DM BOŚ: Euro silne po dobrych danych z Niemiec i komentarzach z ECB

Kluczowe informacje z rynków:

Publikacja: 10.10.2017 12:17

DM BOŚ: Euro silne po dobrych danych z Niemiec i komentarzach z ECB

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Japonia: Saldo rachunku bieżącego Japonii w sierpniu znalazło się na poziomie 2380,4 mld JPY wobec oczekiwań na poziomie 2260 mld JPY.

Australia: Indeks zaufania biznesu w Australii znalazł się na poziomie 7 pkt. wobec poprzedniej wartości na poziomie 5 pkt. 

Szwajcaria: Stopa bezrobocia w Szwajcarii (wyrównana sezonowo) wyniosła we wrześniu 3,1%, co jest wynikiem mniejszym od spodziewanych 3,2%.

Niemcy: Bilans handlu zagranicznego w Niemczech w sierpniu znalazł się na poziomie 21,6 mld EUR wobec oczekiwań na poziomie 20 mld EUR i poprzedniej zrewidowanej wartości na poziomie 19,3 mld EUR. Dynamika eksportu w sierpniu w ujęciu mdm wyniosła 3,1% wobec oczekiwań na poziomie 1%, natomiast dynamika importu wyniosła 1,2% przy oczekiwanych 0,5%.

Wykres dzienny BOSSAUSD

Wykres dzienny BOSSAUSD

Foto: DM BOŚ

Naszym zdaniem: Początek wtorkowej sesji jest słaby dla amerykańskiego dolara. Waluta USA traci na wartości m.in. wobec japońskiego jena. Na wykresie USD/JPY już pod koniec minionego tygodnia pojawiła się presja spadkowa po tym, jak pojawiły się zapowiedzi kolejnego testu rakietowego w Korei Północnej. Wzrost napięcia w tym rejonie świata korzystnie wpływa na japońskiego jena, posiadającego status „bezpiecznej przystani". Niemniej, spadki na wykresie USD/JPY mogą być przejściowe, zwłaszcza że ostatnie dane makro ze Stanów Zjednoczonych były dobre – mimo zaburzeń danych przez efekt huraganu Harvey widać (chociażby po stabilnym wzroście poziomu wynagrodzeń), że sytuacja na rynku pracy w USA jest stabilna.

Wykres dzienny USD/JPY

Wykres dzienny USD/JPY

Foto: DM BOŚ

Ostatnie kilka sesji to także okres delikatnych wzrostów notowań eurodolara. Dzisiaj rano zwyżka przybrała na dynamice, a kurs EUR/USD dotarł do najwyższego poziomu od tygodnia, oscylując w okolicach 1,1780. W przypadku euro, wsparciem dla notowań wspólnej waluty już wczoraj były znacznie lepsze od oczekiwań dane dotyczące produkcji przemysłowej w Niemczech za sierpień. Dzisiaj do tego pozytywnego obrazu przyczyniły się z kolei zaskakująco dobre dane dotyczące handlu zagranicznego w Niemczech, w tym lepsze od oczekiwań dynamiki eksportu oraz importu.

Nie bez znaczenia dla wyceny wspólnej europejskiej waluty pozostają kwestie polityki monetarnej w strefie euro. Wczoraj wieczorem na ten temat wypowiedziała się Sabine Lautenschläger z władz Europejskiego Banku Centralnego, która zachęciła EBC do zmniejszenia skali skupu aktywów. Za kilka tygodni EBC faktycznie ma podjąć decyzję na ten temat, więc jakiekolwiek komentarze ze strony jego członków znajdują się w centrum uwagi inwestorów.

Dorota Sierakowska Analityk surowcowy

Wykres dzienny EUR/USD

Wykres dzienny EUR/USD

Foto: DM BOŚ

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?