Indeksy w korekcie wzrostowej

Na rynkach akcji ceny trzymają się blisko poziomów z piątkowej końcówki. Cena kontraktu na indeks DAX znajduje się w okolicy 13300 pkt. Nadal jest możliwość marszu w górę.

Publikacja: 31.10.2022 08:33

Indeksy w korekcie wzrostowej

Foto: PAP/EPA

Wsparciem jest okolica ostatniego lokalnego dołka na 13060 pkt. Opór leży w pobliżu 13570 pkt. W przypadku kontraktu na Dow Jones osiągnięty został poziom spadkowej linii trendu mającej swój początek przy szczycie niedawnej hossy. Jej naruszenie może wywołać optymizm, który może okazać się końcową częścią tej korekty wzrostowej.

Za nami już kilka ciekawych publikacji danych makro. Zaczęło się od japońskiej produkcji przemysłowej. Wzrosła ona we wrześniu o 9.8 proc. w skali r/r wobec sierpniowej zwyżki o 5.8 proc. Tymczasem w skali m/m zmiana wyniosła -1.6 proc., choć oczekiwano -1.0 proc. Lepiej od prognoz za to się zachowała sprzedaż detaliczna, której wartość wzrosła o 4.5 proc. r/r, choć oczekiwano wzrost o 4.0 proc.

Sprzedaż detaliczna w Australii wzrosła we wrześniu bardziej niż oczekiwano. Konsumenci i ich budżety gospodarstw domowych pozostają w stosunkowo dobrej kondycji pomimo skoku stóp procentowych. Sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu o 0.6 proc., co było lepsze od zwyżki o 0.4 proc. oczekiwanej przez ekonomistów. Na uwagę wskazuje fakt, że był to dziewiąty z rzędu wzrost, po 0.6 proc. wzroście w sierpniu i 1.3 proc. wzroście w lipcu. Dane mają kontekst zbliżającego się posiedzenia RBA. Oczekuje się kolejnej podwyżki stóp procentowych. Tym razem o 25 pkt. bazowych. Dzięki temu osiągnięty byłby poziom 2.85 proc. czyli już blisko docelowego wg szacunków rynkowych poziomu 3.0 proc.

Oficjalny wskaźnik PMI dla chińskiego przemysłu spadł w październiku do 49.2 w porównaniu z wrześniowym odczytem na poziomie 50.1 pkt. Wartość ta była również niższa od oczekiwań rynkowych wynoszących 49.7 pkt. Tymczasem oficjalny wskaźnik PMI dla sektora pozaprodukcyjnego, który obejmuje działalność usługową i budowlaną, spadł do poziomu 48.7 pkt. z wrześniowych 50.6 pkt.. Powodem jest załamanie się sektora usług i wolniejszy wzrost aktywności sektora budowlanego. Subindeks mierzący aktywność usługową spadł do 47 pkt. w porównaniu z 48.9 pkt. we wrześniu, z powodu częstych działań związanych z epidemią wirusa Covid-19. Subindeks mierzący budownictwo wyniósł 58.2 pkt. wobec wrześniowej wartości 60.2 pkt.

W trakcie sesji europejskiej poznamy dane o niemieckiej sprzedaży detalicznej, wstępnej inflacji w Polsce za październik (oczekuje się wzrostu do 18 proc. r/r), oraz podobnej wartości dla strefy euro wraz ze wstępnymi danymi o zmianie PKB w III kw. Po południu napłyną dane zza oceanu o wskaźniku aktywności przemysłu w rejonie Chicago.

Cena ropy WTI wróciła do okolicy 86.50 dolarów za baryłkę. Zatem do wsparcia, które powinno być utrzymane, jeśli mają pojawić się poważniejszej scenariusze wzrostowe. Zejście niżej skłoni do wniosków o zakończeniu korekty wzrostowej i oczekiwania na ruch w dół. Taka sytuacja ma już miejsce na rynku złota. Uncja kosztuje 1640 dolarów po oddaleniu się od oporu na 1680-90 dolarów. W wypadku mamy sugestię ponownej wizyty w okolicy dołka.

Zmiany na rynku walutowym względem piątkowego zamknięcia nie są znaczące. EURUSD waha się w okolicy 0.9950, a GBPUSD przy 1.1600. Dane z Australii nie specjalnie wpłynęły na tamtejszego dolara. AUDUSD stoi tuż nad 0.6400. USDCAD na razie nie jest w stanie wrócić nad 1.3650, a USDJPY zatrzymał zwyżkę przy poziomie 148.00.

Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.

Waluty
Złoty kończy tydzień z przytupem
Waluty
Sytuacja na rynkach 17 stycznia - Trump podbije stawkę na krypto?
Waluty
Złoty czeka na konferencję Adama Glapińskiego
Waluty
RPP wciąż widzi ryzyko inflacji
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 stycznia - na co czeka teraz dolar?
Waluty
Czy RPP ma jakikolwiek pretekst do zmiany komunikacji?