Złoty w lokalnych konsolidacjach

Początek nowego tygodnia handlu na rynku FX nie przynosi większych zmian na wycenie PLN, którego notowania znajdują się w lokalnej konsolidacji.

Publikacja: 11.06.2018 08:00

Konrad Ryczko, analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Konrad Ryczko, analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Foto: DM BOŚ

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2769 PLN za euro, 3,6266 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6785 PLN wobec franka szwajcarskiego, 4,8620 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,301% w przypadku papierów 10-letnich.

Wydarzeniem weekendu jest opublikowanie wspólnej deklaracji kończącej szczyt G7. Z uwagi na różnice dot. ceł nałożonych przez USA m.in. na towary z Kanady publikacja dokumentu stała pod znakiem zapytania. Rynek dostrzega jednak napięcia, co przynosi mocniejszego jena oraz wyraźną słabość dolara kanadyjskiego. Trudno jednak mówić o mocniejszej zmianie na amerykańskim odpowiedniku, co powoduje, iż większość walut pozostaje stabilna. W szerszym ujęciu PLN przeszedł w stan lokalnej konsolidacji po tym jak odbicie z 4,3370 EUR/PLN sprowadziło kurs do okolic 4,27-4,28 PLN. Lokalnie inwestorzy zakładają, iż szczyt odbicia gospodarczego jest już za nami, co dodatkowo podbija scenariusz obniżenia projekcji ścieżki inflacji w kolejnych kw.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych kluczowych publikacji makroekonomicznych z kraju. Również na szerokim rynku brak jest istotniejszych wydarzeń. Uwaga rynków może skupić się na zakończeniu szczytu G7. Z rynkowego punktu widzenia na większości par związanych z PLN obserwujemy przejście w lokalne stany konsolidacyjne. Również koszyk BOSSA PLN sygnalizuje potencjalną „pauzę" w odbiciu – ponownie kluczowym czynnikiem dla kontynuacji impulsu jest zachowanie USD.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?