USA: Opublikowane w piątek po południu dane Departamentu Pracy za sierpień zaskoczyły na plus (NFP 201 tys, płaca godzinowa przyspieszyła do 2,9 proc. r/r z 2,7 proc. r/r). To podbiło w górę rentowności amerykańskich obligacji, chociaż poniedziałek rozpoczyna się stabilnie – 2,94 proc. dla 10-letnich papierów.
USA / CHINY / WOJNY HANDLOWE: Donald Trump zagroził zwiększeniem puli chińskich produktów, które będą objęte wyższymi cłami z 200 mld USD na 267 mld USD. Strona chińska nie wykluczyła działań odwetowych. Tymczasem opublikowane w sobotę dane nt. bilansu handlowego za sierpień nie wypadły źle – nadwyżka w handlu zmalała do 27,9 mld USD z 28,05 mld USD, wobec szacowanych 31,8 mld USD, a eksport wyhamował do 9,8 proc. r/r z 12,2 proc. r/r, podczas kiedy import wyniósł 20,0 proc. r/r wobec 27,3 proc. r/r wcześniej. Co ciekawe pogorszeniu nie uległy wyliczenia w handlu z USA mimo faktu obowiązywania ceł na produkty warte 50 mld USD (nadwyżka wzrosła do rekordowych 31,1 mld USD z 28,1 mld USD. Z kolei opublikowane dzisiaj w nocy dane nt. inflacji CPI pokazały jej przyspieszenie do 2,3 proc. r/r (najwyższa wartość od lutego b.r.).
NOWA ZELANDIA: Aktywność w sektorze przetwórczym wzrosła w II kwartale o 1,8 proc. k/k, wobec 0,6 proc. k/k poprzednio, ale przy kurczącym się wolumenie (-1,2 proc. k/k). NZIER wskazał na pogorszenie się prognoz nt. gospodarki bazując na konsensusie wśród ekonomistów. JAPONIA: Ostateczne dane nt. dynamiki PKB w II kwartale pokazały na jej przyspieszenie do 3,0 proc. w ujęciu zanualizowanym (szacowano 2,6 proc.) – są to najwyższe wartości od 2 lat. Wydatki firm wyniosły 3,1 proc. k/k (najlepiej od 2015 r.).
WIELKA BRYTANIA / BREXIT / DANE: Jak podaje Financial Times Bruksela może dać Michelowi Barnierowi większe uprawnienia dla „uelastycznienia" negocjacji, tak aby możliwe było osiągnięcie dalszych postępów jeszcze przed nieformalnym szczytem UE w Salzburgu 20 września. Tymczasem premier May musi uporać się z narastającym oporem wobec ustaleń z UE we własnej partii – przeciwko ma być nawet 80 posłów Partii Konserwatywnej, a także opozycyjna Partia Pracy – co może zablokować proces legislacyjny. Niewykluczone jednak, że jesteśmy świadkami próby sił przed konwencją torysów zaplanowaną na 30 września – 3 października. Opublikowane dzisiaj rano dane nt. produkcji przemysłowej w lipcu wypadły poniżej oczekiwań – dynamika wyhamowała do 0,1 proc. m/m i 0,9 proc. r/r.
SZWECJA: W niedzielnych wyborach parlamentarnych blok centrolewicowy uzyskał wynik 40,6 proc., co daje mu 144 na 349 miejsc, a centroprawica może liczyć na 142. Nacjonalistyczni Szwedzcy Demokraci zwiększyli stan posiadania względem wyborów z 2014 r. o 14 miejsc do 63 miejsc. Niemniej ich wynik był słabszy od tego, na co pokazywały sondaże. To „cieszy" rynki, chociaż Szwecję czeka długotrwały pat w parlamencie, gdyż główne siły nie chcą rozmawiać o sojuszu z nacjonalistami i odwrotnie.