Amazon goni Walmart przychodami, bije go w e-commerce

Amazon zaczynał jako gracz cyfrowy, następnie rozszerzył swoją działalność na świat fizyczny, a zamiast tego na przestrzeni lat Walmart uruchomił swoją platformę e-commerce. Ale jest z nią daleko za Amazonem.

Publikacja: 08.08.2024 09:29

Amazon goni Walmart przychodami, bije go w e-commerce

Foto: Adobestock

parkiet.com

Obie spółki - Amazon i Walmart - prowadzą modele biznesowe handlu detalicznego. Amazon zaczynał jako gracz cyfrowy, następnie rozszerzył swoją działalność na świat fizyczny, a zamiast tego na przestrzeni lat Walmart z powodzeniem uruchomił swoją platformę e-commerce. Na przestrzeni lat zmniejszała się różnica miedzy nimi. 25 lat temu przychody Walmartu były 142 razy większe niż Amazona; 20 lat temu: przychody Walmartu 45 razy większe niż Amazona;

10 lat temu: przychody Walmartu 6 razy większe niż Amazona; 5 lat temu: przychody Walmartu 2 razy większe niż Amazona; dzisiaj: przychody Walmartu 1,1 razy większe niż Amazona.

Złożona struktura Amazona

W 2023 r. Amazon zasypał przepaść pod względem całkowitych przychodów, ponieważ wygenerował ponad 574,78 miliarda dolarów przychodów w porównaniu z ponad 611,29 miliardami dolarów przychodów z Walmartu.

Chociaż Amazon i Walmart są bezpośrednimi konkurentami w handlu detalicznym, a obecnie także w handlu elektronicznym, w istocie firmy są dość podobne (zarówno pod względem różnorodności celów, jak i wygody, podczas gdy Amazon ma obsesję na punkcie doświadczenia klienta); w rzeczywistości Amazon to firma z wieloma ruchomymi elementami. Do 2022 r. Amazon miał różne -, takie jak reklamy i AWS.

Amazon wygenerował w 2023 roku ponad pół biliona dolarów przychodów, z czego 231,87 miliarda dolarów ze sklepów internetowych, ponad 140,05 miliarda dolarów z usług sprzedawców zewnętrznych, 90,76 miliarda dolarów z AWS, 46,9 miliarda dolarów z reklam, 40,21 miliarda dolarów z usług subskrypcyjnych, 20,03 miliarda dolarów z sklepach fizycznych i 4,96 miliarda dolarów z innych źródeł.

W szczególności AWS (biznes w chmurze) jest dziś kluczowym elementem modelu biznesowego Amazona i tym, co w największym stopniu przyczynia się do jego rentowności.

Amazon jest podzielony na trzy segmenty zysku operacyjnego: Ameryka Północna, Międzynarodowy i AWS. Najbardziej dochodowym segmentem jest Amazon AWS, który w 2022 r. osiągnął prawie 23 miliardy dolarów zysku operacyjnego. Zarówno segment północnoamerykański, jak i międzynarodowy odnotowały ujemne straty operacyjne, odpowiednio 2 miliardy dolarów i 7,74 miliarda dolarów strat operacyjnych w 2022 roku.

Przewaga Amazona w e-commerce

Walmart to największy na świecie sprzedawca detaliczny, osiągający ponad 638 miliardów dolarów przychodów na Statista, a Amazon jest drugą co do wielkości firmę w USA, ze sprzedażą netto w wysokości 554 miliardów dolarów w 2023 roku. Walmart jest wiodącym gigantem handlu detalicznego, ale jego sprzedaż w handlu elektronicznym spada.Amazon jest klasą samą w sobie, jeśli chodzi o sprzedaż e-commerce. Odpowiada za oszałamiające 37,6 proc. całej sprzedaży e-commerce w USA, pozostawiając Walmart na drugim miejscu z zaledwie 6,4 proc., podaje Motley Fool. Ta znacząca luka świadczy o sprawności i zdolności Amazona do wykorzystania rosnącego trendu w handlu elektronicznym, stopniowo zmniejszając przewagę Walmartu w ogólnej sprzedaży detalicznej.

Walmart nadal koncentruje się na swojej podstawowej działalności. Wygenerował ponad 572 miliardy dolarów przychodów w 2022 roku i ponad 13,6 miliarda dolarów zysku netto w tym samym roku. W porównaniu z ponad 559 miliardami dolarów przychodów w 2021 roku i ponad 13,5 miliardami dolarów zysków netto.

Amazon ma zróżnicowany model biznesowy. W 2023 roku wygenerował prawie 575 miliardów dolarów przychodów, a zysk netto wyniósł ponad 30 miliardów dolarów. Sklepy internetowe generują ponad 40 proc. przychodów Amazona. Pozostałą część wygenerowały usługi sprzedawców zewnętrznych i sklepy fizyczne. Amazon AWS, usługi subskrypcyjne i przychody z reklam odgrywają znaczącą rolę w Amazonie jako szybko rozwijających się segmentach.

Misją Amazon jest „obsługa konsumentów za pośrednictwem sklepów internetowych i stacjonarnych oraz skupienie się na wyborze, cenie i wygodzie”. Wizja Amazona brzmi: „być firmą najbardziej zorientowaną na klienta na Ziemi, w której klienci mogą znaleźć i odkryć wszystko, co chcą kupić w Internecie, i stara się oferować swoim klientom najniższe możliwe ceny”.

Głównym inwestorem indywidualnym Amazona jest Jeff Bezos, posiadający 64 588 418 akcji, 12,7 proc. udziałów w spółce. Inni czołowi inwestorzy indywidualni to dyrektor generalny Amazona Andy Jessy, który ma 94 729 akcji. Do czołowych inwestorów instytucjonalnych zaliczają się fundusze wspólnego inwestowania, takie jak The Vanguard Group (6,6 proc. udziałów) i BlackRock (5,7 proc. udziałów).

Amazon był rentowny w 2023 r. Przy prawie 575 miliardach dolarów przychodów za 2023 rok Amazon wygenerował zysk netto w wysokości ponad 30 miliardów dolarów. Od 2014 r. Amazon nie odnotował straty netto, ale w 2022 r. zanotował stratę netto w wysokości ponad 2,7 miliarda dolarów, którą odrobił w 2023 r. Rzeczywiście w 2014 r. Amazon odnotował stratę netto w wysokości 241 mln dolarów, co oznaczałoby, że być rentowny do 2021 r. W 2022 r. Amazon ponownie stał się nierentowny, a w 2023 r. - ponownie wysoce rentowny.

Wykres Dnia
Lira turecka zyskuje nieznacznie w wyniku wzrostu akcji azjatyckich
Materiał Promocyjny
Polskie firmy dorastają razem z Funduszami Europejskimi
Wykres Dnia
Wskaźnik strachu najwyżej od covidowego załamania w 2020 r.
Wykres Dnia
Japoński indeks Nikkei stracił ponad 12 proc., najwięcej od 1987 r.
Wykres Dnia
Spada rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich
Wykres Dnia
Wysokie zadłużenie Amerykanów z tytułu pożyczek studenckich
Wykres Dnia
Włochy rosną szybciej niż Niemcy