Inwestorzy ruszyli do kupowania akcji spółek mogących zarobić na CPK

Istotnie rosną zwłaszcza kursy walorów firm zajmujących się budową linii kolejowych i produkcją taboru szynowego. Większym zainteresowaniem niż zazwyczaj cieszą się także akcje PKP Cargo.

Publikacja: 26.06.2024 14:36

Wizualizacja projektu Centralnego Portu Lotniczego

Wizualizacja projektu Centralnego Portu Lotniczego

Foto: materiały prasowe

Podjęcie przez obecny rząd, na czele z premierem Donaldem Tuskiem, ostatecznej decyzji o realizacji projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego wraz z towarzyszącymi mu inwestycjami spowodowało mocny wzrost notowań akcji kilku giełdowych spółek. Szczególnie dużo zyskują dziś na wartości walory firm mających duże kompetencje w realizacji różnych przedsięwzięć dotyczących rozbudowy infrastruktury kolejowej. Premier właśnie zapowiedział, że gęsta sieć, którą proponuje rząd będzie łączyć największe miasta ze stolicą i między sobą. Pierwszym przedsięwzięciem w tym obszarze ma być tzw. igrek, czyli kolej dużych prędkości, łącząca Warszawę z Łodzią i dalej z Poznaniem i Wrocławiem.

Czytaj więcej

Giełdowe spółki na projekcie CPK mogą dużo zyskać

Spółki budowlane zarobią na rozwoju sieci kolejowej

W związku z deklaracją dotyczącą dużych inwestycji w sieć kolejową dziś na warszawskiej giełdzie najwięcej zyskują spółki, które prowadzą aktywną działalność biznesową w tym obszarze. Spośród nich najmocniej rósł kurs ZUE, bo chwilami o ponad 10 proc. Na wartości zyskują również walory innych firm budowlanych zajmujących się budową i modernizacją linii kolejowych. Papiery Trakcji zwyżkowały o ponad 6 proc., a Torpolu o przeszło 4 proc.

Stosunkowo mało rosną za to ceny akacji Budimeksu, który jeszcze kilkanaście miesięcy temu wiązał ogromne nadzieje z projektem CPK i to nie tylko w zakresie realizacji prac budowlanych. Deklarował nawet współfinansowanie megalotniska, we współpracy ze swoim głównym akcjonariuszem Ferrovialem. Ostatnio na ten temat niechętnie się jednak wypowiadał.

Czytaj więcej

Co dalej z CPK? Jest deklaracja premiera Donalda Tuska

Akcjonariusze PKP Cargo i Newagu zadowoleni z decyzji rządu o CPK

Powody do zadowolenia z decyzji rządu mogą też mieć akcjonariusze Newagu, grupy specjalizującej się w produkcji różnego rodzaju taboru szynowego, w tym zwłaszcza lokomotyw, wagonów i zespołów trakcyjnych. Ich walory zyskiwały dziś nawet ponad 7 proc.

Chwilami o ponad 5 proc. rósł kurs papierów PKP Cargo. Spółka, mimo ostatnio odnotowywanych dużych problemów z pozyskiwaniem nowych zleceń na transport towarów, może być beneficjentem realizacji CPK w obszarze masowych przewozów kruszyw i innych materiałów budowlanych. Ich ogromne ilości niewątpliwie będą potrzebne do realizacji takiego dużego przedsięwzięcia. Co więcej do przewozów będą mogły służyć popularne węglarki, które dziś są wykorzystywane tylko w niewielkim stopniu.

Na realizacji projektów dotyczących budowy infrastruktury lotniskowej i kolejowej pośrednio mogą zarabiać również producenci różnych materiałów budowanych. Dziś ich notowania jednak nie ulegają tak istotnym zmianom, jak na początku czerwca, kiedy to premier również pozytywnie wypowiadał się na temat CPK, i szerzej całości inwestycji lotniskowych i kolejowych w Polsce.

Transport
Były zarząd PKP Cargo nie otrzymał skwitowania
Materiał Promocyjny
Jak spowolnić rosnącą przepaść cyfrową i przyspieszyć gospodarkę?
Transport
P.O. prezesa PKP Cargo pod lupą KNF. Kupował akcje niezgodnie z prawem?
Transport
W PKP Cargo ciągle nie ma porozumienia
Transport
PKP Cargo szuka możliwości obniżenia kosztów i poprawy efektywności
Transport
PKP Cargo chce sprzedać aktywa
Transport
Naprawa sytuacji w PKP Cargo będzie trudna