

Wśród nich jest Tauron – trzeci pod względem wielkości wytwórca energii, postanowił edukować w temacie działań antysmogowych młodszych i starszych w ramach programu „Oddychaj powietrzem". Zainaugurowano go już w trzech miastach wojewódzkich: Katowicach, Krakowie i Wrocławiu. Ich mieszkańcy podczas zorganizowanych wydarzeń specjalnych poznawali przyczyny powstawania smogu i jego wpływ na zdrowie. Mogli też poddać się bezpłatnym badaniom spirometrycznym oraz skorzystać z porad fachowców z dziedziny ogrzewania.

Tauron prezentuje różne sposoby ekologicznego ogrzewania i koszty szytych na potrzeby klientów inwestycji również podczas cyklicznych pikników ekologicznych. Do tej pory było ich szesnaście, a planowane są kolejne w 40 miejscowościach południowej Polski. O kolejnych takich eventach można się dowiedzieć z uruchomionego dedykowanego portalu oddychajpowietrzem.pl.

Edukacyjna akcja z jednej strony, a z drugiej prezentacja oferty ma wspomóc mieszkańców Śląska i Małopolski w wyborze nowego źródła ogrzewania domu. Na terenie tych województw znajduje się bowiem ok. 900 tysięcy kotłów na węgiel i drewno, które nie spełniają wymagań emisyjnych uchwał antysmogowych i w najbliższych latach muszą być wymienione.

– Już od 2012 roku angażujemy się w działania na rzecz walki z niską emisją, w tym m.in. inicjatywy zachęcające do wymiany starych pieców na ekologiczne urządzenia grzewcze. Działania te są systematycznie rozwijane o nowe elementy – podkreśla Daniel Iwan, rzecznik prasowy Taurona. W ofercie Grupy do wyboru są niskoemisyjne kotły węglowe, bezobsługowe na gaz, pompy ciepła, piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem oraz urządzenia klimatyzacyjne z funkcją chłodzenia, ogrzewania i oczyszczania powietrza.

Niebawem pojawią się też nowa oferta TAURONA składająca się z takich elementów, jak: urządzenia grzewcze, dedykowana do konkretnej technologii cena prądu, gazu czy ekogroszku, a także preferencyjny kredyt na 0 proc. na sfinansowanie takiej inwestycji. Szczegóły spółka ma ujawnić w najbliższych dniach.

Inwestycje w ciepło i e-mobilność

Walka z niską emisją nie ogranicza się do wymiany indywidualnych źródeł ogrzewania. Tauron prowadzi także inwestycje, których efektem będzie przyłączanie kolejnych gospodarstw domowych do sieci ciepłowniczej w ośmiu aglomeracjach konurbacji śląsko-dąbrowskiej. W planach jest powiększenie potencjału o ponad 180 MW mocy cieplnej do 2022 r. Oznacza to redukcję około 52 tys. ton dwutlenku węgla rocznie oraz ok. 250 ton mniej pyłów zawieszonych w atmosferze.

Walkę ze smogiem letnim ma z kolei wspierać włączenie się katowickiego koncernu w program budowania infrastruktury dla aut na prąd. – Od 2019 r. planujemy obejmować stopniowo zasięgiem ładowarek cały swój obszar dystrybucyjny – zapowiada Iwan.

Stacje szybkiego ładowania będą przy tym rozlokowane w odległości co 100 km, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo jazdy autem elektrycznym.

W ramach programu „Oddychaj powietrzem", realizowane są również działania promujące niskoemisyjne środki transportu indywidualnego oraz publicznego. Co więcej, Grupa analizuje możliwość uruchomienia demonstracyjnej stacji ładowania i wymiany baterii litowo-jonowych dla autobusów elektrycznych połączonej z magazynem energii w stacjonarnej i mobilnej infrastrukturze.

– System zostanie wykorzystany do przeprowadzenia testów i prac badawczych w zakresie optymalnego użytkowania infrastruktury elektroenergetycznej i rozwoju inteligentnych sieci – zapowiada Iwan.

Obecnie w ramach projektu trwają prace, które mają na celu uruchomienie stacji ładowania pojazdu. Taka stacja ma zacząć działać już w tym roku.

Kompleksowe działania Grupy TAURON wpisują się w rządową strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, a ich podstawą jest edukacja w zakresie przyczyn i skutecznych metod zwalczania niskiej emisji, a także wsparcie technologiczne dla klientów, którzy decydują się na przejście na bardziej ekologiczne źródła ciepła. ©?

Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
100 lat gospodarki
Przyszłość rynku prawnego to outsourcing obsługi prawnej
100 lat gospodarki
Bank finansujący państwowe przedsięwzięcia
100 lat gospodarki
Krzysztof Tchórzewski Elektromobilność sposobem na walkę ze smogiem