Dolar odbudował pozycję

O jeszcze rano można było się zastanawiać nad powodami gorszego zachowania się amerykańskiej waluty mimo niezłych odczytów ISM, to już po południu sytuacja wyglądała zgoła inaczej.

Publikacja: 05.10.2017 18:23

Dolar odbudował pozycję

Foto: Bloomberg

Wykres tygodniowy FUSD

Wykres tygodniowy FUSD

Foto: DM BOŚ

Dobrze pokazuje to wykres koszyka dolara FUSD – na ujęciu tygodniowym widać, że po rysującej się doji nie ma już śladu i mamy biały korpus. Wprawdzie to jeszcze nie koniec tygodnia, a przed nami ważne dane Departamentu Pracy (już jutro), to jednak obraz jest bardziej optymistyczny.

Wykres za stroną www.predictit.org

Wykres za stroną www.predictit.org

Foto: DM BOŚ

Skąd te zmiany? Wydaje się, że rynek z pewnym opóźnieniem docenił wspomniane odczyty indeksów ISM. Z kolei jutrzejsze dane Departamentu Pracy mogą mieć mniejsze znaczenie, gdyż będą obciążone huraganami. Dzisiejsze dane nt. deficytu handlowego za sierpień, czy też cotygodniowego bezrobocia, nie miały większego wpływu. Na „giełdzie typów" na nowego szefa FED widać rosnące szanse „jastrzębiego" Kevina Warsha, w czym można upatrywać powodów umocnienia się dolara.

Wykres dzienny EUR/USD

Wykres dzienny EUR/USD

Foto: DM BOŚ

Warto zwrócić uwagę, że większego wpływu na euro nie miały informacje ws. Katalonii. Hiszpańskie władze zablokowały zaplanowane na poniedziałek posiedzenie regionalnego parlamentu, a wśród katalońskich polityków rysują się coraz większe podziały, co do tego, jaką strategię obrać (negocjacje, czy ogłoszenie niepodległości). To może sprawić, że ten wątek wkrótce wypadnie ze świadomości rynków, a te skupią się już tylko na spekulacjach wokół zbliżającego się posiedzenia EBC, które jest zaplanowane na 26 października. Ujawnione dzisiaj zapiski z wrześniowego spotkania niewiele wniosły do obrazu rynku. Mimo tego szanse na „jastrzębią" niespodziankę są małe, prędzej można by spodziewać się odwrotnego scenariusza. Na wykresie EUR/USD zaczęliśmy testować strefę wsparcia 1,1680-1,1715. Jej ewentualne złamanie będzie sygnałem do przyspieszenia spadków w stronę 1,16 (zasięg z formacji RGR). Pytanie jednak, czy rynek zdecyduje się na złamanie w/w wsparć przed jutrzejszą publikacją danych Departamentu Pracy USA.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?