Komentarz PLN: Kalendarz pełen danych makro

Notowania polskiego złotego rozpoczęły bieżący tydzień spokojnie: wczoraj na tym rynku panowała konsolidacja

Publikacja: 14.11.2017 09:04

Komentarz PLN: Kalendarz pełen danych makro

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Notowania BOSSAPLN – dane dzienne

Notowania BOSSAPLN – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Kluczowe odczyty makroekonomiczne, zwłaszcza popołudniowe dane dotyczące inflacji CPI w Polsce, nie zaskoczyły inwestorów, dlatego reakcja na nie była przytłumiona. W rezultacie, notowania indeksu BOSSAPLN spokojnie oscylowały w okolicach 93,15-93,45 pkt.

Notowania USD/PLN – dane dzienne

Notowania USD/PLN – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Dzisiaj rano sentyment na rynku polskiego złotego jest dobry, o czym świadczy zwyżka notowań indeksu BOSSAPLN i dotarcie do poziomu 93,50 pkt. Wzrost wartości polskiego złotego nie wynika jednak z żadnych zdarzeń wewnętrznych, lecz raczej z lepszych nastrojów wokół krajów Europy Środkowo-Wschodniej po znacznie lepszym od oczekiwań odczycie PKB w Rumunii czy też ogólnie większej skłonności europejskich inwestorów do ryzyka w obliczu również lepszych od oczekiwań danych dotyczących niemieckiego PKB. Na tym wszystkim pośrednio może zyskiwać właśnie polski złoty. O ile jednak mocniej zyskuje on w relacji do amerykańskiego dolara, przez co kurs USD/PLN zszedł do poziomu wsparcia w rejonie 3,6130-3,6170, to w stosunku do euro reakcja inwestorów jest symboliczna, a notowania EUR/PLN oscylują w okolicach 4,2320-4,2330.

Notowania EUR/PLN – dane dzienne

Notowania EUR/PLN – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

W Polsce również w kolejnych godzinach będą publikowane istotne dane makroekonomiczne. Na godzinę 10:00 zaplanowana jest publikacja wstępnego odczytu PKB dla naszego kraju za III kwartał, przy czym oczekiwania rynkowe są śmiałe i zakładają dynamikę na poziomie 4,5% w ujęciu rdr. Z kolei o godzinie 14:00 opublikowane zostaną wskaźniki inflacji bazowej, które jednak powinny mieć mniejszy wpływ na wartość złotego niż wcześniejsze informacje dotyczące PKB. Dzisiaj kalendarz danych makroekonomicznych jest pełny także dla wielu innych krajów europejskich, co sprawia, że złoty może być podatny także na informacje z zagranicy.

Dorota Sierakowska

Analityk Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?