Rynek elektroniki użytkowej wychodzi z dołka. Ożywienie potrwa dłużej?

Globalna sprzedaż smartfonów w II kwartale urosła o 12 proc., a to oznacza już trzeci kwartał wzrostów z rzędu. Dość niespodziewanie wystrzelił popyt na tablety – w rok zwiększył się aż o ponad jedną piątą. Pozytywny trend widać też na rynku komputerów oraz drukarek.

Publikacja: 06.08.2024 06:00

Rynek elektroniki użytkowej wychodzi z dołka. Ożywienie potrwa dłużej?

Foto: AdobeStock

Spowolnienie w branży elektroniki użytkowej powoli przechodzi do historii. Po słabym okres po pandemii teraz widać na rynku wzrost. I dotyczy to niemal każdej kategorii produktów. Najnowsze statystyki napawają optymizmem. Wystarczy spojrzeć na rynek smartfonów w Europie – tu dostawy rok do roku skoczyły w okresie od kwietnia do końca czerwca o 14 proc. A to poziom wzrostu wyższy od globalnej średniej.

Chińscy producenci rosną jak na drożdżach

Światowa sprzedaż smartfonów w II kwartale urosła o 12 proc. To wyraźny sygnał poprawy kondycji w branży, bo to już trzeci kwartał zwyżek z rzędu. Eksperci studzą jednak emocje. Nie spodziewają się, by cały 2024 r. zakończył dwucyfrowy wzrost. Toby Zhu, analityk firmy Canalys, wskazuje na sezonowy skok sprzedaży i przekonuje, iż w II półroczu mało realne jest utrzymanie dotychczasowej dynamiki. Jego zdaniem prawdopodobnie rok 2024 zakończy się więc na tym rynku średnio jednocyfrowym poziomem wzrostu. Według Zhu branża ma przed sobą sporo wyzwań. – Dostawcy smartfonów powinni zwiększyć swoją konkurencyjność. Utrzymanie konkurencyjnych produktów stanie się bowiem coraz trudniejsze – prognozuje analityk.

Globalne dostawy smartfonów w II kwartale sięgnęły pułapu 289 mln szt. To nieznacznie mniej niż w I kwartale br., ale porównywalne do analogicznego okresu w 2020 i 2022 r. Jak podaje Canalys, najmocniej rosły chińskie marki – sprzedaż Xiaomi zwiększyła się aż o 27 proc., Vivo zaś i Transsion (swoje telefony pod brandem Infinix, Itel i Tecno produkuje w Chinach, Pakistanie, Indiach i Bangladeszu) o odpowiednio 19 i 12 proc. Dla porównania liderzy rynkowi, czyli Samsung i Apple, rośli w tempie 1–6 proc.

Niespodziewanie wystrzelił w górę natomiast rynek tabletów – w II kwartale zapotrzebowanie na te urządzenia wzrosło aż o przeszło 22 proc. (najmocniej urośli chińscy producenci: Huawei o 40 proc., a Xiaomi o 95 proc.) – wynika z analiz IDC. Solidny wzrost w porównania ze słabym II kwartałem 2023 r. dobrze wróży, choć wciąż ciężko odnosić obecne poziomy popytu do okresu bezprecedensowej sprzedaży obserwowanej w czasie pandemii. Eksperci tłumaczą jednak, że dostawy powróciły do poziomu sprzed covidu i wiele wskazuje na to, że ów korzystny trend będzie kontynuowany. Anuroopa Nataraj, analityczka IDC, zapewnia, że dane za II kwartał to dobry sygnał. – Oczekujemy, że cykl odświeżania produktów i wzrost na rynkach wschodzących wspomogą ożywienie w branży – zaznacza.

SI napędza branżę PC

Co ważne, pozytywny trend widać też na rynku komputerów, gdzie motorem napędowym stała się sztuczna inteligencja – sprzęty SI wpłynęły na ponad 3-proc. zwiększenie rynku w II kwartale br. Z raportu firmy Canalys wynika, że na rynek trafiło 62,8 mln pecetów, w tym dostawy notebooków, jak i mobilnych stacji roboczych, osiągnęły 50 mln sztuk (wzrost o 4 proc.). Przy tym komputery stacjonarne (w tym stacje robocze), które stanowią 20 proc. całkowitego rynku PC, odnotowały niewielki wzrost, bo zaledwie o 1 proc. (łącznie 12,8 mln szt.). Z raportu Counterpoint Research wynika, że najbardziej zyskały Acer i Lenovo, na których urządzenia popyt w II kwartale wzrósł odpowiednio o 8 i 4 proc. Analitycy spodziewają się, że kolejne miesiące przyniosą jednak dalsze szybsze zwyżki sprzedaży u wszystkich producentów. Ma to być spowodowane przez cykl odświeżania bazy sprzętowej napędzany przejściem na system Windows 11 i szerszą adopcją komputerów z SI.

– Ze względu na wyższą cenę komputerów SI popyt przedsiębiorstw może wyprzedzić sektor konsumencki – twierdzi William Li, ekspert z Counterpoint Research.

Co ciekawe, analitycy odnotowują ponadto ożywienie na rynku drukarek. Ta kategoria produktów ma się nad wyraz dobrze i niewiele wskazuje, by trend w najbliższej przyszłości miał się zmienić. W 2024 r. prognozowany jest ponad 6-proc. wzrost popytu na drukarki wielofunkcyjne. Co więcej, jak zapowiada Grand View Research, globalny rynek powinien rosnąć do 2030 r. i to średnio w tempie niemal 5 proc. rocznie (co dotyczyć ma zarówno maszyn biurowych, urządzeń 3D, jak i sprzętów typowo konsumenckich).

Technologie
Akcje Cyfrowego Polsatu w górę. Zarząd o rodzinnym sporze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Technologie
Prezes Vigo Photonics: rok 2025 to pas startowy dla HyperPIC
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów
Technologie
Technologiczne spółki na celowniku inwestorów. Transakcje przyspieszą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów. Akcje tanieją
Technologie
DataWalk ma kontrakt z amerykańskim gigantem. Kurs szybuje