Gwałtowny wzrost deficytu handlowego USA w grudniu

Deficyt handlowy gwałtownie wzrósł w grudniu, gdy import osiągnął rekordowy poziom w kontekście zagrożeń celnych, co mogło skłonić przedsiębiorstwa do pośpiechu w zakupach towarów wytwarzanych za granicą.

Publikacja: 06.02.2025 08:54

Gwałtowny wzrost deficytu handlowego USA w grudniu

Foto: AFP

https://pbs.twimg.com/media/GjB0NWVWIAA_D4m?format=jpg&name=900x900

Z raportu Departamentu Handlu wynika, że ​​Stany Zjednoczone odnotowały znaczny deficyt w stosunku do kilku partnerów handlowych, w tym Chin, Meksyku i Kanady, na których administracja prezydenta Donalda Trumpa nałożyła szerokie lub dodatkowe cła. W poniedziałek Trump zawiesił do przyszłego miesiąca 25-proc. cło na towary z Meksyku i Kanady. We wtorek weszło w życie dodatkowe 10-proc. cło na towary z Chin. Chociaż nowa administracja głównie wyjaśniała cła jako związane z kontrolą nielegalnej imigracji i przepływu nielegalnych narkotyków, gwałtowny wzrost deficytu może wzmocnić jej argumenty na rzecz protekcjonistycznej polityki handlowej.

– Wydaje się, że siła importu jest w dużej mierze spowodowana przez przedsiębiorstwa spieszące się z zamówieniami przed potencjalnymi cłami. Jest mało prawdopodobne, aby tendencja ta miała się szybko odwrócić, biorąc pod uwagę, że nadal istnieje ryzyko nałożenia 25 proc. ceł na Meksyk i Kanadę w przyszłym miesiącu – powiedział Thomas Ryan, ekonomista ds. Ameryki Północnej w Capital Economics. – Chociaż dane ankietowe wskazują na rychłe odbicie eksportu, sugeruje to, że deficyt handlowy w tym kwartale pozostanie wysoki – stwierdził.

Drugi co do wielkości deficyt handlowy USA w historii

Deficyt wzrósł o 24,7 proc. do 98,4 miliarda dolarów, najwięcej od marca 2022 roku, ze skorygowanych 78,9 miliardów dolarów w listopadzie, podało Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) Departamentu Handlu. Był to drugi co do wielkości deficyt w historii, a miesięczny wzrost był największy od marca 2015 r.

Ekonomiści ankietowani przez Reuters prognozowali, że deficyt handlowy wzrośnie do 96,6 miliarda dolarów z wcześniej podanych 78,2 miliarda dolarów w listopadzie. Deficyt handlowy wzrósł o 17,0 proc. do 918,4 mld dolarów w 2024 r., najwięcej od 2021 r.

Import wzrósł o 3,5 proc. do najwyższego w historii poziomu 364,9 miliarda dolarów. Import towarów wzrósł o 4,0 proc. do 293,1 miliardów dolarów. Do ich wzrostu przyczynił się wzrost dostaw i materiałów przemysłowych o 10,8 miliarda dolarów, głównie odzwierciedlający wzrost o 9,2 miliarda dolarów w zakresie gotowych kształtowników metalowych, głównie ze Szwajcarii.

Wzbudziło to wątpliwości wśród części ekonomistów, czy przyczyną gwałtownego wzrostu deficytu handlowego jest koncentracja importu. – Szwajcaria jest dość daleko od szczytu listy celów celnych prezydenta Trumpa – powiedział Stephen Stanley, szef amerykańskiej administracji. ekonomista w Santander U.S. Rynki Kapitałowe. – Zakładam, że jest to tylko jednorazowy przypadek, co oznacza, że ​​istnieje duża szansa, że ​​luka handlowa znacznie się zmniejszy w styczniu, chyba że w zeszłym miesiącu energicznie nasiliła się dynamika importu przed cłami – dodał.

Ankieta przeprowadzona przez Instytut Zarządzania Podażami (ISM) wykazała, że ​​przedsiębiorstwa usługowe obawiały się wyższych cen i niedoborów środków produkcji w związku ze styczniowymi taryfami.

Niektórzy dostawcy usług profesjonalnych, naukowych i technicznych zgłosili, że „groźba ceł powoduje wzrost cen”, dodając, że „zagrożenie niestabilnością rynków międzynarodowych skutkuje niedoborami różnych materiałów”.

Przedsiębiorstwa z sektora nieruchomości, wynajmu i leasingu stwierdziły, że „obawą w przyszłości będą koszty materiałów i prac projektowych, jeśli wejdą w życie jakiekolwiek cła”.

Słaby amerykański eksport

Import dóbr kapitałowych wzrósł o 1,3 miliarda dolarów, głównie za sprawą komputerów i akcesoriów komputerowych. Jednak import cywilnych samolotów spadł, podobnie jak import pojazdów samochodowych, części i silników.

Wartość towarów konsumpcyjnych wzrosła o 2,2 miliarda dolarów, głównie za sprawą zabawek, gier i artykułów sportowych, telefonów komórkowych i innych artykułów gospodarstwa domowego.

Eksport spadł o 2,6 proc. do 266,5 miliardów dolarów. Eksport towarów spadł o 4,2 proc., najwięcej od maja 2020 r., do 170,2 mld dolarów. Zostały one wyhamowane przez spadek wartości towarów konsumpcyjnych o 1,8 miliarda dolarów.

Eksport dostaw i materiałów przemysłowych, w tym ropy naftowej, spadł o 1,8 miliarda dolarów. Eksport dóbr kapitałowych spadł o 1,4 miliarda dolarów, podczas gdy eksport pojazdów samochodowych, części i silników spadł o 0,9 miliarda dolarów.

Deficyt w handlu towarami wzrósł o 18,2 proc. do rekordowego poziomu 123,0 miliardów dolarów. Po uwzględnieniu inflacji deficyt towarów wzrósł o 15,4 proc. do 111,9 miliardów dolarów.

Deficyt w handlu towarami z Kanadą wzrósł w grudniu o 2,9 miliarda dolarów do 7,9 miliarda dolarów. Choć luka w handlu towarami z Chinami zmniejszyła się w grudniu, w 2024 r. wzrosła do 295,4 mld dolarów z 279,1 mld dolarów w 2023 r. Niedobór z Meksykiem zmniejszył się do 15,2 mld dolarów z 15,4 mld dolarów w listopadzie.

Import usług wzrósł o 1,0 miliarda dolarów do rekordowego poziomu 71,8 miliarda dolarów, podczas gdy eksport wzrósł o 0,4 miliarda dolarów do najwyższego w historii poziomu 96,3 miliarda dolarów.

Grudniowe dane były zasadniczo zgodne z założeniami przyjętymi przez BEA w opublikowanym w zeszłym tygodniu wstępnym szacunku produktu krajowego brutto za czwarty kwartał, które pokazało, że handel miał zaskakująco neutralny wpływ na PKB po tym, jak był problemem przez trzy kwartały z rzędu.

Wykres Dnia
Niemcy ograniczają moce morskiej energetyki wiatrowej w nowych lokalizacjach
Wykres Dnia
Kalifornia nie chce kupować samochodów Tesli
Wykres Dnia
Cła Donalda Trumpa uderzyły w kryptowaluty
Wykres Dnia
Czy niemieckiej gospodarce grozi zimowa recesja?
Wykres Dnia
Notowania srebra mogą pójść w kierunku 32,50 dolarów za uncję
Wykres Dnia
Chińska gospodarka traci rozpęd i potrzebuje więcej stymulacji