Popyt na technologie będzie rósł

Globalny rynek IT urośnie w przyszłym roku dwa razy szybciej niż w 2023 r. Postępująca cyfryzacja skutkuje coraz większym zapotrzebowaniem na usługi dla biznesu oraz sektora publicznego. Zyskują na tym m.in. dostawcy oprogramowania.

Publikacja: 14.12.2023 21:00

Popyt na technologie będzie rósł

Foto: Adobestock

Po raz pierwszy w historii wydatki na IT przekroczą 5 bln dol. – wynika z prognoz Gartnera na 2024 r.

W stosunku do 2023 r. wzrosną wszystkie części rynku. Najmocniej, o prawie 14 proc., oprogramowanie dla przedsiębiorstw. To dobra wiadomość dla przedstawicieli tego sektora, takich jak Asseco, Comarch, BPSC czy Text.

Cyfryzacyjne priorytety

Jednym z motorów inwestycji w technologie jest chęć ograniczenia kosztów i wypełnienia luki na rynku pracy. Koszt pracownika jest coraz wyższy. Jednocześnie firmy borykają się z deficytem specjalistów, bo ci nie chcą podejmować się realizacji monotonnych, powtarzalnych zadań. Stwarza to dobry grunt do automatyzacji.

– Dobrym przykładem może być wdrożenie elektronicznej wymiany dokumentów w jednej z sieci handlowych. Skróciło ono obieg faktur z 12 dni do 45 minut, czyli działania przyspieszono aż 384 razy. Całkowicie eliminując ręczne rozliczenia, odzyskano czas pracowników, których można było skierować do innych działań – wskazuje Tomasz Kuciel, prezes firmy Editel Polska.

Dodaje, że drugi powód inwestycji w technologie to regulacje, do których firmy już muszą, albo lada moment będą musiały, się dostosować.

Mowa między innymi o regulacjach w cyberbezpieczeństwie, takich jak NIS2 czy DORA, a także przepisach dotyczących e-fakturowania. W Polsce Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy dla przedsiębiorców od lipca 2024 r.

Z kolei Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce, wskazuje na cztery główne kategorie rozwiązań IT, na które zgłaszają zapotrzebowanie przedsiębiorstwa. Pierwsza to zbudowanie nowoczesnej, bezpieczniej, zautomatyzowanej infrastruktury sieciowej. Kolejnym priorytetem jest stworzenie infrastruktury gwarantującej efektywne działanie aplikacji i wgląd w to, co się z tymi aplikacjami dzieje. Kolejne dwie kluczowe kwestie to cyberbezpieczeństwo oraz praca hybrydowa.

– Rozsądek podpowiada, że model hybrydowy zostanie z nami na dłużej, zwłaszcza że na rynek pracy wkraczają młodsze pokolenia – uważa Sebastian Wąsik, menedżer w Baramundi Software. Motorem popytu na usługi i sprzęt IT będą też zmiany technologiczne. W październiku 2025 r. Microsoft zakończy wsparcie Windowsa 10, a ze względu na to, że Windows 11 ma dużo większe wymagania sprzętowe niż jego starsza wersja, w wielu przypadkach firmy i organizacje będą zmuszone do zakupu nowego, kompatybilnego sprzętu.

Administracja w chmurze

Choć w globalnych rankingach dotyczących cyfryzacji Polska wypada słabo, to w niektórych działach radzimy sobie całkiem dobrze. Ale mowa tu raczej o wycinkach, a nie całym ekosystemie. I tak na przykład cyfryzacja w sektorze publicznym nadal pozostawia wiele do życzenia, ale faktem jest, że z roku na rok coraz więcej spraw możemy załatwić online. Polska jest też chwalona za rozwiązania wdrożone w ochronie zdrowia (np. e-recepta).

Jednym z fundamentem nowoczesnej, cyfrowej gospodarki jest technologia światłowodowa.

– Trampoliną do dalszej digitalizacji usług administracji publicznej w Polsce jest internet światłowodowy, z przepustowością nawet do 100 Gb/s – wskazuje Michał Banasiuk, dyrektor komercyjny w firmie Polski Światłowód Otwarty. Dodaje, że dzięki stabilności i szybkości łącza urzędy mogą sobie pozwolić na takie inwestycje, jak wysokiej jakości oprogramowanie, chmura, stały dostęp do centrów danych, wykorzystanie internetu rzeczy, sprawna e-administracja czy mobilne e-usługi. Światłowód zmienia też warunki gry dla nowoczesnego biznesu. Pozwala na możliwie najszybszy przesył danych, wysoką przepustowość, stabilne łącze i minimalizuje opóźnienia. To zaś zyskuje na znaczeniu w kontekście możliwości zdalnego zatrudniania pracowników, korzystania z systemów chmurowych czy nowoczesnych narzędzi wspieranych przez sztuczną inteligencję.

Technologie
Akcje Cyfrowego Polsatu w górę. Zarząd o rodzinnym sporze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Technologie
Prezes Vigo Photonics: rok 2025 to pas startowy dla HyperPIC
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów
Technologie
Technologiczne spółki na celowniku inwestorów. Transakcje przyspieszą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów. Akcje tanieją
Technologie
DataWalk ma kontrakt z amerykańskim gigantem. Kurs szybuje