USA / DANE: Opublikowane w piątek po południu szacunkowe dane nt. dynamiki PKB w I kwartale przewyższyły oczekiwania – odczyt wyniósł 2,3 proc. w ujęciu zanualizowanym (szacowano 2,1 proc.), a indeks cenowy PCE Core przyspieszył do 2,5 proc. k/k (oczekiwano 2,3 proc. k/k).
CHINY: Rządowe indeksy PMI za kwiecień wypadły powyżej oczekiwań – przemysłowy spadł minimalnie do 51,4 pkt. (oczekiwano 51,3 pkt.), a usługowy odbił do 54,8 pkt. (szacowano 54,6 pkt.).
EUROSTREFA: Sprzedaż detaliczna w Niemczech nieoczekiwanie spadła w marcu o 0,6 proc. m/m (szacowano wzrost o 0,8 proc. m/m), ale dane za luty skorygowano do -0,2 proc. m/m z -0,7 proc. m/m.
Opinia: Poniedziałek przynosi kontynuację umocnienia dolara na szerokim rynku. O ile w piątek po południu lepsze dane nt. dynamiki PKB za I kwartał zderzyły się z chęcią spieniężenia zysków po bardzo dobrym tygodniu, o tyle teraz rynek czeka na kolejne, decydujące publikacje. Mimo korygujących się rentowności obligacji rządu USA, inwestorzy zdają się liczyć na podtrzymanie dobrej passy amerykańskiej waluty dzięki korzystnym odczytom makro, które poznamy w najbliższych dniach – to kwietniowe indeksy ISM i wyliczenia Departamentu Pracy. Pozytywne niespodzianki pozwolą nadal rozgrywać oczekiwania, co do łącznie 4 podwyżek stóp procentowych przez FED w tym roku, które stoją w kontraście wobec opóźniającej się perspektywy zaostrzenia polityki monetarnej w pozostałych kluczowych gospodarkach.
Dzisiaj w kalendarzu mamy skupią szacunki dotyczące inflacji HICP w Niemczech (godz. 14:00), oraz dane o dochodach i wydatkach Amerykanów w marcu (godz. 14:30), oraz szacunki kwietniowego Chicago PMI (godz. 15:45).